صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / شدیدترین کاهش فروش ملک در بخش خانه های اشرافی تورنتو

شدیدترین کاهش فروش ملک در بخش خانه های اشرافی تورنتو

براساس گزارش شرکت بزرگ و فراگیر معاملات املاک ری/ مکس اینتگرا (Re/MAX Integra)، در خلال دو ماه اخیر شدیدترین کاهش فروش ملک در کلانشهر تورنتو در بخش خانه های اشرافی بوده است. یعنی بین اول ژانویه تا بیست و هشتم فوریه، فروش خانه های به بهای بیش از 3 میلیون دلار کاهش 58 درصدی داشت (این میزان برای سایر خانه های مستقل/ از هر دو طرف فاصله دار با املاک مجاور، 36 درصد بود). کمااینکه در این برهه شمار املاک دست به دست شده از این دست، تنها 76 باب بود. حال آن که در زمان مشابه در سال گذشته، سر به 180 زد. با اینهمه بهای همین مسکن های شیک و گران هم با افزایش 2.5 درصدی، به طور متوسط سر به 4 میلیون و 201 هزار و 873 دلار زد.

البته کاهش مورد اشاره سبب شگفتی نمی شود. چراکه مثلا هیئت ملک و املاک تورنتو پیش بینی کرده بود که به موازات اجرایی شدن قوانین نوین و سفت و سخت تر وام مسکن و مالیات بیشتر برای خریداران خارجی، بازار داغ تورنتو رو به سردی برود. کریستوفر الکساندر معاون اجرایی و مدیر منطقه ای ری/ مکس می گوید: ما باید سنجه سال 2017 را کنار بگذاریم. زیرا همگی می دانستیم که با اجرایی شدن قوانین نوین و سایر تمهیدات مربوطه، آن اعداد و ارقام تغییر خواهند کرد… کمااینکه میزان فروش خانه های اشرافی در ژانویه و فوریه سال جاری با زمان مشابه در 2016 همخوان بود.

البته کاهش مذکور تا اندازه زیادی به کمبود ارائه خانه های اشرافی با کیفیت بالای بازار مسکن تورنتو در دو ماه نخست سال جاری پیوند داشت. زیرا بیشتر خانه هایی از این دست که اینک در بازار عرضه شده اند، قدیمی هستند و به سرمایه گذاری چشمگیری نیاز دارند. این در حالی است که خانه های گرانبها با شرایط مناسب ساختمانی اغلب در ظرف 30 روز پس از ارائه به بازار، و به بهای 98 تا 100 درصد درخواستی صاحبان خود به فروش می رسند. آقای الکساندر در این پیوند خاطرنشان می کند: مشکل بتوان گفت، که چرا شمار خانه های اشرافی ارائه شده به بازار تا این اندازه کم است؟ البته بخشی از این روند به این مربوط می شود که صاحبان آنها از خود می پرسند، اگر ملک خویش را بفروشند، خودشان کجا بروند؟ چراکه در حال حاضر گزینه های بازار زیاد نیستند.

اسکات اینگرم از مشاوران شرکت معاملات ملک و املاک Century 21 تورنتو نیز می گوید: در حالی که میزان عرضه انواع ملک و املاک با بهای متوسط از 500 تا 750 هزار دلار در خلال دو ماه اخیر در کلانشهر تورنتو افزایش یافته، شمار ارائه خانه های اشرافی چنین نبوده است.

 

 

حدس آقای اینگرم این می باشد که بسیاری از دارندگان اینگونه خانه ها تصمیم گرفته اند، تا تثبیت دوباره بازار از عرضه ملک خود خودداری کنند. کمااینکه می افزاید: کسی که نیازی به فروش ملکش نداشته باشد، از این توانایی برخوردار است که تا بهتر شدن بازار صبر کند… شمار زیادی از مردم آن طبقه (مرفه) احساس نمی کنند، نیاز دارند اینک خانه شان را بفروشند. زیرا برایشان امکان صبر کردن وجود دارد.

از دیگر سو براساس اظهارات آقای الکساندر بیشتر کسانی که به هر حال دارند خانه های اشرافی خود را می فروشند، ترجیح می دهند واحدی را در مجتمع های مسکونی اشرافی مرکز شهر تورنتو بخرند. اینگونه خرید همچنین گزینه صاحبان خانه های اشرافی نسل متولد شده در پایان جنگ جهانی دوم است، که می خواهند از خانه های اشرافی بزرگ خویش به واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی مورد اشاره نقل مکان نمایند.

دیگر نکته شایان توجه اینکه در برهه مذکور بیشترین میزان فروش خانه های اشرافی در تورنتو در مناطقی مانند رزدیل بوده، که معامله اینگونه املاک روندی ثابت داشته است. اما در همین برهه در اوکویل تنها شش خانه بالای 3 میلیون دلار به فروش رفت، که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته 9 باب کاهش داشت. چراکه در خلال دو ماه اول پارسال شمار فروش اینگونه خانه ها 15 باب بود. این اعداد برای خانه های بالای یک میلیون دلاری در همیلتون- برلینگتون، از 59 به 133 باب کاهش داشت.

بااینهمه دست اندرکاران ری/ مکس انتظار دارند، در حول و حوش نیمه دوم سال جاری بازار خانه های اشرافی گرم تر شود، و به میزان ماه های آخر سال 2017 یا بیشتر از آن برسد. کمااینکه کریستوفر الکساندر بر این باور است که با توجه به قوی تر بودن دلار آمریکا و همچنین وضعیت سطح بالای تورنتو در رده بندی جهانی، حتی برغم وضع 15 درصد مالیات بیشتر برای خریداران خارجی در انتاریو، این استان همچنان اینگونه خریداران را جلب کند.

از دیگر سو در آخرین فهرست سالانه رده بندی افزایش بهای خانه های اشرافی شرکت نایت فرنک که طبیعتا به سال 2017 پیوند دارد، تورنتو در بین 100 شهر دنیا در مکان شانزدهم قرار گرفت. در حالی که در فهرست 2016 جایگاه دوازدهم را به خود اختصاص داده بود. اما وضع ونکوور خیلی بدتر شد. زیرا رتبه اش از مکان نخست 2016، به سی و هفتمین جایگاه سال گذشته تقلیل یافت.

<

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *