صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / ضربه شدید کاهش فروش مسکن به بازار خانه های مجلل تورنتو

ضربه شدید کاهش فروش مسکن به بازار خانه های مجلل تورنتو

bahman-azimi-gif

در نیمه دوم سال 2017 به موازات کند شدن روند بازار ملک و املاک و کاهش فروش قطارخانه ها (خانه های از هر دو طرف متصل به ساختمان های کناری) و سرد شدن روند بازار داغ واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی، به بخش خانه های مجلل و شیک تورنتو ضربه شدیدی وارد شد. کمااینکه گزارش نوین شاخه تورنتوی شرکت سطح بالای معاملات ملک و املاک بین المللی سوثبی نشان می دهد، که فروش خانه های به ارزش بیش از یک میلیون دلار در منطقه کلانشهر تورنتو در نیمه دوم سال 2017 در مقایسه با نیمه اول آن، 56 و در قیاس با برهه مشابه سال 2016 تا 33 درصد کاهش داشت. این میزان در نیمه دوم سال 2017 در مقایسه با نیمه اول آن، برای خانه های به ارزش از یک تا دو میلیون دلار، دو تا چهار میلیون دلار، و بیش از چهار میلیون دلار، به ترتیب 54، 62 و 48 درصد بود.

البته معمولا در همه سال ها فروش در نیمه دوم در مقایسه با نیمه نخست، کاهش می یابد. کمااینکه این کاهش در نیمه دوم سال 2016 برای خانه های به ارزش بیش از یک میلیون دلار 6 درصد بود. اما چنین کاهشی در نیمه دوم سال 2017 بسیار فراتر از روند معمول شد.

به گفته برد هندرسن رئیس اجرایی شاخه کانادای سوثبی، سال گذشته بسیاری از مالکان خانه های مجلل کلانشهر تورنتو تمایلی به فروش خانه های خود در نیمه نخست سال، و خرید خانه در نیمه دوم آن نداشتند. چراکه بازار ضعیف و بی ثبات بود. در نتیجه از ماه ژوئن به بعد در بازار فعالیت کمتری وجود داشت. کمااینکه می افزاید: هنگامی که بهای خانه با روندی بسیار تند افزایش می یافت، افزاد بیشتری تمایل داشتند پول خوب فروش خانه خود را به جیب بزنند و احتمالا به واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی ارزانتر نقل مکان کنند. اما اینک افراد کمتری مایلند، خانه هایشان را در بازار عرضه نمایند.

باید دانست که سوثبی تمامی خانه های به ارزش بیش از یک میلیون دلار را در گزارش خانه های مجلل خود منظور کرده است. در نتیجه برداشت و تعریفش از مجلل و شیک شامل قطارخانه های کلانشهر ما نیز می گردد، که بر اساس اظهارات دست اندرکاران هیئت ملک و املاک تورنتو بهای متوسط فروش آنها در سال 2017 سر به یک میلیون و 98 هزار و 478 دلار زد. این میزان برای واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی 512 هزار و 478 دلار بود. در عین حال گرچه در نیمه دوم سال 2017 در مقایسه با نیمه نخست بسیار پررونق آن، فروش واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی به ارزش بیش از یک میلیون دلار 41 درصد کاهش داشت، اما در مجموع در کل سال گذشته 59 درصد افزایش پیدا کرد.

به گفته برد هندرسن از دیگر سو شمار زیادی از خریداران ملک و املاک گران، دارند واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی را به انواع دیگر گزینه های مسکن ترجیح می دهند. به ویژه اگر مایل باشند، در بخش مرکزی تورنتو زندگی کنند. برخی از این افراد پولدارهایی هستند، که برای نخستین بار دست به خرید مسکن می زنند. اما بیشترشان را نسل متولدین پس از جنگ جهانی دوم تشکیل می دهند، که مایلند از تسهیلات بناهای نوین برخوردار شوند.

ونکوور

جالب اینکه در بازار مسکن سال 2017 ونکوور نیز، حوزه مجتمع های مسکونی قوی ترین بازار را داشت. کمااینکه گزارش سوثبی نشان می دهد، که در سال گذشته فروش واحدهای به ارزش بیش از یک میلیون دلار واقع در این مجتمع ها، 27 درصد افزایش پیدا کرد و به رکوردی جدید دست یافت. در مقابل فروش قطارخانه های به همین قیمت، در مقایسه با سال 2016 کاهشی 20 درصدی داشت. در عین حال در سال 2017 بی ثبات ترین بازار فروش مسکن ونکوور به خانه های به ارزش بیش از چهار میلیون دلار پیوند داشت که فروش آنها 33 درصد کاهش پیدا کرد. آقای هندرسون این کاهش را به عدم تمایل مالکان به کم کردن قیمت خانه خود به منظور به فروش رفتن آنها در بازار، نسبت می دهد. کمااینکه می افزاید: شاهد بوده ایم که در ونکوور بین مبلغی که فروشندگان درخواست می کنند و پولی که خریداران مایلند بپردازند، تفاوت قابل توجهی وجود دارد. این مسئله سبب ایجاد عدم تحرک می شود. چراکه مالکان در وضعیتی نیستند، که ناچار باشند حتما ملکشان را بفروشند. بنابراین اگر نتوانند پولی را که فکر می کنند ارزش واقعی ملکشان است به دست بیاورند، آن را از بازار بیرون می کشند.

بااینهمه به باور آقای هندرسون در سال 2018 میزان فروش خانه های مجلل و شیک هم در کلانشهر تورنتو، و هم در ونکوور افزایش می یابد.

مونترال و کلگری

در سال 2017 فروش خانه های به ارزش بیش از یک میلیون دلار در مونترال بسیار رونق داشت. کمااینکه در مقایسه با سال 2016 افزایشی 20 درصدی پیدا کرد. اما در این شهر نیز مانند ونکوور، بازار واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی بیشترین افزایش را تجربه نمود. کمااینکه این افزایش در مقایسه با سال 2016 سر به 49 درصد زد.

بازار فروش ضعیف و کم رونق خانه های مجلل کلگری در سال 2016 هم، در سال 2017  شاهد افزایش 11 درصدی بود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *