صفحه اصلی / اخبار / سیستم درمانی کانادا در رده آخر هشت کشور متمول و پیشرفته!

سیستم درمانی کانادا در رده آخر هشت کشور متمول و پیشرفته!

behzad-azizi

اتاوا- از آنجایی که آمریکایی های لیبرال، کانادا را در این دوران ترامپ زده، به عنوان یک کشور عاقل می شناسند، عجیب نیست که نیویورک تایمز اخیرا به چاپ گزارش های متعدد در مورد کانادا روی آورده است تا از این راه به آمریکایی ها بگوید که نباید امیدشان را به انتخاب فردی شایسته در آینده از دست بدهند. این نشریه هر هفته گزارشی را تحت عنوان Canada Letter منتشر می کند. در یکی از گزارش های اخیر به طرح  Times برای انتخاب بهترین سیستم درمانی در میان  کشورهای متمول جهان اشاره شده است. متاسفانه کانادا از این نظر در رتبه آخر قرار گرفت! در حقیقت ما در پایان دور اول رقابت ها، حذف شدیم. دیگر بازنده های مرحله اول، عبارت بودند از: سنگاپور، استرالیا و آلمان. سوئیس نیز به مرحله بعد راه یافت. آمریکا به مرحله نیمه نهایی صعود کرد، اما در این مرحله از فرانسه شکست خورد.

ویلیام واتسون از نویسندگان Financial Post در ادامه مقاله اش می نویسد: چرا، به اصطلاح بهترین سیستم مراقبت بهداشتی در جهان، در مرحله اول حذف شد؟ دلیل: طولانی بودن زمان انتظار! آرون ای. کارول، متخصص اطفال و آستین فرات، کارشناسان آمریکایی که موسسه Times از ایشان نظرخواهی کرد، بر این باورند که تنها 43 درصد از کانادایی های بیمار می توانند در همان روز یا حداکثر روز بعد به پزشک و پرستار دسترسی داشته باشند. نیمی از بیماران کانادایی بیش از دو ساعت را در سالن انتظار بخش اورژانس می گذرانند… 30 درصد مجبورند دو تا چند ماه برای ملاقات با پزشک متخصص منتظر بمانند… 18 درصد از بیماران کانادایی به مدت 4 ماه یا بیشتر در انتظار عمل جراحی باقی می مانند. این اعداد و ارقام، از گزارش مقایسه ای بین المللی که از سوی صندوق کشورهای مشترک المنافع یا Commonwealth Fund منتشر شده اند، استخراج شده اند. این سازمان، در مورد سیاست های بهداشتی و درمانی در کشورهای جهان تحقیق می کند. کانادا بر اساس 3 فاکتور، در میان کشورهایی که در تحقیقات اخیر صندوق مورد اشاره شرکت داده شدند،  رتبه آخر را کسب کرد و در چهارمین مورد نیز با تیم قعرنشین جدول مساوی کرد.

واتسون در ادامه می نویسد: باید بگویم که نمی دانم آنها (کارشناسان)، زمان دو ساعت انتظار در بخش اورژانس را از کجا آورده اند، زیرا من طی چند سال گذشته بارها فرزندان ام را به بخش اورژانس بیمارستان برده ام و تنها در یک یا دو نوبت، در عرض 2 ساعت موفق به گفتگو با پزشک شده ام. هنگامی که شخصا برای درمان آرنج شکسته ام به بیمارستان فوق مدرن در مونترال مراجعه کردم، 12 ساعت در بخش اورژانس نشستم تا بالاخره با پزشک ملاقات کنم. بدتر اینکه سه روز دیگر طول کشید تا تشخیص قطعی داده شده و تحت درمان قرار بگیرم.

کارشناسان می گویند ما کانادایی ها به تصمیم خود و در ازای کاهش قابل توجه هزینه ها، زمان انتظار طولانی را پذیرفته ایم. واقعیت این است که ما در مقایسه با مردم انگلستان و آمریکا کمتر بابت مراقبت های بهداشتی هزینه می کنیم. انگلیسی ها بر خلاف کانادایی ها با معضلی به نام زمان انتظار طولانی روبرو نیستند.

مدتی است که دیگر سیاستمداران کانادایی، سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا را <بهترین در جهان> توصیف نمی کنند و به مقایسه آن با آمریکا بسنده می کنند. شاید سیستم بهداشتی ما از آمریکا بهتر باشد، البته به شرطی که دنبال آخرین تکنولوژی ها و تکنیک های درمانی نباشید، اما مساله اینجاست که سیستم درمانی آمریکا تنها گزینه پیش روی کانادا نیست. بسیاری از کشورهایی که رتبه های بالاتر را کسب کرده اند، حق انتخاب بیشتری برای بیماران قایل هستند. وجود رقابت باعث شده زمان انتظار بیماران نیز بسیار کوتاه تر باشد.

hamidreza-safipour

یک نطر

  1. آمریکا فرد شایسته بر مسند ریاست جمهوری را همین الان هم دارد، این کاناداست که باید در انتظار انتخاب شخض شایسته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *