مقالاتمقالات اجتماعی

سیگارهای الکترونیکی مسبب افزایش شدید مصرف تنباکو در بین کودکان

ایلین ئو رایلی- تارنمای خبری و اطلاع رسانی اکسیوس

بنا به اظهارات اخیر مقامات بهداشتی- درمانی آمریکا در حال حاضر پدیده مصرف محصولات حاوی تنباکو از سوی کودکان این کشور رو به افزایش فراوان دارد. کمااینکه براساس گزارش نتایج کند و کاو صورت گرفته بین سال های 2011 تا 2018 از سوی مرکز ملی پژوهش در مورد مصرف تولیدات حاوی تنباکو در بین افراد زیر 18 سال، شمار دانش آموزان دوران راهنمایی و دبیرستانی که از اینگونه تولیدات استفاده می کنند، از 3 میلیون و 600 هزار در سال 2017 به 4 میلیون و 900 هزار در 2018 افزایش پیدا کرد. سبب عمده این روند بالا رفتن مصرف سیگارهای الکترونیکی است.

تازه چه خبر: البته سیگار الکترونیکی 5 سال متوالی محبوب ترین تولید در بین دانش آموزان دبیرستانی بوده است. اما این محبوبیت در سال 2018 به سطحی بی سابقه افزایش یافت. بگونه ای که به گفته آن شوچات قائم مقام مدیریت مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا، در سال گذشته یک میلیون و 400 هزار کودک دیگر به آن معتاد شدند.

پیشینه: اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا سیگار الکترونیکی را هم از محصولات حاوی تنباکو تلقی می کند. به عبارت دیگر تنها تفاوت این است که از دیدگاه دست اندرکاران این اداره سیگار سنتی و سیگار برگ تولیدات دودکردنی حاوی تنباکو محسوب می شوند. در حالی که سیگارهای الکترونیکی دود ندارند.

همچنین:

  • براساس اظهارات شوچات استفاده از تنباکو همچنان مسبب اصلی بیماری های قابل پیشگیری و مرگ و میر در آمریکا می باشد. مصرف آن نیز از سنین پایین آغاز می شود.

 

 • گرچه سیگارهای الکترونیکی به اندازه سیگارهای سنتی سرطانزا نیستند، اما میزان زیادی نیکوتین اعتیادآور دارند. کمااینکه نیکوتین یک بسته متداول آنها تقریبا با یک بسته سیگار سنتی برابر است.

 

اعداد و ارقام چه می گویند: کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، اداره مواد غذایی و دارویی، و وزارت بهداشت و درمان ایالت مینه سوتا که گزارش مذکور را مورد بحث و بررسی قرار داده اند، به نتایج زیر رسیده اند:

 

 • 27.1 درصد دانش آموزان دبیرستانی و 7.2 درصد دانش آموزان دوران راهنمایی در سال 2018 نوعی از تولیدات حاوی تنباکو مصرف کردند.
 • در این میان استفاده از سیگارهای الکترونیکی در بین دانش آموزان دبیرستانی رایج ترین بود. کما اینکه میزان چنین مصرفی سر به 20.8 درصد زد. سیگارهای سنتی، سیگارهای برگ، تنباکوی بدون دود، قلیان و چپق/ پیپ نیز، به ترتیب انتخاب 8.1، 7.6، 5.9، 4.1 و 1.1 درصد از این دانش آموزان بودند.
 • در بین دانش آموزان دوران راهنمایی هم سیگارهای الکترونیکی با 4.9 درصد جایگاه نخست محبوب ترین را به خود اختصاص دادند. این میزان برای سیگارهای سنتی، تنباکوی بدون دود، سیگارهای برگ، قلیان و چپق، به ترتیب 1.8، 1.8، 1.6، 1.2 و 0.3 درصد بود.
 • از هر 5 دانش آموز دبیرستانی 2 نفر دو قلم و یا بیشتر محصولات حاوی تنباکو و عمدتا سیگارهای الکترونیکی و سیگارهای سنتی مصرف می کنند. این میزان برای دانش آموزان دوران راهنمایی 1 در 3 نفر است.

 

دو دیدگاه کارشناسانه

الف: اسکات گوتلیب ارشدترین مقام اداره مواد غذایی و دارویی گفته در صورتی که این اعداد و ارقام کاهش پیدا نکنند، اداره متبوعش به ناچار خط مشی لازم برای اجرای قانون را درنظر می گیرد.

نکات دیگر مورد اشاره وی به قرار زیرند:

 • در حالی که برخی از اطلاعات موجود نشانگر آنند که امکان دارد سیگارهای الکترونیکی به مردم در ترک محصولات حاوی تنباکوی دودکردنی که سرطانزا هستند کمک کنند، اما نمی توان با استناد به چنین مواردی کودکان را به عامل سنجه تبدیل نمود.
 • با توجه به اوضاع جاری، شمار کودکان معتاد بیش از آن است، که در برهه ای طولانی شاهد بوده ایم.

ب: متیو می یرز رئیس پویش/ کمپین موسوم به کودکان دور از مصرف تنباکو، با اظهارات اسکات گوتلیب موافق است. کمااینکه می افزاید سیگارهای الکترونیکی سبب ایجاد نسل نوینی از مصرف کنندگان تنباکو شده اند، که تمامی پیشرفت های حاصله ما در خلال سال ها را از بین برده است.

نکات دیگر مورد اشاره وی به قرار زیرند:

 • روند جاری به ویژه در پیوند با افزایش فراوان مصرف سیگارهای الکترونیکی، به شکلی باورنکردنی آزاردهنده است.
 • مشکل موجود تنها به افزایش شمار کودکان استفاده کننده از سیگارهای الکترونیکی محدود نمی شود. بلکه اطلاعات نشان می دهند که تقریبا 27 درصد دانش آموزان دبیرستانی مصرف کننده سیگارهای الکترونیکی در هر ماه 20 روز یا بیشتر دست به چنین کاری می زنند، که آشکارا نشان از اعتیاد دارد.
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 • 6
 • 0