علم و دانش

شهر باستانی العلا در عربستان به روی گردشگران باز شد

 

 

عربستان سعودی، پس از سه سال، شهر باستانی العلا را به روی بازدیدکنندگان گشود. این تعطیلی به منظور بازسازی بخش هایی از ساختمان های سنگی، خشتی و گلی انجام شد. 

قرار است پس از اتمام کار، چهار سالن غذاخوری جدید، یک مکان سرگرمی و یک غرفه صنایع دستی به مجموعه اضافه شود. 

این شهر در قرن 12 ساخته شده است و از آن زمان تا سال 1980 مسکونی بود. پس از ترک شهر توسط ساکنان آن برای زندگی در خانه های مدرن، این مکان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری عربستان معرفی شد. اما تغییرات جوی، آسیب های جدی به بخش هایی از آن وارد کرده است. 

تلاش‌ برای مرمت و بازسازی مطابق با توصیه های یونسکو و استانداردهای بین ‌المللی حفاظت و مرمت آثار و بناهای تاریخی صورت‌ گرفته است. پس از اولین مرمت دیوار طنطورا، ساعت آفتابی شهر و یک بنای تاریخی، برنامه اولیه حفاظت از خانه‌ ها و مساجد شهر قدیمی العلا  از سه مرحله اصلی تشکیل شده است: زهکشی؛ بررسی جامع ساختمان ‌ها شامل اسکن لیزر سه‌ بعدی و تثبیت و حفاظت از مجموعه‌ ای از خانه‌ ها، دو مسجد و دو خیابان اصلی.

 

 

آخرین مرحله این پروژه در نوامبر 2019 آغاز شد و منطقه حفاظت شده هم ‌اکنون برای بازدیدکنندگان باز است. علاوه بر این، جاده بخور در مجاورت شهرک نیز، فعال شده است و اکنون منطقه ‌ای پرجنب ‌و جوش برای خرید، غذا خوردن و سرگرمی است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست