علم و دانش

شناسایی خطرناک ترین مکان کره زمین در تاریخ

اگر روزی موفق شدید ماشین زمان بسازید و به گذشته بازگردید، هرگز به 100 میلیون سال قبل و منطقه ای که امروزه مراکش نامیده می شود سفر نکنید، چون احتمالا زنده آن را ترک نخواهید کرد.

تیم متشکل از دانشمندان بین المللی، تحت ریاست نظار ابراهیم از دانشگاه دیترویت، اسناد موجود درباره موجودات ساکن منطقه جنوب شرق مراکش را مورد بررسی قرار دادند.
دکتر ابراهیم گفت: این منطقه احتمالا خطرناک ترین مکان کره زمین در تاریخ بوده است. زیرا برخی از بزرگترین و خطرناک ترین دایناسورها در این منطقه زندگی می کردند.

پژوهشگران نتیجه تحقیقات خود را در نشریه ZooKeys منتشر کرده اند.
در عصر Cretaceous (کرتاسه)، این منطقه دارای رودخانه های فراوان و مملو از شکارچیان خطرناکی مانند دایناسور تا پتروسورها (خزندگان پرنده) بود. این حیوانات از ماهی های عظیم الجثه تغذیه می کردند.

دوره کرتاسه بعد از تریاس و ژوراسیک سومین دوره دوران میانه زیستی است که در واقع هفتاد میلیون سال به طول انجامید و از این لحاظ طولانی ترین دوره در میانه زیستی است. کرتاسه به دو دوره پیشین و پسین تقسیم می شود. در دوره کرتاسه آب و هوا گرم و معتدل بوده و گیاهان پرگل و گیاهان نهان دانه در سطح زمین پراکنده شدند. در اواخر دوره کرتاسه برخی پستانداران کوچک به وجود آمدند و همچنین در اواخر آن دایناسورها و آمونیت‌ ها منقرض شدند. قاره‌ ها در دوره‌های قبلی از یکدیگر جدا شده بودند و تنها قاره آفریقا از آمریکای جنوبی در دوره کرتاسه پیشین از هم جدا شدند. همچنین دانشمندان به این نتیجه رسیدند که در این دوره و در 91 الی 92 میلیون سال قبل به مدت دویست هزار سال هوای زمین به حدی گرم بوده که تنها 50 تا 60 درصد قاره قطب جنوب پوشیده از یخ بود.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!