فرهنگ و هنرفرهنگ و هنر جهان

سیاهپوستی که به <ک ک ک> نفوذ کرد

هنگامی که <اسپایک لی> کارگردان پرآوازه‌ هالیوودی داستان حقیقی <ران استالوورت> کارآگاه سیاهپوست پلیس که به گروه Ku Klux Klan نفوذ کرد را شنید، با خود عهد کرد که درباره‌ او فیلمی بسازد. این کارگردان به عهد شخصی خود وفا کرد و فیلم او در این باره، که BlacKkKlansman نام گرفته، روز جمعه به نمایش عمومی درآمد. گروه Ku Klux Klan که به صورت کوتاه شده KKK شناخته می‌شوند، یک گروه آمریکایی مذهبی – سیاسی طرفدار ایده‌ برتری نژاد سفید هستند. فیلم <اسپایک لی> نشان می‌دهد که چگونه این کارآگاه سیاهپوست، توانست رهبری یکی از شاخه‌های این گروه در ایالت <کلورادو> را در دست بگیرد.

روز جمعه، <استالوورت> در گفتگویی با روزنامه‌ Washington Post درباره این موضوع توضیح داد. به گفته او،  ماجرا در اکتبر 1978 و زمانی آغاز شد که او به آگهی تبلیغاتی این گروه برخورد. در پایین برگه‌ آگهی، آدرسی ارائه شده بود که مردم بتوانند با مراجعه به آن پرسش‌های خود را مطرح کنند. <استالوورت> می‌گوید: <روی کاغذ، من هویت یک مرد سفیدپوست را به خود گرفتم که از تمام کسانی که سفید آریایی خالص نبودند، متنفر بود. به آنها گفتم که من می‌خواهم کاری کنم که به آزارها علیه نژاد سفید خاتمه بدهم>.

او نامه را به جای هویت مخفی‌اش، با نام واقعی‌اش امضا کرد و منتظر بود که یک بروشور با اطلاعاتی روی آن دریافت کند. در عوض، یکی از اعضای Klan در حالی که او سر کارش بود، با او تماس گرفت تا اطلاعات بیشتر را در اختیارش بگذارد.این عضو گروه از گفته‌های او استقبال کرد و درخواست دیدار حضوری داد و <استالوورت> یکی از ماموران سفیدپوست همکارش در اداره را، به جای خودش فرستاد. و به این شکل بود که تحقیقات هفت‌ماهه او در مورد گروه آغاز شد. <استالوورت> به Washington Post می‌گوید که در این مدت گفتگوهای تلفنی هر روزه با رهبر گروه <دیوید دوک> که او را <جادوگر بزرگ> می‌نامند نیز داشته است.

در فیلم BlacKkKlansman، ستارگانی چون <جان دیوید واشنگتن> و <آدام درابور> ایفای نقش می‌کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان