مقالاتمقالات اجتماعی

صندوق‌های پس‌انداز تحصیلی؛ آیا ماجرا به همین سادگی است؟

<سوزان تسلاک> هم احساس غرور می کرد که دخترش <الکسیس> دارد به دانشگاه می رود، و هم هیجان‌زده بود، چراکه سال‌ها برای این موضوع پس‌انداز کرده بود. سال 2016 بود و <سوزان> تصمیم گرفت با صندوق پس‌انداز تحصیلی Heritage تماس بگیرد تا مطمئن شود که پول آماده‌ برداشت است. صندوق Heritage یکی از بنگاه‌های خصوصی است که وام موسوم به <طرح ثبت‌شده‌ پس‌انداز آموزشی> یا RESP را به صورت <پس‌انداز گروهی> ارائه می‌دهند. <سوزان> حساب پس‌اندازش را در این صندوق، هنگامی گشود که دخترش یک‌ماهه بود. زمانی که او با صندوق تماس گرفت، کارکنان شرکت به او اطلاع دادند که هشت هزار و 300 دلاری که در طول این مدت پرداخت کرده بود، از میان رفته است. به گفته این شرکت، علت از بین رفتن پس‌انداز و ناممکن بودن برداشت، یکی از مفاد قرارداد بوده، که به گفته‌ <سوزان>، به او در آن مورد اطلاعی داده نشده بوده است. خانم <سوزان تسلاک> که یک مادر مجرد از شهر <تیمینز> انتاریو است، می‌گوید: <من روی آن پول برای پرداخت هزینه‌ تحصیل دخترم، حساب کرده بودم. آنها تمام سرمایه‌ تحصیلی دخترم را دزدیدند، اصلا باورم نمی‌شود. من به Heritage مثل یک بانک نگاه می‌کردم و به آن اعتماد داشتم>.

خانم <یو لی چانگ> از شهر Surrey بریتیش کلمبیا، پس از آن که متوجه شد حدود 26 هزار دلاری که او و شوهرش در Heritage پس‌انداز کرده بودند، از بین رفته است، از این شرکت شکایت کردند. به او نیز گفته شد که دلیل، تخلف از مفاد قراردادی بوده که در ابتدا امضا کرده بود. خانم <چانگ> که یک مادر خانه‌دار بوده و زبان مادری‌اش <چینی ماندارین> است، در اسناد دادگاهش می‌گوید که هرگز به او نگفته‌اند که اگر مبلغی را که ماهیانه به حساب می‌ریخته، قطع کند، امکان برداشت نهایی را به کلی از دست می‌دهد. او در این اسناد گفته که، تا پس از امضای قرارداد، برگه‌ شرایط ویژه‌ آن را دریافت نکرده و حتی پس از آن، محتویات این برگه خارج از حد ادراک یک فرد با اطلاعات متوسط اقتصادی بوده است.

 

تحقیقات Toronto Star نشان می‌دهد که از سال 2014 تا کنون، حدود 500 شکایت از شرکت Heritage به دادگاه ارائه شده است. این شکایت‌ها، همه از طرف مشتریانی بوده، که مانند این دو فرد یاد شده، تمام یا بخشی از سپرده‌ خود را از دست داده‌اند. بسیاری از مشتریان، شکایت خود را از طریق سازمان بازرسی خدمات و سرمایه کانادا (OBSI) که مسوول حفظ آیین‌نامه‌ها و مقررات بانکی است، ارائه داده‌اند. برخی نیز به <سازمان مشتریان مالی کانادا> مراجعه کرده‌اند.

 

Behnam Marfou

 

در سال 2017، نیمی از مجموع 18 شکایتی که به OBSI ارجاع شده بودند، به نفع مشتریان به مصالحه انجامیده‌اند، اما مبلغ پرداختی به مشتریان و هویت آنها، آشکار نشده است. شرکت Knowledge First Financial که خود یکی دیگر از ارائه دهندگان خدمات پس‌انداز و وام تحصیلی (RESP) است، مالک کنونی شرکت Heritage  است. این شرکت در گفتگو با Toronto Star گفته که تعداد شکایت‌های ارائه شده به OBSI کسر بسیار ناچیزی از مشتریانش را تشکیل می‌دهد. این شرکت همچنین مدعی شده که اکثر این شکایت‌ها، از سوی مشتریانی بوده که با مفاد قراردادها مخالف بوده‌اند.

در طرح <وام پس‌انداز تحصیلی> یا RESP که شرکت Heritage یکی از ارائه دهندگان آن است، مبالغ دریافتی از والدین، در یک جا جمع شده و سود حاصل از آن به افراد ذینفع – که در اینجا فرزندانی هستند که به دانشگاه وارد می‌شوند– پرداخت می‌شود. این سرمایه‌گذاران، البته مشمول تمام وام‌ها و کمک های مالی دولت نیز می گردند.

از سال 2000 تا 2012، قانونگذاران و سازمان‌های نظارتی در انتاریو و بریتیش کلمبیا، شش بار اقدام به بازرسی عملکرد شرکت Heritage کرده‌اند تا میزان سازگاری آن را با مقررات بسنجند. هر بار که این بررسی انجام شده، مشخص شده که این شرکت مشکلاتی دارد که از آن جمله می‌توان به بازاریابی گمراه‌کننده و هدف قرار دادن مشتریان آسیب پذیر اشاره کرد؛ مشتریانی که ممکن است نتوانند به پرداخت‌های ماهانه ادامه دهند.

بازاریابان و نمایندگان فروش کمپانی‌هایی مانند Heritage، در سراسر کشور، در نمایشگاه‌های تجاری و آموزشی، والدین را به ورود به طرح RESP فرا می‌خوانند. درصد کمیسیون این بازاریابان به مبلغی که مشتریان در هنگام امضای قرارداد پرداخت می‌کنند وابسته است، و هر چه این مبلغ بالاتر باشد، کمیسیون نیز بالاتر می‌رود. پرداخت‌ها در ماه‌های ابتدایی تنها صرف هزینه‌های وام می‌گردد و بر اساس سیستمی که Heritage تعریف کرده، 33 ماه طول می‌کشد تا تمام هزینه‌های وام پرداخت شود.

دولت فدرال کانادا در سال 1974 طرح وام‌های RESP را ایجاد کرد تا خانواده‌ها را تشویق کند برای آموزش دانشگاهی پس‌انداز کنند. این سپرده‌ها، از مالیات معاف هستند، اما چنانچه در پرداخت ماهانه‌ آنها تعویق ایجاد شود، ممکن است باعث شوند که تمام پول پس‌انداز شده، از بین برود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *