علم و دانش

ضدیت با واکسیناسیون به اندازه اچ آی وی برای بهداشت جهانی خطرناک است

دکتر آمش آدالجا، از دانشگاه Johns Hopkins با انتشار نامه ای سرگشاده در مورد خطر مخالفت با واکسیناسیون برای بهداشت جهانی هشدار داده است.

دکتر آمش، در این نامه که در اختیار USA Today قرار گرفت، به اقدام اخیر سازمان جهانی بهداشت در مورد گنجاندن <مخالفت با واکسیناسیون> در زمره 10 تهدید جدی سلامت بشریت، اشاره کرد و نوشت: <با توجه به خطرات امتناع داوطلبانه از واکسیناسیون، اقدام سازمان جهانی بهداشت کاملا توجیه پذیر است.>

دکتر آدالجا، ساخت واکسن را یکی از بزرگترین دست آوردهای بشریت می داند. به گزارش یونیسف، واکسیناسیون سالانه جان 9 میلیون انسان را در سراسر جهان نجات می دهد.

با اینکه ضدیت با واکسیناسیون همواره وجود داشته است، اما طی چند سال اخیر شدت گرفته است. برخی از مخالفان واکسیناسیون به نشانه اعتراض به شرکت های داروسازی از دریافت آن خودداری می کنند، اما برخی دیگر واکسن را حاوی مواد شیمیایی خطرناک می دانند و به همین دلیل حاضرند ریسک بیمار شدن فرزندشان را بپذیرند، ولی آنها را واکسینه نکنند. عده ای دیگر می گویند که واکسن سیستم ایمنی طبیعی بدن کودکان را مختل می کند. یکی دیگر از دلایل مخالفت با واکسن، ارتباط ثابت نشده آن با ابتلا به آتیسم می باشد.

بسیاری از بیماری های عفونی بسیار خطرناک که در گذشته باعث مرگ و میر در جوامع انسانی می شدند، به کمک برنامه واکسیناسیون ریشه کن شده یا تحت کنترل قرار گرفته اند. بیماری هایی مانند آبله، فلج اطفال، دیفتری، کزاز و بسیاری دیگر از این نوع بیماری ها گواه این ادعا هستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0