اخباراخبار کانادا

سیستم زندان های کانادا در وضعیت بحرانی 

تورنتو- در کمپین های انتخاباتی احزاب فدرال، وضعیت نابسامان و بحرانی زندان های کانادا مورد توجه قرار نگرفته و حتی نادیده گرفته شده است. مسلما موضوعات مهمی چون عدم دسترسی بومیان کانادا به آب آشامیدنی سالم، مخالفت برخی استان ها با پروژه های خط لوله انتقال نفت، تغییرات آب و هوایی، ذهن سیاستمداران را به خود مشغول کرده است. با این حساب چرا باید رای دهندگان کانادایی به فکر شیوه رفتار با خلافکاران و مجرمین باشند؟ 

جاستین لینگ، با انتشار مقاله ای در Globe and Mail، بی تفاوتی کانادایی ها به وضعیت زندان های کشور را به باد انتقاد گرفته است. زیرا از نظر او  وضعیت به حدی بحرانی است که امکان وقوع فاجعه انسانی وجود دارد. 

کمبود نگهبان در زندان ها باعث شده زندانیان تمام ساعات روز را در سلول هایشان بمانند و حق بیرون آمدن از آن برای دوش گرفتن و ملاقات با اعضای خانواده و وکلایشان را نداشته باشند. یکی دیگر از گزینه هایی که کرارا از سوی مسوولین زندان ها مورد استفاده قرار می گیرد، حبس انفرادی است. زندانیان مشکل ساز، یا زندانیانی که امنیت جانی شان در زندان در خطر است، از جمله مامور سابق پلیس یا خبرچین ها در سلول های انفرادی نگهداری می شوند و تنها یک ساعت در روز حق بیرون آمدن از آن را دارند.

دولت فدرال ظاهرا برنامه هایی را برای اشتغال و بازپروری زندانیان در نظر گرفته است. حداکثر حقوق و دستمزد پرداختی به یک زندانی 6.90 دلار در روز است. شاید ندانید ولی 30 درصد از این مبلغ بابت هزینه اقامت از زندانی مطالبه می شود. بله درست خوانده اید، آنها بابت ماندن در زندان پول می پردازند!

زندانیان قاعدتا می بایست از این پول برای خرید مایحتاج ضروری خود از فروشگاه زندان استفاده کنند. اما هزینه این اقلام ضروری هر روز بالاتر می رود. هزینه مکالمه تلفنی 1 ساعته نیز معادل یک روز حقوق و دستمزد است. 

 

 

با حذف شدن بسیاری از برنامه های حمایتی با هدف صرفه جویی در هزینه ها، وضعیت داخل زندان ها وخیم تر شده است. این مساله باعث شده برخی از زندانیان به دلیل شرایط غیرانسانی داخل زندان ها از دولت به دادگاه شکایت کنند و اتفاقا پیروز شوند. در پایان رسیدگی به دو دادخواست از انتاریو و بریتیش کلمبیا، دادگاه به نفع شاکیان رای داد و حبس انفرادی به مدت طولانی را مغایر قانون اساسی تشخیص داد. دادگاه همچنین دولت را به پرداخت 20 میلیون دلار خسارت به شاکیان موظف کرد. 

مسلما رسیدگی به وضعیت زندان ها و بهبود شرایط آن به نفع مالیات دهندگان کانادایی خواهد بود، زیرا امکان طرح شکایت و متعاقب آن دریافت خسارت چند میلیون دلاری را به حداقل می رساند. اینطور فکر نمی کنید؟ 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!