علم و دانش

سگ ها سرطان را با بو کشیدن تشخیص می دهند 

سگ ها همه چیز را بو می کشند. کافی است او را برای پیاده روی بیرون ببرید و ببینید چطور بیشتر وقت را با بو کشیدن سپری می کنند. آنها در واقع با این کار شناخت بهتری از دنیای اطراف شان پیدا می کنند. حس بویایی بسیار قوی سگ ها همواره به عنوان یک ابزار موثر در دست انسان بوده است. چه در عملیات پلیسی و چه در ماموریت های تجسس و نجات. با توجه به وجود 200 تا 300 میلیون گیرنده بویایی در بینی سگ در مقایسه با 5 میلیون در بینی انسان، بهترین دوست انسان فوق العاده به بوهایی که انسان قادر به تشخیص آنها نیست حساس است. این موجودات دوست داشتنی حتی نشان داده اند که می توانند بیماری هایی مانند میگرن را تشخیص بدهند. 

نتیجه تحقیقات جدید، فرضیه تشخیص سرطان با بو کشیدن نمونه خون گرفته شده از انسان با دقت 97 درصد را ثابت کرده است. این کشف مهم می تواند انقلابی بزرگ در شیوه تشخیص سرطان ایجاد کند. 

این قابلیت می ‌تواند منجر به توسعه یک روش تشخیص دقیق، ارزان و کاملا غیرتهاجمی باشد. 
بسیاری از انواع سرطان در مراحل اولیه قابل شناسایی و تشخیص نیستند و زمانی علائم آن بروز می ‌کنند که بیماری پیشرفت کرده و متاستاز داشته است. در این مطالعه نمونه خون سالم و نمونه حاوی سلول‌ های سرطان ریه در اختیار سگ ‌های آموزش دیده قرار گرفت و پس از آن از آنان خواسته شد سرطان را در نمونه‌ های دیگر تشخیص دهند. نتایج نشان داد سگ ها قادر به تشخیص سلول های سرطان با دقت 97 درصد هستند.

مسوولین شرکت تازه تاسیس BioScentDx مستقر در فلوریدا، نتیجه تحقیقات خود در مورد تشخیص سرطان به کمک سگ را در کنفرانس تحقیقاتیExperimental Biology  تشریح کردند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!