صفحه اصلی / علم و دانش / شیوه صحیح شستشوی سیب آلوده به آفت کش

شیوه صحیح شستشوی سیب آلوده به آفت کش

Behnam Marfou

کارشناسانEnvironmental Working Group  هر سال لیستی تحت عنوان Dirty Dozen را منتشر می کنند که حاوی نام میوه هایی است که بیشترین آلودگی به آفت کش یا pestisite را دارند. سیب، پس از توت فرنگی، اسفناج و نارنگی در رده چهارم جدول امسال قرار گرفته است.

با توجه به میزان استفاده سموم آفت کش، قبل از گاز زدن به سیب، چگونه آن را می شویید؟ سیب را روی آستین لباس تان می کشید یا زیر شیر آب می گیرید؟ تحقیقات جدید محققان دانشگاه ماساچوست نشان می دهد که  بهترین روش شستشوی سیب،  قرار دادن آن در محلول آب و جوش شیرین (baking soda) می باشد.

سیب به دلیل آفت کش های شیمیایی که با هدف جلوگیری از فاسد شدن، قبل و بعد از چیده شدن از درخت بر روی آن استفاده می شود، آلودگی زیادی دارد. هرچقدر میوه بیشتر بدون شسته شدن باقی بماند، سموم شیمیایی روی آن بیشتر جذب میوه می شود.

محققان، سه روش شستشو را بر روی سیب Gala که دو نوع آفت کش رایج بر روی آنها اسپری شده بود، آزمایش کردند. آنها 24 ساعت پس از منتقل کردن سیب ها به آزمایشگاه آنها را با سه محلول، یعنی آب معمولی، آب ژاول و محلول آب و جوش شیرین شستشو دادند. پس از دو دقیقه، به ترتیب محلول حاوی جوش شیرین، سپس آب و در آخر آب ژاول، در زدودن آفت کش ها بهتر عمل کردند. بین 12 تا 15 دقیقه طول کشید تا سیب های قرار داده شده در محلول جوش شیرین، کاملا از آفت کش ها پاک شوند.

برای استفاده از این روش در منزل، در ازای هر دو فنجان (500 میلی لیتر آب)، یک قاشق چایخوری جوش شیرین به آن اضافه کنید و سیب ها را حداکثر 2 دقیقه در آن قرار بدهید. سپس قبل از میل کردن سیب آن را زیر شیر آب بشویید. با اینکه گرفتن پوست سیب، گزینه دیگری است، ولی با این کار شما فیبر و مواد مغذی دیگر موجود در پوست را دریافت نخواهید کرد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *