اخباراخبار کانادا

شکاف عجیب بین آمار و مرگ و میر 4 استان کانادا و تعداد جانباختگان کووید-19  

 

 

علت مرگ این افراد چیست؟

به گزارش The Star، تعداد مرگ هایی که در 4 استان پرجمعیت کانادا در دوران پاندمی ثبت شده بیشتر از تعداد مرگ و میرهایی است که بر اثر ابتلا به کووید-19 گزارش شده است.  

اداره آمار کانادا این هفته گزارشی را منتشر کرد که نشان می دهد آمار مرگ و میر در بریتیش کلمبیا از نیمه مارچ تا 6 هفته بعد از آن، 386 نفر بیشتر از مدت زمان مشابه در 5 سال گذشته بوده است. اما در این دوره 6 هفته ای تنها 99 مورد مرگ بر اثر ابتلا به کووید-19 گزارش شده است.

این یعنی برای تقریبا 75 درصد موج مرگ و میر در سال جاری، هیچ توضیح روشنی وجود ندارد، که به گفته کارشناسان صحت آمار جانباختگان بر اثر پاندمی را زیر سوال می برد.

 

 

این شکاف- یعنی تفاوت بین مرگ و میر اضافه شده در سال جاری و تعداد جانباختگان بر اثر کووید-19- در سراسر جهان به موضوع محافل علمی بهداشت و سلامت تبدیل  شده و مقامات و کارشناسان را در برابر بُعد جدیدی از تاثیر واقعی پاندمی بر جامعه قرار داده است.

ریوات دیوناندن، استاد و اپیدمولوژیست دانشگاه اتاوا، معتقد است منطقی است اگر بگوییم هرچند بسیاری از این مرگ ها نتیجه مستقیم ابتلا به کووید-19 نیستند اما به نحوی با آن مرتبط هستند. دلایل آن را هم می توان طیف گسترده ای از شرایط پیش آمده در دوران پاندمی از افزایش خشونت خانگی گرفته تا عدم دسترسی به مراقبت های پزشکی برای سایر بیماری ها دانست. 

کولین فرنس، اپیدمولوژیست و متخصص کنترل بیماری ها از دانشگاه تورنتو نیز می گوید: بخشی از افزایش مرگ و میر در سال جاری برای ما قابل پیش بینی بود و حالا با تعدادی مرگ و میر اضافی مواجه هستیم که می خواهیم برایش دلیلی پیدا کنیم. طبیعتا عامل آن یک مساله غیرمعمول بوده و در حال حاضر غیرمعمول ترین اتفاق سال جاری کووید-19 است. 

بر طبق آمار اولیه اداره آمار کانادا، 4 استان انتاریو، کبک، بریتیش کلمبیا و آلبرتا در مجموع بین ماه های مارچ تا ژوئن 4 هزار و 500 مورد مرگ بیشتر نسبت به تعداد مرگ و میر در دوره مشابه در 5 سال گذشته داشته اند. 

برای مثال، در آلبرتا 639 مورد افزایش مرگ نسبت به 5 سال گذشته رخ داده که تنها 146 مورد آن در نتیجه ابتلا به کووید-19 بوده است. با این حساب، 77 درصد موج مرگ و میر سال جاری در این استان بدون توضیح باقی می ماند. 

به گفته استفانی ویلباند تحلیلگر مرکز اطلاعات سلامت جمعیت اداره آمار کانادا، با این داده ها نمی توان به طور قطع مازاد مرگ و میر را به پاندمی نسبت داد، چون هنوز وضعیت سایر عوامل مرگ و میر تحلیل نشده است. برای مثال افزایش مرگ و میر ممکن است به علت تغییر ساختار جمعیت و افزایش نرخ سالمندان و یا سایر عوامل باشد. وضعیت کبک شاهدی بر این مدعاست. در این استان تعداد فوتی های ماه های مارچ و آوریل تا نیمه ژوئن در سال 2020، 3 هزار و 384 مورد بیشتر از بازه زمانی مشابه در 5 سال گذشته بیشتر بود، در حالی که در این مدت 4 هزار و 435 مورد مرگ بر اثر کووید-19 در این استان به ثبت رسیده است. این یعنی در سال جاری در این استان مرگ و میر بر اثر سایر عواملی که در سال های گذشته منجر به مرگ افراد می شدند، کاهش یافته است. 

همچنین، دیوناندن معتقد است بسیاری از مبتلایان به کووید-19 پیش از انجام تست جان خود را از دست دادند و به همین دلیل نام آنها در آمار قربانیان ویروس شمرده نشده است. این امر به ویژه در مورد ساکنین خانه های سالمندان بسیار محتمل است، زیرا مرگ آنها تا مدت ها به عواملی جز ابتلا به کووید-19 نسبت داده می شد. طبق گزارش اداره آمار نیز بخش زیادی از این تعداد مرگ مازاد به نسبت 5 سال گذشته، در محدوده سنی بالای 85 سال اتفاق افتاده است.

به گفته تاد کولمن، اپیدمولوژیست و استاد دانشگاه ویلفرید لوریه، تعداد مرگ های اضافی به نسبت سال های گذشته از آن جهت اهمیت دارد که به کارشناسان کمک می کند بفهمند آیا شرایط ویژه ای در جامعه در جریان است یا خیر. هرچند هنوز این آمار در مراحل اولیه قرار دارد، اما روشن است که اتفاق ویژه سال جاری پاندمی و شیوع کووید-19 بوده است. در نتیجه به احتمال زیاد این مرگ ها نباید با پاندمی بی ارتباط باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید