مقالاتمقالات اجتماعی

شش روش برای ایجاد دیدگاه مثبت جسمی در دختران نوجوان

دکتر نسرین خاطری – Psychological Foundation of Canada
آماندا، که دختری 12 ساله است، روزی با چشم گریان به خانه آمد، زیرا که دختری در زنگ تفریح مدرسه‌اش، به سوی او آمده بود و گفته بود که او چاق است. آماندا، به این خاطر چاق توصیف شده بود که می‌گفتند وقتی می‌دود، لپ‌هایش می‌لرزند. آماندا، دیگر هرگز ندوید؛ نه در زنگ تفریح، نه در ورزشگاه مدرسه‌اش، و نه در هیچ جای دیگر. اما آماندا، تنها نیست.
یافته‌های یک پژوهش نشان می‌دهد که نزدیک به نیمی از دختران 11 تا 17 ساله، که وزن نرمالی دارند، فکر می‌کنند اضافه‌وزن دارند. پیام‌هایی که این گروه سنی از سوی همسالانشان، و رسانه‌های سرگرمی و اجتماعی دریافت می‌کنند، و فشار برای سازگار شدن با استانداردهای غیرواقعی زیبایی، این دختران را با مشکلات روانی روبرو می‌کند. به طور کلی، تماس روزانه‌ دختران با تصاویر رسانه‌ای مخرب از زیبایی جسمی، بیش از تماسی است که آنها با همسالان و اعضای خانواده‌شان در دنیای واقعی دارند.
تصویر جسمی چیست؟
دیدگاه با تصویر جسمی، تصوری است که شما در مورد شکل ظاهری بدن خود، پذیرش آن از سوی جامعه و سازگار بودن آن با استانداردهای جامعه، دارید. داشتن یک تصویر جسمی منفی، می‌تواند به ایجاد حس شرمساری و بی‌کفایت بودن در افراد منجر شود. پژوهش‌ها نشان داده که ارتباط مستقیمی میان تصویر جسمانی منفی، و پایین بودن اعتماد به نفس و همچنین بروز بیماری های روحی مانند اضطراب، افسردگی و ناهنجاری‌های تغذیه‌ای، وجود دارند.

عامل ایجاد تصویر جسمی منفی در دختران -تصویر جسمی منفی، به چند فاکتور بستگی دارد، که عبارتند از:
* فشار همسالان برای سازگاری با استانداردهای دقیق ظاهری
* تصاویر رسانه‌ای که شکل ایده‌آل بدن زنانه را، به صورت زنان بسیار لاغر و با اندام بی‌نقص، نشان می‌دهند
* نفوذ باورهای خانوادگی، که در آن اعضا، بر تناسب وزن و ظاهر بدن خود و فرزندان شان، تاکید بیش از اندازه‌ای داشته باشند.
چگونه تصویر جسمی مثبتی را در دختران نوجوان ایجاد کنیم؟
خبر خوب این است که شما، با به کارگیری روش‌هایی، می‌توانید به دخترتان کمک کنید که تصویر ذهنی مناسب و متعادل از بدن خود داشته باشد.
با دخترتان صحبت کنید
داشتن یک گفتگوی مداوم و غیرمتعصبانه با دخترتان درباره‌ تصویر جسمی‌اش، به او اجازه می دهد تا:
حقیقت را درباره‌ تغییرات جسمی‌اش، بیاموزد (برای نمونه، او خواهد آموخت که افزایش وزن، یک بخش نرمال از تغییرات دوره‌ بلوغ است).
در مورد نگرانی‌هایی که درباره‌ تصویر جسمی‌اش دارد سخن بگوید، و از سوی شما اطمینان حاصل کند که بدن‌های سالم، ممکن است اشکال مختلفی داشته باشند؛ تفکری که به پذیرش بدن او توسط خودش، و احترام به آن می‌انجامد.
استانداردهای اغراق‌شده‌ای که در رسانه‌ها از بدن زنان ارائه می‌شود، زیر سوال ببرد.

زمان استفاده از اینترنت و رسانه‌های اجتماعی را مدیریت کنید
گرچه اینترنت و رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، می‌توانند ارتباطات اجتماعی و آموزش را، بهبود دهند، اما این شبکه‌ها همچنین می‌توانند بستری برای مقایسه اجتماعی، ارزش‌گذاری و تصاویر ویرایش شده باشند. برای ساعات استفاده‌ دخترتان از اینترنت محدودیت بگذارید و با او درباره‌ رفتار مناسب در دنیای آنلاین گفتگو کنید.

عادت‌های تغذیه‌ای سالم، ایجاد کنید
خوراک‌های سالم بپزید و فست‌فود را، تا جای ممکن، از زندگی دخترتان حذف کنید.

او را به ورزش تشویق کنید
انجام تمرین‌های ورزشی، افزون بر فواید جسمی و ذهنی، به دختران این پیام را می‌دهد که بدن شان را برای آنچه می‌تواند انجام دهد، دوست داشته باشند.

الگوی خوبی برای فرزندتان باشید
فرزندان شما، بیش از سخنان تان، از رفتار شما می‌آموزند. اگر خود بر خوراک سالم و فعالیت ورزشی – برای سلامتی و نه حفظ ظواهر– تمرکز کنید، فرزندان شما نیز از شما خواهند آموخت.

امکان روابط سالم اجتماعی را فراهم کنید
دوستانی که از رفتارهای مثبت فرزند شما (مانند مهربانی، شوخ طبعی و همدردی) و نه صرفا ظاهر او، پشتیبانی می‌کنند، به ایجاد تصویر جسمی مثبت در او کمک می‌کند. شرایط را برای ایجاد این دوستی‌ها برای دخترتان، فراهم کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان