صفحه اصلی / اخبار / سیستم بهداشتی ناکارآمد انتاریو؛ عدم دسترسی سریع بیماران روحی به مراقبت درمانی

سیستم بهداشتی ناکارآمد انتاریو؛ عدم دسترسی سریع بیماران روحی به مراقبت درمانی

bahman-azimi-gif

تورنتو- متاسفانه اکثر افرادی که پس از اقدام به خودکشی در بخش اورژانس بیمارستان ها تحت درمان قرار می گیرند، ظرف 6 ماه بعد، قادر به ملاقات با روانپزشک نیستند.

حتی بیمارانی که به دلیل ابتلا به بیماری های روحی و روانی در بیمارستان بستری نمی شوند، با کمبود تخت خالی و پزشک روبرو هستند. دو سوم از این بیماران، علیرغم گذشت یک ماه و نیم از تاریخ ترخیص از بیمارستان کماکان قادر به ملاقات با پزشک متخصص نیستند. این یعنی مراجعه به بخش اورژانس به دلیل حمله قلبی و عدم مراجعه به متخصص قلب پس از ترک بیمارستان!

بدون اقدام به موقع دولت و اصلاح نحوه پرداخت حق الزحمه روانپزشکان، نه تنها امکان اصلاح و بهبود سیستم مراقبت درمانی از بیماران روحی و روانی وجود نخواهد داشت، بلکه معضل بخصوص در مناطق دورافتاده کشور بحرانی تر خواهد شد.

دولت انتاریو در سال 2011، محرک مالی را برای تشویق روانپزشکان به ادامه درمان بیماران پس از ترخیص آنها از بیمارستان و یا پس از اقدام به خودکشی، در نظر گرفت. طی 5 سال پس از آن، پژوهشگران Institute for Clinical Evaluative Sciences وCAMH  یا مرکز اعتیاد و سلامت روانی، 380 هزار بیمار، از جمله 78 هزار بیماری که اقدام به خودکشی کرده بودند را تحت نظر قرار دادند. متاسفانه معلوم شد که تنها 40 درصد از بیماران گروه دوم، طی 6 ماه پس از مراجعه به بخش اورژانس به روانپزشک مراجعه کردند. پژوهشگران دریافتند که پاداش 30 دلاری بابت هر قرار ملاقات و همچنین پاداش 200 دلار در سال، تغییری در وضعیت ایجاد نکرد. بنابراین شاید بتوان استنباط کرد که پاداش تعیین شده برای تشویق روانپزشکان کافی نبود.

دلیل احتمالی بعدی این است که روانپزشکان در کلینیک های خصوصی مشغول به کار هستند. در حال حاضر تنها روانپزشکان و روانکاوانی که می توانند بابت خدمات ارائه شده به دولت صورتحساب بدهند، آنانی هستند که مشاوره درمانی انجام می دهند. در میان پزشکانی که به صورت خصوصی طبابت می کنند، عده ای تنها تعداد خاصی از بیماران را می پذیرند. اکثر این بیماران از اقشار متمول بوده و احتمال بستری شدن آنها در بیمارستان به دلیل ابتلا به اختلالات روحی، پایین می باشد.

پزشکان خانواده، اعتراف می کنند که دسترسی به روانپزشک و روانکاو بسیار دشوار می باشد. پژوهشگران در ونکوور، سعی کردند برای یک بیمار واقعی با معرفی نامه پزشک خانواده، از یکی از 230 روانپزشک شاغل در بخش خصوصی وقت ملاقات بگیرند، ولی فقط 6 پزشک با تعیین وقت ملاقات سریع موافقت کردند.

سیستم ناکارآمد درمانی به پزشکان متخصص و گران قیمت اجازه می دهد که خدمات مشاوره ای و درمانی طولانی مدت را به بیمارانی که واقعا به آن نیاز ندارند، ارائه نمایند. در حالی که بیماران با اختلالات روانی حاد، با بی توجهی روبرو می شوند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *