مقالاتمقالات سیاسی

خوش رقصی کانادا برای آمریکا؛ سرنوشت مبهم دو کانادایی زندانی در چین؛ شکست کانادا در ارتقای روابط با چین

همانطور که می دانید، در پی بازداشت خانم منگ وانژو، مدیر مالی شرکت چینی Huawei Technologies در ونکوور به درخواست مقامات آمریکایی، دولت چین به عنوان مقابله به مثل دو شهروند کانادایی به نام مایکل کوریگ و مایکل اسپاوور را در پکن بازداشت کرد. در حالی که خانم وانژو از سوی آمریکا به نقض تحریم های اقتصادی بر علیه ایران متهم شده، دو شهروند کانادایی با اتهام تهدید امنیت ملی چین روبرو شده اند. آقای اسپاوور از دسترسی به وکیل محروم شده و در یک بازداشتگاه سری نگهداری می شود. مقامات چینی می توانند نامبرده را به مدت 6 ماه بدون وارد کردن اتهام رسمی در بازداشت نگه دارند.

لازم به ذکر است پس از بازداشت این دو کانادایی، یک شهروند دیگر کشورمان نیز در چین بازداشت شد. اما بازداشت خانم سارا مکلور دلیل امنیتی نداشت و نامبرده به دلیل اشتغال در چین بدون داشتن اجازه کار بازداشت و سپس آزاد شده و به کانادا بازگردانده شد.

کشمکش کانادا و چین بر سر بازداشت شهروندان دو کشور طی چند هفته گذشته بالا گرفته است. با اینکه ترودو در وهله اول به استقلال قوه قضایی کانادا از سیاست و دولت تاکید کرده و اعلام کردند که علت بازداشت خانم منگ سیاسی نبوده، اما مقامات چینی با <دروغ شرم آور> خواندن این ادعا، ضمن خودداری از اعتراف به وجود ارتباط مستقیم بین بازداشت ونگ و دو شهروند کانادایی، خواهان آزادی فوری منگ و عدم استرداد او به آمریکا شده  و در مورد پیامدهای آن به کانادا هشدار داده اند. با اینکه خانم منگ به حکم دادگاه کانادایی و با قید ضمانت 10 میلیون دلاری و نصب پابند الکترونیکی آزاد شده، اما این عقب نشینی کانادا چینی ها را راضی نکرد.

بر اساس گزارش های مورخ 3 ژانویه، دولت آمریکا با بالا گرفتن تنش ها بر سر بازداشت دو شهروند کانادایی، به آمریکایی هایی که قصد سفر به چین را دارند، هشدار داده است، تا در حین سفر جوانب احتیاط را کاملا در نظر بگیرند.

دولت اتاوا، برای اولین بار از بازداشت شهروندان خود در چین به این سو، رسما خواهان آزادی دو شهروند خود شده است. از سوی دیگر، سفرای کانادا در کشورهای جهان برای جلب نظر همپیمانان خود برای وارد کردن فشار به چین تلاش می کنند. آمریکا، انگلستان و اتحادیه اروپا حمایت خود از کانادا را ابراز کرده اند، اما برخی از کشورها هنوز موضع خود را علنی نکرده اند.

***

دولت فدرال کانادا پس از تقلای فراوان و به نتیجه رساندن مذاکرات تجاری بس دشوار با آمریکا، یعنی بزرگترین شریک تجاری کشور بر سر توافقنامه جدید، در به نتیجه رساندن مذاکرات با دومین شریک تجاری یعنی چین، ناموفق بود. جاستین ترودو پس از تحسین سیستم چینی، از علاقمندی اش برای انعقاد توافقنامه تجاری با این ابرقدرت آسیایی صحبت کرد. ایده باز شدن درب های بازار عظیم چین به روی منابع طبیعی کانادا، جذاب به نظر می رسید. ترودو با امید حصول توافق به پکن سفر کرد، اما چینی ها برنامه پیشنهادی اش را رد کردند.

همزمان، نگرانی دست اندرکاران عرصه ارتباطات در کانادا از گسترش فعالیت های Huawei افزایش یافت. شرکت چینی که سهم قابل توجهی از بازار کانادا را برای ارائه محصولات خود در اختیار گرفته بود، پیشنهاد بزرگتر یعنی ارائه تجهیزات مخابراتی برای شبکه 5G کانادا را ارائه کرد. Bell، با شرکت چینی همراه شد. اما شرکت های رقیب به آن اعتراض کردند. ائتلاف اطلاعاتی موسوم به Five Eyes، متشکل از کانادا، آمریکا، بریتانیا، استرالیا و نیوزیلند، در مورد مشکلات جدی امنیتی تجهیزات ساخت Huawei هشدار دادند. آمریکا متعاقبا ورود Huawei به شبکه مخابراتی اش را ممنوع کرده و استرالیا و نیوزیلند نیز از آن پیروی کردند. انگلستان هم اکنون در حال بررسی موضوع است، اما پاسخ منفی به شرکت بسیار محتمل می باشد.

در اینجاست که پای خانم منگ به ماجرا وارد شد. جاستین ترودو از برنامه خانم منگ برای عبور (ترانزیت) از ونکوور مطلع شد و مقامات آمریکایی خواستار بازداشت و استرداد او به آمریکا شدند.

در حالی که یک دولت کارآمد و مدبر می توانست بی سر و صدا، خانم منگ را از قصد آمریکا مطلع کند، اما علیرغم اخطارهای جدی، مقامات کانادایی نامبرده را در فرودگاه ونکوور بازداشت کردند. دونالد ترامپ با این ادعا که حاضر است درخواست استرداد را پس بگیرد تا به مذاکرات تجاری با چین لطمه وارد نشود، اوضاع را پیچیده تر کرد.

گوردون ریچ، از کارشناسان و نویسندگان Globe and Mail در مقاله ای که درباره تحولات اخیر منتشر کرده است، می نویسد که کانادا ناخواسته و در نتیجه اشتباهات دیپلماتیک، خود را در موقعیت غیرممکن قرار داده است و بین دو ابرقدرت اقتصادی گرفتار شده است. در حالی که کار هرگز نمی بایست به اینجا می کشید. ریچ معتقد است که دیر یا زود کانادا باید بپذیرد که اگر آمریکا و کشورهای Five Eyes شرکت Huawei را از شبکه 5G خود حذف کنند، کانادا راه دیگری جز پیروی از آنها ندارد. همانطور که گفته شد، تصمیمات اشتباه، کانادا را در موقعیتی قرار داده که گزینه ای جز انتظار و امیدوار بودن به اینکه آمریکا درخواست استرداد منگ را پس بگیرد و یا دادگاه های کانادا دلیل متقاعدکننده برای آزادی خانم منگ پیدا کنند، نداشته باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0