مقالاتمقالات اجتماعی

شهر بهتری می خواهید؟ سرعت ماشین تان را کم کنید

 

به گزارش گلوب اند میل، شهرهایی از سراسر کانادا سرعت اتومبیل هایشان را پایین می آورند؛ 40 کیلومتر در ساعت به جای 50 کیلومتر. در حوالی ویکتوریا، 11 منطقه کوچک در نظر دارند طی یک برنامه آزمایشی سرعت مجاز را در خیابان های مسکونی از 50 کیلومتر در ساعت به 40 کیلومتر کاهش دهند. در ونکوور نیز رعایت محدودیت 30 کیلومتر در ساعت برای خیابان هایی که در آنها مدرسه یا زمین بازی کودکان قرار دارد، به جای ساعات مشخص، در 24 ساعت الزامی شد. همچنین در شرق ونکوور محدوده ای تحت عنوان منطقه آهسته با سرعت مجاز 30 کیلومتر در حال آزمایش است.

در تورنتو نیز اقداماتی در این زمینه انجام شده است. سال گذشته سرعت مجاز در خیابان های اصلی از 60 کیلومتر به 50 کیلومتر کاهش پیدا کرد و از ماه جاری 50 دوربین کنترل سرعت در سراسر شهر به ویژه در نزدیکی مدارس به کار گرفته شده است. این دوربین ها از سال گذشته نصب شدند، اما تاکنون صرفا برای رانندگان خاطی اخطار ارسال می شد. احتمالا این 50 دوربین فقط مرحله اول طرح کنترل خودکار سرعت هستند، زیرا در تورنتو حدود 800 مدرسه وجود دارد و تحقیقات نیز نشان می دهد این روش در کاهش سرعت رانندگان تاثیرگذار است. 

مساله سرعت مجاز معمولا برای رانندگان محدودیتی خسته کننده به نظر می رسد که آزادی در جاده را از آنها می گیرد. متاسفانه شهرهای ما بر اساس عبور و مرور ماشین ساخته شده تا با حداکثر سرعت از نقطه A به نقطه B برسند. بنابراین تعجبی ندارد که سرعت مجاز 40 کیلومتر خسته کننده و 30 کیلومتر حرکت حلزون وار به نظر برسد. معمولا 50 کیلومتر در خیابان های مسکونی سرعت قابل قبولی محسوب می شود و در خیابان های پهن تر هم به تدریج سرعت مجاز افزایش پیدا می کند.

اما سرعت می تواند ما را به کشتن بدهد.

احتمال زنده ماندن کسی که با اتومبیلی که با سرعت 50 کیلومتر در حال حرکت است، کمتر از یک پنجم است. اگر سرعت ماشین 70 کیلومتر باشد مرگ عابر تقریبا قطعی است، اما اگر ماشین فقط 30 کیلومتر سرعت داشته باشد، شانس زنده ماندن عابر به 90 درصد افزایش پیدا می کند.

 

 

مردم به راحتی در خیابان ها کشته می شوند، زیرا برنامه ریزی شهری همیشه اتومبیل ها را نسبت به عابران پیاده در اولویت قرار داده است. داده های کشوری نشان می دهد در سال 2018، مانند بسیاری از سال های دیگر، راننده ها و اتومبیل هایشان منجر به مرگ بیش از 300 عابر پیاده شدند.

در تورنتو در سال گذشته 38 عابر بر اثر تصادف با ماشین کشته شدند که اکثر آنها سالمند بودند. این چیز عجیبی نیست. این نتیجه 1400 تصادف ماشین با عابر بوده است. همچنین، از سال 2005 تاکنون، حداقل 110 عابر در سال بر اثر تصادف دچار جراحت های شدید شده اند.

این اعداد واقعا سرسام آور هستند و باید فکری برای کاهش آنها کرد. جای امیدواری است که شهرهایی مانند تورنتو با کاهش سرعت مجاز و نصب دوربین کنترل سرعت در مسیر درستی قدم برداشته اند.

تغییر سیاست ها در کانادا تحت برنامه ای با عنوان چشم انداز صفر آغاز شد؛ ایده ای که در دهه 90 میلادی در اسکاندیناوی شکل گرفت و به این معنی است که هیچ عابری نباید توسط ماشین ها کشته شود.

حالا پس از دو دهه می بینیم که نتایج چشمگیری حاصل شده است.

موفقیت این برنامه در کشورهای اسکاندیناوی فوق العاده بوده است، به طوری که سال گذشته در هلسینکی و اسلو هیچ عابری بر اثر تصادف کشته نشد. برای رسیدن به این جایگاه باارزش اقدامات متنوعی انجام شد که وجه مشترک همه آنها مبارزه با اولویت اتومبیل بر انسان است. به جز کاهش سرعت مجاز که نقشی کلیدی در این موفقیت دارد، طراحی خیابان، دریافت عوارضی، گران شدن پارکینگ ها و جایگزینی پارکینگ ها با مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری از دیگر اقدامات موثر بوده اند. همچنین، در حالی که در تورنتو در بعضی خیابان های نزدیک مدارس دوربین کنترل سرعت نصب شده است، در اسلو رانندگی در این خیابان ها به طور کل ممنوع شده است.

در کانادا نیز اقدامات مثبتی انجام شده اما هنوز در مراحل اولیه قرار دارد. برای مثال، هرچند نصب دوربین در تورنتو در نزدیکی مدارس برای حفظ جان دانش آموزان قابل تحسین است، اما با توجه به اینکه سرعت مجاز در این خیابان ها پایین است، معمولا تصادف منجر به مرگ در خیابان های دیگری رخ می دهد. بنابراین شاید نصب این دوربین ها در خیابان های بزرگ تر با سرعت مجاز بالاتر، که جان عابران را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد، مفیدتر واقع شود.

هرچند برخی منتقدان بر این باورند کاهش سرعت مجاز در خیابان ها باعث نمی شود رانندگان آهسته تر برانند، اما قطعا برگه های سنگین جریمه سرانجام به آنها یاد خواهد داد فشار کمتری روی پدال گاز بیاورند تا شهرها جای امن تر و بهتری برای زندگی باشد. 

در مقایسه با کشورهای اسکاندیناوی، شهرهای کانادا هنوز قدم های بسیار کوچک و لغزانی برمی دارند اما مهم این است که قدم در راه درستی گذاشته اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید