مقالاتمقالات اجتماعی

صدمه حذف تدریس مسایل جنسی به آموزش در مورد آسیب های مغزی!

ویکتوریا گیبسون- گلوب ومیل
حذف جنجال برانگیز تدریس مسایل جنسی در مدارس انتاریو از سوی دولت محافظه کار پیشروی استان در تابستان گذشته، هر نوع ذکر آشکار و روشن درباره آسیب های مغزی را هم به همراه خود حذف کرد. کمااینکه اسناد و مدارکی که اخیرا در دیوان حقوق بشر انتاریو به ثبت رسیده اند، نشان می دهند که برخی از کارکنان این دولت در مورد حذف ای-میل ها و دست کم یک جلسه برگزار شده در نیمه ماه ژوئیه هشدار داده اند.
کمااینکه ملیسا مولسون دستیار معاون وزیر بهداشت و درمان این دولت در ای-میل هیجدهم ژوئیه خود به همکارانش از جمله آورده: همانگونه که در جلسه بامداد امروز ذکر شد، برغم اشاره ای مختصر به جراحات وارده به سر، بخش در پیوند با آسیب های مغزی در نسخه سال 2010 برنامه درسی وجود ندارد.
آسیب های مغزی- جراحات وارده به سر و یا بدن که می توانند، سبب تکان خورن مغز در درون جمجمه شوند- در سال های اخیر در زمره نکات عمده مورد توجه دولت استان ما بوده اند. همچنین در سراسر کانادا هزاران آسیب مغزی گزارش شده اند. کمااینکه بنا بر اعداد و ارقام منتشره از سوی سیستم گزارشگری مراقبت های سیار درمانی- بهداشتی ملی، در سال های 2016 تا 2017 بخش های اضطراری/ اورژانس ها شاهد حضور تقریبا 46 هزار کودک و نوجوان 5 تا 19 ساله هدف آسیب های مغزی بوده اند.
وزارت گردشگری، فرهنگ و ورزش دولت انتاریو در ماه سپتامبر یک پویش/ کمپین آگاهی رسانی در مورد ایمنی از آسیب های مغزی را اعلام کرد. دولت استان نیز، در این باره لایحه موسوم به زمین چمن رووان را تصویب نمود. لایحه ای که نام خود را از رووان استرینگر بازیکن 17 ساله راگبی می گیرد، که بر اثر آسیب های مغزی چندگانه جانش را از دست داد. این قانون شامل مفادی مانند بازبینی سالانه منابع و قواعدی می شود که ناظر بر اوقاتی هستند، که ورزشکاران آماتور باید از فعالیت های مربوطه دست بکشند، و یا آنها را از سر بگیرند.
لایحه مورد اشاره به همت لیسا مک لئود نماینده وقت مجلس استان و وزیر خدمات کودکان، جوامع، و اجتماعی کنونی دولت نخست وزیر داگ فورد مطرح شد، و به تصویب رسید. اینک دست اندرکاران دفتر وی می گویند برغم تغییرات ایجاد شده در مفاد درسی مورد اشاره، منابع کمکی به مدارس، آموزگاران و دانش آموزان ارائه می شوند، تا احراز اطمینان گردد که دانش آموزان در مورد آگاهی های در پیوند با آسیب های مغزی آموزش مناسب ببینند. کمااینکه کایلا ئیافلیس مدیر ارتباطات دفتر وی در ای-میل خود به نشریه ما (گلوب ومیل) از جمله آورده: دانش آموزان تمامی کلاس ها در محیطی امن برای خودشان و دیگران، چگونگی مشارکت در ایمنی فعالیت های بدنی را می آموزند.
بنا بر به اظهارات او مفاد درسی موقت کنونی نیز، شامل بخش های ناظر بر جراحات ناشی از آسیب های مغزی هستند. کمااینکه در مورد کلاه های ایمنی برای دانش آموزان کلاس های پایین تر، و واکنش سریع به موقعیت های منجر به جراحات وارده به سر و… می باشند. همچنین فهرستی از ادوات پیشگیرانه و به ویژه کلاه های ایمنی را به عنوان روش های کاهش مخاطرات مربوطه ارائه می دهند. بنابراین گرچه کلمه آسیب های مغزی دیگر مستقیما در این مفاد وجود ندارد، اما با توجه به اسناد موجود حذف تدریس مسایل جنسی سبب حذف مدنظر قرار دادن این آسیب ها نشده است.
در عین حال دولت مورد اشاره تذکاریه ای موسوم به پی پی ام 158 دارد، که در آن انتظارات در مورد اینکه مدارس خط مشی هایی در باره آسیب های مغزی داشته باشند، ذکر شده اند. همچنین در مورد راهبردهای شناسایی این آسیب ها، پیشگیری از آنها، و مدیریت شان، دستورالعمل هایی وجود دارند. در عین حال این تذکاریه دارد به روز درمی آید، تا با قانون مورد اشاره هماهنگ شود. کمااینکه از جمله یک پروژه پژوهشی در دست اقدام است، تا درباره بازبینی های لازم آگاهی رسانی کند.
به گفته رایان برد سخنگوی اداره آموزش و پرورش تورنتو تذکاریه مورد اشاره آموزش درباره آسیب های مغزی را اجباری کرده است. بنا بر به اظهارات ولری دوگال از دست اندرکاران فدراسیون آموزگاران انتاریو نیز، چنین آموزشی جدای از مفاد درس مسایل جنسی وجود دارد. مایکل هاچینسون مدیر برنامه آسیب های مغزی بهداری ورزشی مکینتاش دانشگاه تورنتو هم که خود هنگام ورزشکاری در سطح دانشگاهی دو بار به آسیب های مغزی مبتلا شده، ضمن اشاره به پی پی ام 158 و قانون رووان می گوید که در انتاریو در مورد آموزش این آسیب ها پیشرفت های بزرگ و چشمگیری کسب شده اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان