مقالاتمقالات اجتماعی

طرح نوین کانادا و آمریکا برای مبارزه با مواد مخدر

مایک بلانشفیلد- گلوب ومیل

قرار است کریستن مدیسون دستیار وزیرخارجه آمریکا در امور مواد مخدر بین المللی و اجرای قوانین مربوطه، به منظور آغاز دور تازه ای از گفت و گوها جهت ریشه کردن مواد شبه افیونی در ماه جاری به کانادا سفر کند. این گفت و گوها از جمله شامل تمرکز بر توقف جریان ورود فنتانیل (ماده ای در اصل دارویی و با قدرت اثر ضددرد 100 برابر مرفین و 80 برابر هروئین، که در چند سال گذشته به شکل غیرقانونی وارد بازار مواد مخدر، و باعث مرگ تعداد بسیار زیادی از مصرف‌کنندگان آن از جمله در کانادا و آمریکا شده است. ایران جوان) از چین به دو کشور همسایه می باشد. جیم کرول مدیر اداره ملی خط مشی کنترل مواد مخدر کاخ سفید نیز، ابراز تمایل کرده به منظور شرکت در گفت و گوها به اتاوا بیاید. وی همچنین به آقای ترامپ گفته، چین هم دارد جریان فنتانیل را جدی می گیرد. همچنین خودش قصد دارد، برای پیگیری این مساله در تابستان به جمهوری خلق چین سفر کند.

دیدار کریستن مدیسون از کانادا نخستین گام ملموس در جهت تلاش های مشترک نوین دو کشور است، که نطفه آن در دیدار بیستم ژوئن نخست وزیر جاستین ترودو و رئیس جمهور دانلد ترامپ در کاخ سفید بسته شد. 

سفارت آمریکا در اتاوا گفته، در پی اعلام دیدارهای آتی بین دو کشور نیست. اما طرفین دارند برای مبارزه با بحران مواد شبه افیونی از نزدیک با هم همکاری می کنند. 

مرگ های ناشی از مصرف بیش از اندازه/ اوردوز اینگونه مواد به ویژه در ایالت هایی مانند اوهایو و پنسیلوانیا که موفقیت آقای ترامپ در انتخابات 2016 مرهون رأی دهندگان آنها می باشد، برای وی به فوریت تبدیل شده است. آقای ترودو نیز پس از دیدار مورد اشاره با اشاره به اینکه دو کشور جهت یافتن راه حل برای بحران موجود و همزمان تعمیق اجرای قانون مبارزه با قاچاق با یکدیگر همکاری خواهند کرد، نوآوری جدید را اعلام نمود.

البته آمریکا اعلام کرده، بخش اندکی از مواد شبه افیونی غیرقانونی از طریق کانادا وارد ایالات متحده می شود. (اما) بزرگترین منابع مواد مخدر مرگبار به شکل پست و محموله های دیگر به هر دو کشور ارسال می گردد. بااینهمه دانلد مک فرسون مدیر ائتلاف خط مشی مواد مخدر کانادا گفته تمرکز بر اجرای قانون و به ویژه رهگیری (پاکت ها و بسته های) پست ارسالی از چین، نیاز به به کارگیری از روش های درمانی بهتر مانند جایگزین های مربوطه را نادیده می گیرد. همچنین در این مورد تردید دارد، که هر یک از دو کشور بتوانند کاری برای (پیشگیری از) جریان فنتانیل از چین انجام بدهند. زیرا این ماده رویای قاچاقچیان است، بسیار قوی می باشد، و در بسته های خیلی کوچک وارد می شود. به همین سبب ماهیت بازار قاچاق غیرقانونی را – احتمالا برای همیشه- تغییر داده است. 

برخی از نشریات پزشکی نیز پیشنهاد کرده اند، از متادون به عنوان جایگزینی برای ترک فنتانیل استفاده شود.

به گفته بن رزول رئیس شورای بین المللی کانادا و سیاستمدار بازنشسته ای که از جمله به عنوان سفیر کانادا در ونزوئلا خدمت کرده، نوآوری مورد اشاره اهمیت نمادین مهم تری دارد. زیرا بخشی از کمان رو به بالای روابط دوجانبه است، که سال گذشته در پی نشست کشورهای گروه 7 در کبک و زمانی که آقای ترامپ در توییتر ترودو را تحقیر کرد، به میزان پایینی رسید. 

اما دریادار برت جیرویر معاون وزیر بهداشت و درمان آمریکا حامل خبرهای بهتری برای آقای ترامپ بوده است. کمااینکه به آگاهی وی رسانده، بر اساس اطلاعات نوین مراکز کنترل بیماری های این کشور مرگ های ناشی از مصرف بیش از اندازه (مواد مخدر) در مقایسه با برهه مشابه سال گذشته، برای شش ماه پی در پی کاهش داشته است. این کاهش در ایالت های نیوهمپشایر، فلوریدا، ویرجینیای غربی، آیوا، پنسیلوانیا و اوهایو، به ترتیب 4.8، 8.1، 10.3، 18.2، 18.5 و 23.3 درصد می باشد. 

بااینهمه دن یوجیکزو کارشناس دادوستد یک شرکت حقوقی در اوهایو می گوید، بحران مواد شبه افیونی ایالتش را مستأصل کرده است. این امر به ویژه در مورد مناطق روستایی و صنعتی این ایالت که حیطه ترامپ تلقی می شوند، مصداق دارد. بنابراین اگر کانادا و آمریکا دلیلی مشترک برای مبارزه با این بحران بیایند، سبب ایجاد یک منبع حسن نیت بین دو کشور و رهبران آنها می شود. زیرا همکاری در مورد مساله ای که جوامع درونی هر دو کشور را مستأصل کرده، نشان می دهد طرفین در این مورد در کنار یکدیگرند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0