صفحه اصلی / علم و دانش / شرکت های فن آوری به دنبال سهم بیشتر در سیستم مراقبت های بهداشتی

شرکت های فن آوری به دنبال سهم بیشتر در سیستم مراقبت های بهداشتی

اپل، گوگل، مایکروسافت و دیگر غول های فن آوری، شیوه برقراری ارتباط، تعاملات اجتماعی و کار کردن میلیاردها انسان را متحول کرده اند. هم اکنون، در کنار مصرف کنندگان، مراکز پزشکی و شرکت های بیمه نیز بطور روزافزون به استفاده از اپلیکیشن های رد یابی سلامت روی آورده اند. شرکت های فن آوری می خواهند سهم بیشتر از هزینه بیش از 3 تریلیون دلاری که بصورت سالانه برای مراقبت های بهداشتی در آمریکا صرف می شود، داشته باشند.
شرکت ها با تدوین و یا همکاری در زمینه ابزارهای جدید برای مصرف کنندگان، بیماران، پزشکان، بیمه گذاران و محققان پزشکی، تلاش های خود را برای بازسازی مراقبت های بهداشتی تسریع می دهند و آنها به طور فزاینده ای در ابتکارات بهداشتی سرمایه گذاری می کنند. طرح مطالعاتی Apple Heart Study، نمونه این تلاش ها می باشد که بودجه آن از طرف Apple تامین شده و توسط دانشگاه استنفورد انجام می شود. AHS یک طرح پژوهشی است که به منظور ارزیابی امکان استفاده از داده های جمع آوری شده توسط ساعت هوشمند اپل برای تشخیص ریتم نامنظم قلب، از جمله نارسایی های بالقوه جدی مانند فیبریلاسیون دهلیزی، طراحی شده است. حدود 500 هزار نفر می توانند در این طرح مطالعاتی شرکت کنند. فراخوان شرکت در این طرح از طریق App Store گوشی های iPhone در دسترس صاحبان Apple Watch می باشد.  

در 11 ماه نخست سال جاری، 10 شرکت بزرگ فن آوری در آمریکا، در سیستم مراقبت های بهداشتی سهم داشتند. هر کدام از این شرکت ها رویکرد خاص خود را دنبال کرده و ادعا می کنند که می توانند در نهایت سلامت مردم را بهبود ببخشند یا مراقبت های بهداشتی را کارآمدتر نمایند. شرکت اپل، برای تحقق این هدف بر روی محصولات مصرفی خود، مایکروسافت بر روی ذخیره سازی آنلاین و تجزیه و تحلیل و Alphabet (وابسته به گوگل) نیز بر روی <داده> متمرکز شده و کار می کنند.

از سوی دیگر پزشکان و پژوهشگران می گویند خیلی زود است که بگوییم آیا ابزارها و اپلیکیشن های نظارت مستمر بر روی ساعت و گوشی هوشمند در کاهش ریسک ابتلا به بیماری، بهبود سلامتی و افزایش طول عمر، موثرند یا خیر. بسیاری از آنها معتقدند این ابزارها، تنها باعث راهی شدن مردم به کلینیک ها و آزمایشگاه ها برای انجام دادن تست های غیرضروری خواهد شد.

بخش فن آوری قطعا با بخش بهداشت و درمان بیگانه نیست.  IBM، Intel و Microsoft، سال ها خدمات نرم افزاری ارزنده ای را به بخش مراقبت های درمانی ارائه کرده اند. اما اکنون آنها و شرکت های دیگر روی ایجاد فن آوری های جدید برای پزشکان، بیماران و مصرف کنندگان متمرکز شده اند. برای مثال Amazon در سال 2017، یکی از تامین کنندگان مالی  Grail، شرکت تازه تاسیسی که در زمینه تشخیص سرطان فعالیت می کند، بود. این شرکت توانست بیش از 900 میلیون دلار بودجه تامین کند.

فیس بوک نیز فعالیت های تجاری و پژوهشی خود را در بخش سلامت گسترش داده است. سال گذشته فیس بوک تبلیغ داروها بر روی پلتفرم خود را جذاب تر کرد. به این ترتیب شرکت های دارویی توانستند عوارض جانبی داروی خود را در یک آگهی نشان بدهند. لازم به ذکر است که افشای ریسک مصرف دارو، بر اساس قوانین آمریکا الزامی است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *