مقالاتمقالات اجتماعی

شب سال نو 2020 از چه حوادثی بی خبر بودیم؟ از پرنس هری گرفته تا جورج فلوید تا پاندمی

 

درست یک سال پیش بود که در حالی که همگی سرگرم زندگی خود بودیم و غرق در خوشی ها و مشکلات روزمره خود، به استقبال سال نو می رفتیم، دولت چین خبر وجود یک بیماری مشابه سارس را در شهر ووهان به سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد. بدتر اینکه حالا می دانیم در آن زمان هفته ها از نفوذ ویروس در اروپا و آمریکای شمالی نیز می گذشته است. احتمالا صدها نفر در حالی کریسمس و سال نو را در کنار عزیزانشان جشن گرفته اند که خودشان هم خبر نداشتند به ویروسی مبتلا هستند که کل سال 2020 را در چنگال خود اسیر خواهد کرد. اما ظهور ویروس کرونا تنها اتفاقی نبود که کریسمس سال گذشته از آن بی خبر بودیم و حالا آن را به خوبی می دانیم. 

به روایت نشنال پست، سال گذشته پرنس هری و مگان مارکل کریسمس خود را در کانادا جشن گرفتند. آنها به بهانه سفری کوتاه برای استراحت و دوری از تشریفات زندگی سلطنتی به ونکوور کانادا آمدند، اما حالا همه ما می دانیم آن سفر با هدف ارزیابی زندگی خارج از انگلیس انجام شد و پس از آن بود که آنها همه القاب و عناوین سلطنتی خود را وا نهاده و خانه خود در انگلیس و خانواده سلطنتی را با هم ترک کردند.

حالا که حرف از خانواده سلطنتی شد، بد نیست به رسوایی اخلاقی پرنس اندرو هم اشاره کنیم که رابطه او با جفری اپستین، دلال سکس، افشا شد و گیزلین مکسول، شریک اپستین نیز در چنین روزهایی از دست FBI در اروپا و اسرائیل فراری بود و نمی دانست ظرف 6 ماه در نیو همپشایر به دست قانون گرفتار خواهد شد. همچنین هاروی واینستین، غول تهیه کنندگی هالیوود، نیز سال گذشته را در انتظار آغاز روند رسیدگی به اتهامات مربوط به تجاوز جنسی می گذراند که تنها 2 ماه بعد مشخص شد بقیه عمرش را باید در زندان سپری کند.

جورج فلوید نیز که شغلش بیرون انداختن اشخاص مزاحم از کلوب شبانه ال نووو رودو در مینیاپلیس بود، احتمالا شب سال نو با مست های مزاحم سر و کله می زده تا آرامش را در کلوب برقرار کند. او هم نمی دانست به زودی پاندمی کلوب را تعطیل و او را خانه نشین می کند و در مسیر کشته شدن به دست افسر پلیس قرار می دهد.

یکی از اولین کارهای کوبی برایانت، ستاره بسکتبال آمریکا، در آغاز سال 2020 گرامیداشت یاد دیوید استرن از دست اندرکاران سابق NBA بود که در سال 2019 درگذشته بود. برایانت که برای خلاصی از ترافیک سنگین و همیشگی لس آنجلس به استفاده از هلیکوپتر متوسل شده بود تا بتواند زمان بیشتری را در کنار خانواده اش بگذراند، نمی دانست در همان ماه اول سال یکی از این هلیکوپترها سقوط خواهد کرد و جان او را در 41 سالگی خواهد گرفت.

 

 

می گویند یکی از زیباترین جشن های سال نو در بیروت لبنان برگزار می شود. 31 دسامبر 2019 نیز از این قاعده مستثنی نبود. اما آن روز کسی چه می دانست به زودی انفجار انبار حاوی 2800 تن مواد منفجره یکی از بزرگ ترین انفجارهای غیر هسته ای تاریخ را در این شهر رقم خواهد زد.

در حالی که در کره خاکی جشن سال نو برپا است، 6 نفر در ایستگاه فضایی بین المللی به سر می برند. در حالی که از سال 2011 و بازنشسته کردن شاتل فضایی، هر کشوری که می خواست فضانوردی به ایستگاه بین المللی بفرستد دستش زیر ساطور روسیه بود، جهان می رفت تا در 30 می شاهد پایان این انحصار باشد و دو فضانورد به نام های باب و داگ خواهند توانست راکتی طراحی کنند که بدون نیاز به کمک روسیه، آنها را به ایستگاه فضایی بین المللی برساند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست