صفحه اصلی / مقالات / صف طولانی چهره های سرشناس خطاکار جنسی , گر حکم شود که مست گیرند در شهر هر آن که هست گیرند؟!

صف طولانی چهره های سرشناس خطاکار جنسی , گر حکم شود که مست گیرند در شهر هر آن که هست گیرند؟!

زلزله در اردوگاه محافظه کاران استان

در نخستین ساعات بامداد بیست و پنجم ژانویه پتریک بران رهبر حزب محافظه کار پیشروی انتاریو (رقیب و منتقد اصلی دولت استان) با صدور بیانیه ای از سمت خود کناره گیری کرد. این تصمیم با یک کنفرانس خبری شتاب آلود پی گرفته شد، که در آن آقای بران آنچه را ادعاهای مشکل آفرین در مورد رفتار و شخصیت خود خواند، به کلی تکذیب نمود.

در بیانیه وی همچنین آمده که این تصمیم را پس از مشورت با همحزبی ها، دوستان و اعضای خانواده اش گرفت. (زیرا) شکست دادن کتلین وین نخست وزیر انتاریو در انتخابات پیش روی استان، از یک فرد مهم تر می باشد. اما همچنان نماینده مجلس استانی باقی خواهد ماند، تا در دادگاه قانونی از خود دفاع، و رفع اتهام کند.

اشاره پتریک بران به ادعاهای سوء رفتار جنسی است که شامگاه بیست و چهارم ژانویه در مورد وی مطرح، و سبب درخواست ها برای کناره گیری او از رهبری حزب متبوعش شد. به گزارش خبرنگار شبکه تلویزیونی سی تی وی دو زن پا پیش گذاشته و ادعا کرده اند، این سوء رفتار در خانه آقای بران و در زمانی رخ داد، که وی نماینده مجلس ملی بود. یکی از خانم ها که اینک 29 سال دارد می گوید در آن هنگام دانش آموز دبیرستان بود، که پتریک بران از او تقاضای رابطه جنسی… کرد. دیگری هم خاطرنشان می نماید که در دوران دانشجویی که در دفتر انتخاباتی آقای بران به برپایی یک رخداد یاری داد، در خانه وی مورد آزار جنسی قرار گرفت.

واکنش ها

در پی انتشار خبر مورد اشاره مسئولان به سرعت به آن واکنش نشان دادند. کمااینکه نخست وزیر ترودو خاطرنشان کرد: همانگونه که بارها گفته ام، شفاف سازی کامل در مورد آزارهای جنسی و غیرقابل پذیرش بودن آنها، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. ما هر گاه که اینگونه ادعاها مطرح شوند، آنها را جدی می گیریم. بدیهیست (در چنین مواقعی) فکر من فورا به سوی زنانی می رود که با وجود آگاهی به سخت بودن پا پیش گذاشتن، دست به چنین کاری می زنند. به آنها برای دلیری و رهبری شان درود می فرستم….

کتلین وین اظهار داشت: دیشب ماجرا را در تلویزیون دیدم. به آن زنان جوان می گویم، که بسیار شجاعند…. امیدوارم اینک از پشتیبانی های مورد نیاز خویش برخوردار شوند….

جگمیت سینگ رهبر ملی حزب دمکرات نو گفت: فکر ما پیش زنانی است، که دلیری سخن گفتن درباره تجربیات خویش را داشته اند. ما اظهارات آنها را باور، و بی قید و شرط از ایشان پشتیبانی می کنیم….

اندریا هورواث رهبر استانی حزب دمکرات نو خاطرنشان کرد: از این ادعاهای سوء رفتار حالم به هم می خورد. پتریک بران باید فورا استعفاء بدهد. او حق حضور در دادگاه را دارد. اما هیچ کس نمی تواند با وجود چنین ادعاهایی بر علیه خود، در استان حزبی سیاسی را رهبری کند.

جان توری شهردار تورنتو اظهار داشت: چیزی که دارد تغییر می کند و باید هم بکند، این است که قربانیان خشونت ها و آزارهای جنسی به شکلی فزاینده پا پیش می گذارند، و صدای خود را به گوش دیگران می رسانند…. همه ما باید با صدای بلند اعلام نماییم، که اینگونه رفتارها درست نیستند.

اندرو شیر رهبر ملی حزب محافظه کار پیشرو خاطرنشان کرد: سوء رفتارهای جنسی و آزارهای جنسی در جامعه کانادا و به ویژه در سیستم سیاسی ما هیچ جایی ندارند.

همچنین افزود که هیچ نامزدی از حزب متبوعش که با اتهامات آزارهای جنسی روبرو باشد، اجازه حضور در انتخابات را نخواهد داشت.

واکنش های عملی

تصمیم آقای بران منجر به کناره گیری شماری از کارکنان بلندپایه وی از جمله رئیس دفتر کارکنان، مدیر مبارزات انتخاباتی، و معاون این مدیر شد. همچنین حتی پیش از اعلام استعفای وی، گمانه زنی ها در مورد جانشین احتمالی اش آغاز گردید. روز پس از این تصمیم نیز چهره های عمده و موثر حزب متبوعش، ویک فدلی را به عنوان رهبر موقت انتخاب کردند.

از دیگر سو ریک دیکسترا رئیس این حزب در پیوند با این رخدادها گفت: به هر حال این حزب همواره متحد مانده، همواره متمرکز بوده، و اطمینان می دهم…. ما برای مقاله با دولت در ماه ژوئن آمادگی خواهیم داشت.

