مقالاتمقالات پزشکی

ضرورت نادیده نگرفتن مخاطرات دسترسی آسان تر به مشروبات الکلی 

برگفته شده از نشریه گلوب ومیل

80 درصد کانادایی ها مشروبات الکلی می نوشند، و حدود 20 درصدشان در زمره مصرف کنندگان افراطی آنها هستند. کمااینکه انواع گوناگون اینگونه مشروبات تقریبا در تمام رخدادهای اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرند. 

البته که کانادایی ها می دانند، این نوشیدن به آنها آسیب می رساند. رانندگی در حال مستی که در بدترین حالت سبب مرگ می شود و بامدادهای خمار پس از افراط در شادخواری در شب پیش، از جمله اینگونه آسیب ها به شمار می روند. اینک پژوهشی که نتایجش در نشریه اتحادیه پزشکی کانادا منتشر شده نیز، حاوی اخبار نگران کننده است. کمااینکه بین سال های 2003 تا 2016 میزان مراجعه در پیوند با نوشیدن مشروبات الکلی به بخش اورژانس بیمارستان های استان انتاریو سر به 4.4 برابر زد. گروه سنی مردان در دهه پنجم زندگی و افراد در رده 20 درصد پایین ترین میزان درآمد، بیش از همه در مخاطره قرار دارند. شمار زنان و مردان در دهه های دوم و سوم زندگی نیز به ویژه در برهه 5 سال آخر پژوهش مورد اشاره، به شکلی نگران کننده رو به افزایش داشت. کمااینکه افزایش 240 درصدی مراجعه زنان در اواسط و اواخر دهه دوم زندگی به بخش اورژانس بیمارستان ها در برهه یادشده گواهی بر این مدعاست. 

البته نویسندگان گزارش مورد اشاره در پی دلایل روند موجود نبوده اند. اما نوشته اند به ویژه در پیوند با زنان چگونگی بازاریابی مشروبات الکلی می تواند، یک عامل چنین افزایشی باشد. کمااینکه مثلا دولت لیبرال پیشین استان انتاریو اجازه داد، برخی از خواروبار فروشی ها آبجو و شراب بفروشند. دولت محافظه کار پیشروی داگ فورد نیز خواستار ارائه آبجو در دکان های کوچک، و افزایش شمار فروشگاه های عرضه کننده مشروبات الکلی در سراسر استان شده است. در حالی که پیش از تغییرات اخیر، مقررات فروش مشروبات الکلی در انتاریو از تمامی استان ها سفت و سخت تر بود. ساکنان آن هم از نظر مصرف سرانه، سومین از آخر به شمار می رفتند. 

از دیگر سو براساس اعداد و ارقام به دست آمده از پژوهش سال 2017 موسسه کانادایی اطلاعات زیان های مشروبات الکلی بر سلامتی، بالاترین میزان مصرف در استان های نیوفاندلند، کبک، آلبرتا، بریتیش کلمبیا و سسکچوان است، که اینگونه مشروبات در آنها بیشتر در دسترس قرار دارند. اما برمبنای همین پژوهش بین امکان عرضه بیشتر مشروبات الکلی و میزان بالای مصرف سرانه آنها از یک سو، و بستری شدن در بیمارستان به سبب نوشیدن و یا افراط در نوشیدنشان از دیگر سو، الزاما رابطه ای وجود ندارد. 

 

bahman-azimi-gif

 

البته در مقیاس گسترده تر کانادایی ها از دیدگاه افراط در شادخواری نخستین ملت دنیا به شمار نمی روند. کمااینکه از این نظر از جمله در مقایسه با آمریکایی ها و بسیاری از اروپایی ها، کمتر مشروبات الکلی مصرف می کنند. بااینهمه هزینه ای که برای شادخواری خویش می پردازند، همچنان چشمگیر است. کمااینکه در سال 2014 مخارج در پیوند با تاثیرات سوء نوشیدن مشروبات الکلی بر سلامتی شان، سر به 11 میلیارد و 100 میلیون دلار زد. 

بنابراین با توجه به افزایش دسترسی گسترده به اینگونه مشروبات در انتاریو، دولت استان و سایرین باید در پی اهرم های موجودی باشند، که آسیب های ناشی از مصرف آنها را محدودتر می کنند. کارشناسان حوزه بهداشت و درمان همواره برقراری مالیات بر اینگونه مشروبات و در نظر گرفتن بهای گران برای آنها را از عوامل چنین محدودیتی می دانسته اند، و می دانند. کاهش تبلیغات برای مشروبات الکلی نیز، معمولا پیشنهاد دیگر آنان می باشد. زدن برچسب های هشداردهنده (مانند آنهایی که روی پاکت های سیگار به چشم می خورند) دیگر ابزار کارا به شمار می رود. کمااینکه دولت مرکزی آمریکا از دهه 1980 وجود اینگونه برچسب ها و به ویژه حاوی هشدار در مورد مخاطرات نوشیدن مشروبات الکلی در دوران بارداری و مست پشت فرمان نشستن را الزامی کرده است. ولی چنین الزامی در کانادا وجود ندارد. البته برخی از تولیدکنندگان، خودشان پیام هایی حاوی شادخواری مسوولانه را روی محصولات خویش قرار داده اند. تلاش مقامات مربوطه در راستای حفظ سلامتی نیز می تواند، در این مورد کارساز باشد. 

از دیگر سو امکان دارد، لذت ناشی از شادخواری آسیب های ناشی از آن را تحت الشعاع قرار دهد. بنابراین به ویژه با توجه به نتایج مورد اشاره، باید تلاش برای اینکه کانادایی ها روی دیگر سکه شادخواری را هم به وضوح ببینند، افزایش یابد. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان