اخباراخبار جهان

طالبان: زنان اجازه کار کردن در کنار مردان را ندارند 

افغانستان- وحیدالله هاشمی، از چهره های ارشد طالبان به خبرنگار رویترز گفت که زنان افغان اجازه کار کردن در کنار مردان را ندارند. به این ترتیب مشخص است که اشتغال زنان در ادارات دولتی، بانک ها، شرکت های رسانه ای و موسسات دیگر ممنوع خواهد بود. 

علیرغم فشارهای بین المللی برای اعطای حق اشتغال به زنان، طالبان بار دیگر بر حاکمیت قوانین شرع در افغانستان تاکید کرد.

لازم به ذکر است که از بازگشت طالبان به قدرت به این سو، رهبران آن ادعا کرده اند که زنان حق کار کردن و تحصیل طبق قوانین شرع را خواهند داشت. این در حالیست که در دوران اولین حکومت طالبان بر افغانستان (1996 الی 20021) زنان از حق کار و تحصیل منع شده بودند. 

هاشمی گفت: ما حدود 40 سال برای حاکمیت شریعت در افغانستان جنگیده ایم. شرع اجازه حضور زنان و مردان در کنار یکدیگر زیر یک سقف را نمی دهد. زنان و مردان نمی توانند با یکدیگر کار کنند،این واضح است، زنان حق آمدن به ادارات ما و کار در وزارتخانه ها را ندارند. 

هاشمی افزود: ما مسلما به زنان در برخی بخش ها، از جمله پزشکی و آموزشی نیاز داریم و نهادهای جداگانه، از جمله بیمارستان ها، مدارس و احتمالا دانشگاه های تفکیک جنسیتی شده خواهیم داشت. 

مشخص نیست که اظهارات جنجالی هاشمی تا چه حد با سیاست های دولت جدید طالبان همسویی دارد. 

طی روزهای نخست بازگشت طالبان به کابل، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت که زنان عضو مهم جامعه بوده و می توانند در بخش های مختلف مشغول کار بشوند.

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست