مقالاتمقالات سیاسی

صنایع غذایی، جنگلداری و Canada Goose کدامیک از تلافی چین ضربه خواهد خورد؟

 

قائله‌ شرکت چینی Huawei

روز اول دسامبر، خانم منگ وانژو مدیر مالی شرکت چینی Huawei Technologies در ونکوور، به درخواست مقامات ایالات متحده و به اتهام شکستن تحریم‌های ایران و برقراری ارتباط تجاری با این کشور، دستگیر شد. حالا چین گفته این دستگیری را با دستگیری یکی از مقامات صنایع ارتباطات کانادا در چین، تلافی خواهد کرد.

خانم ونگ البته تمام اتهامات را رد کرده، هنوز به دادگاه نرفته و به جرمی محکوم نشده و اکنون با یک وثیقه‌ 10 میلیون دلاری آزاد شده است.

چین در پاسخ، دو شهروند کانادایی مقیم این کشور را، دستگیر کرده و گفته آنها مشکوک به انجام فعالیت‌هایی هستند که امنیت ملی این کشور را به خطر می‌اندازد.

روابط تجاری کانادا با چین، گرچه ممکن است عمده نباشد، اما اگر چین به تهدیداتش در مورد دستگیر کردن یکی از مقامات صنایع ارتباطات کانادا عمل کند، برخی از استان‌های کشور و صنایع آنها، از این موضوع ضربه خواهند خورد. استیون براون از بنیاد پژوهشی Capital Economics در این باره هشدار می‌دهد و می‌گوید: <با وجود اینکه در چند روز گذشته، نشانه‌های مثبتی دیده شده که قائله‌ دستگیری مدیر شرکت Huawei میان کانادا و چین، ممکن است فرو بنشیند، این بدان معنی نیست که امکان سرد شدن دوباره‌ روابط دو کشور را، منتفی بدانیم. چین در درگیری‌ها و اختلافاتی که پیشتر با کانادا و سایر شریکان تجاری‌اش داشته، همیشه از ابزار فشار‌های تجاری برای تلافی استفاده کرده؛ فشارهایی که به دشواری‌های اقتصادی برای واردکنندگان و یا صادرکنندگان انجامیده است>.

تلافی‌های تجاری چین

آقای براون در این زمینه، به دو نمونه اشاره می‌کند: اولی در سال 2017 و در میانه‌ درگیری چین با کره‌جنوبی درباره‌ یک سپر دفاع موشکی، روی داد. در این زمان، دولت چین، به مردمش توصیه کرد که محصولات ساخت کره جنوبی را، تحریم کنند. مورد دوم، در سال 2010 بود و به خاطر اختلاف چین با دولت نروژ، بر سر اهدای جایزه‌ صلح نوبل روی داد. در این مورد، دولت چین، موانعی بر سر صادرات ماهی Salmon از نروژ، ایجاد نمود.

البته چین نمی‌تواند ضربه‌ قابل توجهی به کانادا بزند، چرا که تنها پنج درصد از کالاهای ما و سه درصد از خدماتی که استفاده می‌کنیم، به چین صادر می‌شود. این میزان در کل، تنها حدود یک و نیم درصد تولید ناخالص داخلی کانادا را شامل می‌شود. آقای براون می‌گوید: <اما برخی از مناطق و صنایع کشور، ضربه‌هایی را حس خواهد کرد. در این مورد، صنایع مواد اولیه، تولیدات کشاورزی و صنایع جنگلداری بیشتر از بقیه آسیب‌پذیر هستند. در حال حاضر، 20 درصد از محصولات غذایی مزرعه‌ای و 13 درصد از سنگ‌های معدنی فلزات و مواد معدنی غیرفلزی و همچنین محصولات جنگلداری کانادا، به چین صادر می‌شوند>.

 

کدام مناطق ضربه خواهند خورد

به این ترتیب، سه استان بریتیش کلمبیا، ساسکاچوان و نوا اسکوشیا مناطقی هستند که ممکن است از تلافی تجاری چین، ضربه‌هایی را متحمل شوند؛ به ویژه بریتیش کلمبیا، که افزون بر موضوع محصولات صادراتی، پذیرای 50 درصد از جهانگردان چینی نیز هست. آقای براون می‌گوید: <با این حال، در حالت کلی، یک حقیقت خوشحال کننده برای این استان‌ها وجود دارد و آن این است که کالاهای صادراتی آنها به چین، از یک گروه و مشابه هستند. بنابراین، اگر چین تصمیم بگیرد این کالاها را از کشور دیگری وارد کند، احتمال بالایی وجود دارد که صادرکنندگان کانادایی بتوانند به سرعت خریداران جدیدی بیابند؛ البته با قیمت‌های پایین‌تر>. او می‌افزاید که البته شرایط برای شرکت‌هایی که در چین کارخانه دارند، سخت‌تر خواهد بود. او می‌گوید: <حتی اگر دولت چین هم رسما هیچ اقدام مالی علیه کانادا نکند، شهروندان این کشور ممکن است کارخانه‌های کانادایی را که در چین هستند، بایکوت کنند. این یکی از نقاط ضعف‌ کمپانی‌هایی همچون Canada Goose را، به نظر می‌آورد>.

شرکت Canada Goose که سازنده‌ کت‌های زمستانی گران قیمت مشهور است، در میانه‌ برخی از فراخوان‌های شهروندان چینی برای تحریم، گشایش یکی از شعبات خود، در این کشور را به تاخیر انداخته است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان