مقالاتمقالات اجتماعی

ضرورت وجود طرحی برای زوال عقل و الزایمر در کانادا

هاوارد فلدمن و کرول استابروکز- رسانه تروی

پیش درآمد: یکی از بزرگترین تهدیدات برای کیفیت زندگی و سلامتی، بالا رفتن سن و از دست دادن توانایی های شناختی و استقلال ناشی از زوال عقل از جمله بیماری الزایمر است. کمااینکه هم اینک 750 هزار کانادایی به زوال عقل دچارند. انتطار می رود، شمار مبتلایان تا سال 2020 دو برابر شود. همچنین میزان هزینه های مربوطه تا سال 2040 سربه 293 میلیارد دلار بزند. آنچه در پی می آید، نظرات کارشناسی دو خبره فن است.

 

هاوارد فلدمن، استاد رشته عصب شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیا

در سپتامبر 2015 دانشمندان اموراجتماعی، پژوهشگران زیست بوم و خدمات بهداشتی، دست اندرکاران مراقبت های پزشکی، و کارشناسان فناوری، در نشست آکادمی علوم بهداشتی کانادا گردهم آمدند. آنها معلومات وقت در مورد پیشگیری از زوال عقل و مراقبت از مبتلایان را با هدف راه حل های پیشرو مورد بازبینی قرار دادند. پیام اصلی نشست این بود که در حالی که در پروژه های آزمایشی سراسر کشور شاهد موفقیت های زیادی بوده ایم، هیچ راهکاری جهت احراز اطمینان از این امر وجود ندارد که این بهترین عملکردها در دسترس همه جوامع درون کشوری باشند.

 

 

 

 پس چه می توان کرد؟

به نظر می رسد با بیش از 200 شکست در تولید داروهای مربوطه در 30 سال گذشته، در حال حاضر انتظار کارایی داشتن از داروها بسیار مشکل است. پیشگیری هم نویدبخش، اما همراه با چالش می باشد. کمااینکه پژوهش موسوم به فینگر نشان می دهد که مشاوره های برنامه غذایی، آموزش تحرکات بدنی، کنترل فشارخون، و آموزش شناختی، مزایای چشمگیری برای شناخت و بهزیستی بروز داده اند. اما شوربختانه در مجموع هیچ راه روشنی جهت سنجش تأثیرگزاری این یافته های مهم برافراد وجود ندارد.

 

کرول استابروکز، استاد دانشکده پرستاری و رئیس بخش پژوهش کانادای دانشگاه آلبرتا

کیفیت زندگی، در کنار بسیج و پایداری محیطی امن نیزکه برای زندگی مبتلایان به زوال عقل حیاتی هستند، وجود دارند. اینها راه حل هایی نویدبخشند، که از جمله شامل محیط های مناسب طراحی شده برای سالمندان تا فناوری می باشند، که کانادا می تواند از آنها درس بگیرد. اینگونه جوامع و محیط ها دارند در سطح بین المللی معرفی می شوند. همچنین مبتلایان به زوال عقل می توانند از طریق فناوری هایی که وظایف را تسریع و داده هایی را جمع آوری می کنند که می توانند به خانواده ها و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی منتقل شوند، مدت بیشتری در خانه های خود اقامت داشته باشند. ممکن  است آدم آهنی ها و وسائلی از این دست نیز، از نیروی شناختی افراد پشتیبانی کنند.امکان راه افتادن خودروهای خودران (بدون راننده) هم از همیشه نزدیکتر شده است. بنابراین هیچ راه منفرد معجزه آسایی وجود ندارد. بلکه باید طریقی چندوجهی را مدنظر قرار داد، که مستلزم ارتباط واقعی و منابع کافی می باشد. 

دسترسی به ارزیابی، تشخیص، درمان، و تداوم مراقبت های فراگیر، از چالش های کلیدی ملی به شمار می روند. در مقابل استان کبک نمونه ای نویدبخش ارائه می دهد، که پزشک عمومی/ خانواده در مرکز گروه میان رشته ای، هماهنگی مراقبت، و پشتیبانی از افراد آسیب دیده و خانواده های آنها قرار دارد. مراقبت خانگی نیز، نیازمند توجه ملی است. زیرا انواع مراقبت های خانگی در سراسر کانادا در سطحی گسترده گوناگون می باشند.اما در نهایت واقعیت این است، که اعضای خانواده و دوستان مبتلایان به زوال عقل بیشترین مراقبت را از آنها به عمل می آورند. زیرا بخش اعظم سیستم درمانی بیش از آنکه متمایل به راهنمایی یا مراقبت فراگیر باشد، واکنشی است.

ما می توانیم با تمرکزی ملی به این مسئله بپردازیم. زیرا برنامه های قابل توجه استانی وجود دارند، که هنوز به سایر نقاط کشور گسترده نشده اند. همچنین یک طرح ملی نیازمند مدنظر قرار دادن مراحل بعدی زندگی با زوال عقل است. اما درحال حاضر به شدت به مراقبت های محل مسکونی وابسته ایم، که برای ارائه مراقبت های مداوم با کیفیت، کیفیت زندگی، و کیفیت پایان زندگی، چالش های قابل ملاحظه ای دارند. بنابراین نمی توانیم، برای درمان مشکل زوال عقل به راه حل های ساده و یا معجزه داروها امیدوار باشیم. بلکه به طرحی ملی نیاز داریم، که راهبردهای پیشگیرانه را تسهیل کند، سبب پیشرفت مراقبت ها شود، محیط زندگیمان را دوباره شکل دهد، و فناوری را بسیج نماید، تا تمامی کانادایی های مبتلا به زوال عقل فارغ از اینکه کجا زندگی می کنند، تا حد امکان در جوامع خود از پشتیبانی برخوردار شوند. وقتی هم که چنین چیزی دیگر ممکن نباشد، زیرمراقبت های رایج قرار بگیرند.

سال هاست که از افزایش میزان زوال عقل و هزینه های فاجعه آمیز آن آگاه بوده ایم. بنابراین اینک زمان آن فرارسیده که دولت، بخش خصوصی، و جامعه در سطحی گسترده گردهم آیند، (و برای این معضل چاره اندیشی کنند). 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *