صفحه اصلی / اخبار / سپرده های مردم در بانک های کانادا ناپدید می شود؟!

سپرده های مردم در بانک های کانادا ناپدید می شود؟!

behzad-azizi

تورنتو- به نقل از CBC: مشتریان دو بانک از بانک های عمده کانادا، بانک را امن ترین مکان برای سپردن پول شان تلقی می کردند. اما هنگامی که ده ها هزار دلار سپرده آنها ناپدید شد، با مشکل جدی روبرو شده و مجبور شدند خود برای حل مشکل اقدام کنند!

TD Canada Trust، به مدت یک سال، حدود 17 هزار دلار پول جسی هاردی را گم کرد. او ژوئن 2016، برگه های سهام یا stock certificate را به شعبه بانک سپرد. بانک قرار بود آنها را از طریق TD Waterhouse نقد کرده و پول را به حساب هاردی واریز کند. اما او چند ماه بعد متوجه شد که پول اش گم شده. هاردی که در Courtice انتاریو زندگی می کند، می گوید: در همه عمرتان شنیده اید که پول تان را باید در بانک بگذارید، چون امن ترین مکان است. هرگز تصور نمی کردم با چنین مشکلی روبرو بشوم. او به این پول برای کمک مالی به مادرش نیاز داشت. پس از مطلع شدن از مشکل، ماه ها با بانک تماس گرفت تا از واقعه مطلع شود. اما هیچ کس از بانک با او صحبت نکرد. هاردی می گوید: در یک سال، به اندازه 10 سال پیر شدم! فقط با استرس در افتادن با بانک روبرو نبودم، بلکه استرس آگاهی از نیاز شدید مادرم به پول نیز مرا آزار می داد. 5 ماه طول کشید تا بانک گم شدن برگه های سهام را تایید کند. 4 ماه دیگر طول کشید تا به من بگویند این برگه باید مجددا به نام من صادر شوند. من همه مدارک و فرم های لازم را تکمیل کردم. اما ناگهان بانک خبر داد که برگه هایم را پیدا کرده. احساس می کنم که آنها اصلا به من و مشکلی که برایم به وجود آمده بود اهمیت نمی دادند. پس از گفتگوی هاردی با Go Public خبرگزاری CBC، جرالدین اندرسون، سخنگوی مسوولین بانک TD، با ارسال ایمیلی از هاردی عذرخواهی کرد و نوشت: اشتباه رخ می دهد و اگر مشکل کوتاهی و عدم نظارت دقیق از سوی ما بوده، خود را متعهد به اصلاح و جلب رضایت مشتری می دانیم. در این مورد خاص، از طولانی شدن روند رسیدگی به مساله عذرخواهی می کنیم. بانک TD دو کارت هدیه برای صرف شام در رستوران را به هاردی پیشنهاد کرد. اما وقتی هاردی از پذیرفتن کارت ها امتناع کرد، مبلغ 750 دلار به عنوان خسارت به وی پیشنهاد شد. اما او این پیشنهاد را رد کرد.

اشلی رابینسون، از مشتریان بانک Scotia نیز چک های تضمینی به ارزش 21 هزار دلار را که به بانک سپرده بود، از دست داد. رابینسون اتومبیل خود را در ماه اکتبر فروخت. خریدار بهای آن را با دو چک تضمین شده پرداخت کرد. او چک ها را نزد شعبه بانک در محل سکونت اش در کلگری برده و به حسابش واریز کرد. دو هفته بعد، بانک خبر مفقود شدن چک ها را به رابینسون داد. بانک به وی اطلاع داد که تا پیدا شدن چک ها کاری از دست شان بر نمی آید. بنابراین توصیه کرد که از خریدار اتومبیل اش بخواهد، دو چک جدید را به نام وی صادر کند. بانک در عین حال تاکید کرد که تا حل شدن مساله، رابینسون قانونا موظف به پرداخت أاقساط وام اتومبیلی است که دیگر در مالکیت اش قرار ندارد. او به مدت چند ماه به پرداخت اقساط ادامه داد. اما با پیدا نشدن چک ها، پرداخت را متوقف کرد. پس از آن بود که مرتب از سوی بانک با رابینسون تماس گرفته شد و برای پرداخت اقساط تحت فشار قرار گرفت. رابینسون خریدار اتومبیل اش را متقاعد کرد که دو چک جدید را به نام وی صادر کند. Scotiabank تا به امروز، چک هایی که گم کرده بود را پیدا نکرده است.

Scotiabank 500 دلار به رابینسون خسارت پرداخت کرد. او این مبلغ را پذیرفت، اما همه حساب هایش در این بانک را به بانکی دیگر منتقل کرد.

مسوولین بانک با انتشار بیانیه ای اعلام کردند: ما به بیش از 10 میلیون کانادایی خدمت کرده و سالانه 400 میلیون مبادله بانکی انجام می دهیم. با توجه به این حجم عظیم، پایین بودن حجم شکایات نشان می دهد که مشتریان ما بهترین خدمات را دریافت می کنند. با اینکه اشتباه به ندرت پیش می آید، اما ما شکایات مشتریان خود را جدی تلقی کرده و با دقت مساله را بررسی می کنیم.

برخی از موسسات مالی مانند Scotiabank مسوولیت اشتباه خود را می پذیرند. برخی دیگر مانند TD، صرفنظر از اینکه اشتباه از بانک بوده یا خیر، از خود در قبال ضرر و زیان سلب مسوولیت می کنند.

افزایش میزان شکایات از بانک های عمده کانادایی طی چند سال گذشته، حاکی از نارضایتی روزافزون مردم از آنها می باشد. در گزارش OBSI، میزان افزایش 21 درصد و در گزارش ADR Chambers Banking Ombuds نیز 27 درصد اعلام شده است. بیشترین شکایات مربوط به customers service ضعیف، بخصوص در مورد کلاهبرداری با کارت های اعتباری و شکایات مربوط به وام مسکن است. مفقود شدن سپرده مردم در بانک ها، هشتمین مورد می باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *