علم و دانش

شهری در مالزی زیر نوزده تن زباله پلاستیکی مدفون شده است

شهر کوچکی در مالزی به نام Jenjarom با حدود 30 هزار نفر جمعیت با معضلی به نام 19 هزار تن زباله پلاستیکی روبرو شده است. از هنگامی که چین واردات پلاستیک بازیافتی از خارج را در سال 2017 متوقف کرد، مالزی در از بین بردن زباله های پلاستیکی با مشکل جدی روبرو شده است. چندین شرکت بازیافت که به طور غیرقانونی فعالیت می کنند، برای جمع آوری و سوزاندن این زباله ها اقدام کرده و سبب انتشار گازهای سمی و بیمار شدن مردم شده اند. مقامات محلی، حدود 30 کارگاه غیرقانونی را تعطیل کرده اند. اما انبوه زباله های پلاستیکی، شهر را به زباله دانی بزرگ تبدیل کرده است.
سوزاندن پلاستیک می تواند مواد شیمیایی سمی مانند جیوه، دیوکسین ها و بیفنیل های پلی فنل (PCBs) را منتشر کند که تهدیدی جدی برای سلامت انسان تلقی می شود. مطالعات سال 2016 نشان می دهد که سوزاندن ضایعات پلاستیکی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش داده و سبب آسیب دیدن سیستم عصبی می شود. ارتباط بین سوزاندن زباله های پلاستیکی و سرطان، به طول زمانی که فرد در معرض این مواد شیمیایی قرار می گیرد، بستگی دارد. بخارات منتشر شده در طول زمان می توانند سرطان زا باشند.
چین تا قبل از سال 2017، بزرگترین واردکننده زباله پلاستیکی بود. بر اساس گزارشی که سال گذشته منتشر شد، این کشور در فاصله سال های 1992 تا 2016، سالانه 1 میلیون تن یا حدود 45 درصد کل زباله های پلاستیکی جهان را وارد کرد.
برخی از کارخانجات بازیافت در آسیای جنوب شرقی برای جایگزین کردن خود به جای چین تلاش می کنند. اما هرگز نمی توانند حجم زباله های پلاستیکی که چین وارد می کرد را پوشش بدهند.
شهر Jenjoram در فاصله 15 مایلی جنوب شرق بندر Port Klang مالزی واقع شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *