مقالاتمقالات اجتماعی

ضرورت تعمیق کند و کاو درباره اهمال پلیس تورنتو در پرونده مک آرتور

آلوک ماکهرجی- نشریه Now
اینک که بروس مک آرتور به گناهکار بودن خویش در مورد کشتن هر هشت مرد مقتول همجنسگرا در تورنتو اعتراف کرده، اعلام محکومیتش تنها از سوی دادگاه صورت می گیرد. اما مدتی طول می کشد، تا پرده از فجیع ترین جنایت شهر ما و پرسش های فراوان باقیمانده درباره اهمال هیئت خدمات پلیس تورنتو بیفتد. کمااینکه انتظار می رود که کند و کاو مستقل در مورد این پرونده از سوی قاضی گلوریا اپستین، پاسخ این پرسش ها را ارائه بدهد. معمولا در اینگونه کند و کاوها برخی از حوزه ها شامل بررسی نمی شوند. اما این بار قاضی نامبرده پیشنهاد کند و کاو گسترده تری را به هیئت مورد اشاره ارائه کرده است. این درخواست در نشست ماهانه این هیئت رسما مورد بحث قرار گرفت.
البته وقتی بروس مک آرتور گناهکار بودن خویش را پذیرفت، هیئت مورد اشاره از کرولین مالرونی دادستان کل انتاریو درخواست کرد، دستور تحقیق عمومی در مورد این پرونده را صادر نماید. و به این ترتیب کوشید، موضوع را دور بزند. اما مالرونی نپذیرفت، و پاسخ داد که کند و کاو قاضی اپستین کاملا ظرفیت پاسخگویی به همه پرسش ها را دارد.
البته درباره اینکه چرا اپستین باید در مورد بی توجهی پلیس تورنتو به ناپدید شدن قربانیان که عمدتا مردان آسیایی و خاورمیانه ای بودند، و همچنین ناکامی این نیروی انتظامی در تحقیقات مناسب زودتر یعنی در هنگامی که جامعه درباره گم شدن مردان همجنسگرا ابراز نگرانی می کرد، کند و کاوی فراگیرتر انجام دهد، چند دلیل وجود دارد.
در عین حال در پیوند با اظهارات به شدت پرسش برانگیز و حتی گمراه کننده مارک سندرز رئیس پلیس تورنتو نیز چندین مورد موجود است، که یک ماه پس از تکذیب وجود قاتل رنجیره ای از سوی وی خودش هم شاهد بازداشت بروس مک آرتور به اتهام چندین قتل شد. این رئیس همچنین باید دلایلی قانع کننده در این مورد ارائه دهد، که چرا گروه کاری که برای تحقیق در مورد قتل های سال 2012 تشکیل شده بود، منحل گردید؟ حتی یک بار تقصیر ناتوانی پلیس در یافتن شواهد کافی برای بازداشت (متهم) را به گردن جامعه دگرباشان جنسی (همجنسگرایان، دو همجنسگرایان و…) انداخت. اخیرا هم یکی از افراد خود خدمات پلیس تورنتو یعنی سرپاسبان پل گاتیه پا پیش گذاشت، و سهل انگاری این نیروی انتظامی در تحقیقات در پیوند با بروس مک آرتور را فاش ساخت. در مقابل برخی از دست اندرکاران پلیس تورنتو گفته های وی را تکذیب می کنند. همچنین قرار است، او به سبب عدم کفایت در مورد انجام وظایف محوله مورد بازجویی قرار بگیرد. بنابراین به نظر می رسد آنچه در این نیروی انتظامی در پیوند با بروس مک آرتور جریان دارد، شکل دعوای درون خانوادگی به خود گرفته است.
در نتیجه با توجه به روند موجود که به برخی از بخش های آن اشاره شد، این تنها گسترده کردن کند و کاو قاضی اپستین است که می تواند این امید را به وجود بیاورد، که موارد حیاتی مطرح شده از سوی سرپاسبان نامبرده در مورد نقش ها، کفایت، صلاحیت، شایستگی، یکپارچگی، امانتداری و همدستی در جرم مامورانی از این نیروی انتظامی که در تحقیقات در پیوند با بروس مک آرتور دست اندرکار بوده اند، منفک شوند.
از دیگر سو فزون بر پرونده بروس مک آرتور، دلنگرانی های دیگری هم درباره اهمال پلیس تورنتو در پیوند با تحقیقات در مورد زنان و دختران ناپدید شده و به قتل رسیده اقوام نخستین وجود دارد. کمااینکه به گفته یک منبع نزدیک به کمیسیون حقیقت و هماهنگی و همچنین تحقیق ملی درباره این زنان و دختران، چندین پرونده وجود دارند، که مسایلی مشابه در آنها به چشم می خورند. خدمات پلیس تورنتو که اینک به سبب تحقیقاتش در مورد بروس مک آرتور هدف انتقاد گسترده قرار گرفته، بخشی موسوم به واحد مختص افراد گمشده ایجاد کرده است. اما معلوم نیست که این نیروی انتظامی تا چه اندازه بازتاب آنچه را که می تواند از این فصل شرم آور بیاموزد، جدی گرفته باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *