مقالاتمقالات اجتماعی

شش حقه‌ پخت و پز که هر آشپزی باید بداند

کیتی وورکمن – نویسنده کتاب‌های آشپزی

در زندگی، همیشه کلک‌ها و میانبرهای کوچکی می‌توان یافت، که زندگی‌کردن را آسان تر و بهتر می‌کنند. گروهی از این روش‌ها و راهکارها مربوط به بیرون از آشپزخانه هستند که من متاسفانه، به میزان کافی در آنها مهارت ندارم. برای نمونه، اگر لاستیک اتومبیل پنچر شده باشد، من نمی‌توانم کمک تان کنم. اگر از من بخواهید محیط یک شکل را محاسبه کنم یا به شما کمک کنم راه تان را در جنگل پیدا کنید نیز، کمکی از دست من ساخته نخواهد بود.

اما سال‌ها کار کردن من در آشپزخانه، به من کمک کرده که یک زرادخانه‌ نسبتا بزرگ از راهکارها و میانبرهای آشپزی را گردآوردی کنم. در اینجا چند مورد از آنها را می‌آورم:

چطور کاری کنیم که آووکادو سریع تر برسد

اگر آووکادویی که خریده‌اید، سفت و نارس است و می‌خواهید در یک دوره‌ زمانی یک روزه یا کمی بیشتر، نرم تر شود، تنها لازم است که آن را در کنار یک موز و یا سیب، در یک پاکت کاغذی قهوه‌ای بگذارید و سپس در پاکت را تا کرده و آن را ببندید. تولید طبیعی گاز اتیلن که توسط آن میوه‌ دوم صورت می‌گیرد، باعث می‌شود که آووکادوی شما، با سرعت بالایی برسد. البته سرعت این فرآیند، به میزان سفتی آووکادو بستگی مستقیم دارد.

چطور سیر را با حفظ تردی، ریز کنیم

اگر قصد دارید برای یک خوراک، از سیر ریز استفاده کنید، به ویژه اگر سیر قرار نیست پخته شود، استفاده از تکه‌های بزرگ سیر فکر خوبی نخواهد بود. برای ریز کردن، نخست پوسته کاغذی حبه‌ها‌ را جدا کنید. سپس آنها را روی تخته بگذارید و خرد کردن را آغاز کنید. در طول کار، نمک کوشر یا نمک دریایی به تکه‌های سیر بیفزایید تا تردی آنها از میان نرود.

چطور شیرکره‌ای(buttermilk) تهیه کنیم

گاهی اوقات در هنگام پختن برخی خوراک‌ها از روی کتاب آشپزی، شیرکره‌ای جزو فهرست مواد لازم می‌آید و برای همین تهیه و آماده‌ داشتن آن، همیشه ایده‌ خوبی است. یک قاشق غذاخوری آب لیمو یا سرکه‌ سفید را در یک پارچ درجه‌دار بریزید و سپس به اندازه‌ یک پیمانه (فنجان) شیر روی آن بریزید. ترجیحا از شیر 2 درصد چربی استفاده کنید و اگر شیرتان کمی بُرید، نگران نباشید زیرا در محصول نهایی تغییری ایجاد نخواهد شد. این مخلوط به شما یک شیرکره‌ای ساده خواهد داد.

با قاشق پوست زنجبیل را بگیرید

پوست زنجبیل، آنقدر نازک است که می‌توان آن را با لبه‌ یک قاشق مرباخوری، جدا کرد. در واقع، این روش آسان تر از بکارگیری میوه‌پوست کن است، چرا که قاشق می‌تواند راحت‌تر در پیچ و خم سطح زنجبیل حرکت کند. افزون بر این، به این روش می‌توانید به کودکان تان اجازه دهید که بدون ایجاد خطر، در کارهای آشپزخانه به شما کمک کنند.

چطور شکر قهوه‌ای را نرم کنیم

اگر به اندازه‌ یک یا دو روز زمان داشته باشید، می‌توانید شکر قهوه‌ای را، به همراه یک تکه نان تازه در یک ظرف دردار بگذارید و در ظرف را محکم کنید. پس از این مدت، شکر شما کاملا نرم خواهد شد. اگر زمان تان کم است، شکر قهوه‌ای را در یک کاسه بریزید، یک تکه کاغذ نمناک روی آن بگذارید، روی کاسه را با یک بشقاب بپوشانید و آن را برای 20 ثانیه در مایکروفر قرار دهید. پس از آن که شکر نرم شده را استفاده کردید، باقی‌مانده را همراه یک تکه نان، در یک ظرف قرار دهید.

چطور عسل و یا شیره‌ افرا (Maple Syrup) را از ظرف اندازه‌گیری خارج کنیم

به طور کلی اندازه گرفتن مایعات چسبناک، کار دشواری است. اما مشکل اینجاست که هنگامی که می‌خواهید این مواد را از پیمانه‌ اندازه‌گیری، به داخل خوراک تان بریزید، همیشه میزان قابل توجهی از این مواد داخل پیمانه بر جای می‌ماند. یک میانبر سریع برای حل این مشکل، استفاده از اسپری‌های آشپزی است که روغن را روی ماهیتابه می‌پاشند. داخل پیمانه را پیش از ریختن عسل، با این اسپری و روغن آن مرطوب کنید، و سپس کار اندازه‌گیری را انجام دهید. خواهید دید که این مایعات چسبناک، به راحتی از داخل پیمانه، سر می‌خورند و در ظرف شما می‌ریزند. این روش همچنین شستن پیمانه را آسان تر می‌کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0