صفحه اصلی / علم و دانش / شیوه جالب برای جلوگیری از فاسد شدن میوه و سبزیجات

شیوه جالب برای جلوگیری از فاسد شدن میوه و سبزیجات

behzad-azizi

به محض چیده شدن میوه و سبزیجات، روند فاسد شدن آن آغاز می شود. میکروارگانیزم ها سبب فاسد شدن آن می شوند. قرار دادن آنها در یخچال فقط می تواند تا حدی این روند را به تاخیر بیندازد.

محققان شرکت Apeel مستقر در سانتا باربارا – کالیفرنیا ادعا می کنند که راهی برای تازه نگه داشتن موز، آووکادو و میوه های دیگر پیدا کرده اند و می توانند عمر آنها در یخچال را دو برابر بیشتر کنند. آنها راهی برای استخراج lipids از انواع مختلف محصولات و تبدیل آنها به پودر را یافته اند. این پودر در آب حل شده و با اعمال روی میوه و سبزیجات، مانند یک پوشش قابل خوردن عمل کرده و مانع از دست رفتن رطوبت و ورود میکروارگانیزم ها می شود.

کشاورزان می توانند این محلول را در مزرعه استعمال کرده و همچنین توزیع کنندگان می توانند آن را در مرحله بسته بندی بر روی میوه و سبزیجات استفاده کنند. این کار باعث افزایش ماندگاری میوه و سبزی می شود. سازمان غذا و دارو، این شیوه را ایمن می داند و از اوایل سال جاری استفاده از آن  بر روی محصولات ارگانیک را مجاز اعلام کرده است.

هدف اصلی Apeel  جلوگیری از اسراف مواد غذایی و همچنین کاهش تردد کامیون ها و کشتی های یخچال دار مخصوص حمل مواد غذایی تازه می باشد. این فناوری، امکان حمل محصولات بیشتر به مناطق دورافتاده تر را فراهم می کند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *