علم و دانش

شصت درصد از گونه های لاک پشت منقرض شده و یا در خطر نابودی قرار دارند

بر اساس گزارش جدید پژوهشگران دانشگاه های جورجیا و کالیفرنیا و همچنین کارشناسان انستیتوی دریایی تنسی که در نشریه علمی BioScience منتشر شده است، نسل اکثر گونه های لاک پشت با تهدید جدی روبروست.

دکتر ویت گیبنز، از تهیه کنندگان اصلی گزارش علمی و یکی از استادان دانشگاه جورجیا گفت: <هدف ما اطلاع رسانی به مردم درباره نقش اکولوژیکی لاک پشت ها و همچنین وضعیت نگران کننده حیواناتی می باشد که پیشینه شان در کره خاکی به 200 میلیون سال قبل و دوران دایناسورها باز می گردد.>

دلایل زیادی برای کاهش تعداد لاک پشت ها ذکر می شوند. برخی از دلایل عبارتند از استفاده بیش از حد از لاک پشت ها به عنوان حیوانات خانگی و یا غذا. نابودی زیستگاه های طبیعی و تغییرات آب و هوایی نیز در این میان نقش دارند.

آیا می دانستید که دمای محیط، بچه لاک پشت را نر یا ماده می کند؟ اولین بار این پدیده که دما در تعیین جنسیت لاک پشت موثر است، 50 سال قبل کشف شد، اما جزئیات مولکولی آن تا به امروز مخفی بود. در مقاله ای که اواسط سال جاری در نشریه Science منتشر شد، محققین سرانجام توانستند نقش کلیدی ترمومتر بیولوژیکی را در توسعه لاک پشت نر و ماده تشریح کنند. برخلاف انسان و بسیاری از حیوانات، جنسیت لاک پشت، تمساح و مارمولک ها به وسیله کروموزم هایی که به ارث می برند تعیین نمی شود، بلکه وابسته به درجه حرارت محیط می باشد. زمانی که تخم لاک پشت در دمای 32 درجه سانتیگراد انکوبه گذاری می شود، تمام زاده ها ماده شده و در دمای 26 درجه سانتیگراد نر می شوند. در مطالعات محققین نشان داده شد که در تخم های انکوبه شده در دمای سردتر، ژن Kdm6b در اندام های جنسی نابالغ آن ها فعال می شود و جانور نر تولید می شود. این ژن در دمای بالاتر تقریبا غیرفعال می شود و جانور ماده تولید می شود.

واضح است که افزایش جنس ماده در میان لاک پشت ها باعث می شود که نسبت بین جنس نر و ماده در جمعیت لاک پشت های دریایی به هم بخورد و این گونه ها را به مرز انقراض نزدیک تر کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0