زلزله دوم: شما هم بعلههههه؟!

ریک دیکسترا در حالی ‌این دیدگاه خود را اعلام کرد، که خودش در بیست و هشتم ژانویه ناچار شد به سبب اتهامات مشابه از سمت خویش کناره گیری کند. او چند ساعت پیش از آن که مجله مک لینز گزارشش در مورد ادعای آزارهای جنسی وی برعلیه یکی از کارکنان جوان حزب محافظه کار پیشرو در سال 2014 را منتشر کند که آقای دیکسترا نماینده مجلس ملی بود، در صفحه کاربری تویئتر خود، از کناره گیری اش خبر داد. براساس گزارش مک لینز این خانم در همان سال مراتب را به پلیس اتاوا اطلاع داد. همچنین مقامات ارشد حزب از این اتهامات آگاهی داشتند. با اینهمه اجازه دادند، ریک دیکسترا به فعالیت هایش ادامه بدهد. اما وی در آن سال کرسی اش در مجلس ملی را از دست داد، و رئیس حزب محافظه کار پیشروی انتاریو شد.

ویک فدلی در این مورد اظهار داشت که از شنیدن ادعاها در مورد آزارهای جنسی از سوی رئیس حزب یکه خورده/ شوکه شده، و حالش به هم خورده است/ جهت احراز اطمینان از این که حزب محلی امن برای کارکنان و اعضای خود باشد، گام های لازم را برمی دارد/ و….

طرح ادعاها در بدترین و حساس ترین زمان ممکن

کناره گیری دو عضو بلندپایه حزب محافظه کار پیشروی انتاریو در زمانی صورت می گیرد، که در ماه ژوئن انتخابات استانی برگزار می شود. با توجه به کاهش محبوبیت دولت انتاریو به ویژه شخص نخست وزیر کتلین وین، اگر رسوایی های جنسی مورد اشاره به وجود نمی آمدند، امکان پبروزی حزب محافظه کار پیشروی استان بسیار زیاد بود.

چلچله تو چه کردی، من نکردم

البته خود لیبرال ها هم، چندان بری از اتهام نیستند. کمااینکه همزمان کوس رسوایی کنت هر/ Kent Hehr  نماینده مجلس ملی از کلگری و وزیر ورزش و معلولان دولت لیبرال مرکزی آقای ترودو نیز، بر سر بازار زده شد. چراکه کریستین راوث از کارکنان پیشین مجلس آلبرتا خاطرنشان کرده زمانی که آقای هر در این استان بود، یک بار او را لذیذ و خوشمزه خواند. به همین سبب به زنان در مورد تنها ماندن با وی، هشدار داده شده بود. یک زن دیگر نیز گفت، که کنت هر در سال 2016 بدنش را لمس کرد. این خانم گزارش خود در این مورد را به رئیسش داده است.

کنت هر در بیست و پنجم ژانویه یعنی کمتر از 24 ساعت پس از انتشار اظهارات خانم راوث در رسانه های اجتماعی مجازی، از سمت خود در هیئت دولت کنار گذاشته شد/ کناره گیری کرد، تا رسیدگی به ادعاهای مورد اشاره آغاز شود. در همان روز هم در بیانیه ای که صادر نمود، آورد که از روند تحقیقات استقبال می کند، و به آن احترام می گذارد.   

پیش از آقای هر، دارشین کنگ دیگر نماینده لیبرال مجلس ملی از کلگری نیز به سبب متهم شدن از سوی دو زن از جمله کریستین مورل (از کارکنان شاخه کلگری این حزب) به آزارهای جنسی، از حزب لیبرال کناره گرفت، تا فعالیت هایش را به طور مستقل دنبال کند. البته او این اتهام را رد کرده است. خانم مورل می گوید دیوید خان رئیس حزب لیبرال استان آلبرتا را در جریان قرار داد، و او نیز قول رسیدگی داد. اما اینک که پنج ماه از آن هنگام می گذرد، به قول خود عمل نکرده است.

از دیگر سو کریستین راوث در نخستین ساعات بامداد بیست وهفتم ژانویه در صفحه توئیتر خود نوشت، که پس از اظهاراتش درباره کنت هر مورد تهدید قرار گرفته است. بگونه ای که می ترسد، از خانه بیرون بیاید. وی همچنین خاطرنشان کرده: 48 ساعت گذشته بهترین و بدترین ویژگی های مردم را به من نشان داده است. به همین سبب کسی در این مورد (آزارهای جنسی) حرف نمی زند.

گر   حکم   شود    که  مست  گیرند

در شهر هر آن که هست گیرند؟!

این روزها در کانادا، آمریکا و… پیاپی دست مردان هوسباز از اهالی هالیوود گرفته، تا سیاستمداران بلندپایه، پزشک تیم ورزشی دختران، تاجر و… رو می شود، که زنان را نه به چشم انسانی مانند خود، که شبیه ابزاری برای لذت جنسی مشاهده می کنند. بنابراین (با پوزش از شمار فراوان آقایانی که نه تنها می دانند زنان مانند خودشان انسانند، بلکه در راه احقاق حقوق آنها تلاش هم می کنند) تنها می توان از خود پرسید: گر حکم شود که مست گیرند/ در شهر هر آن که هست گیرند؟!؟!


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *