علم و دانش

سپتامبر امسال، آغاز دوران بنزین بدون سرب در جهان 

انجر آندرسن، رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در سخنرانی اخیر خود در نایروبی خبر از پایان دوران استفاده از بنزین‌های حاوی سرب داد. آندرسن این تحول را گامی بزرگ در حفظ سلامت بشر و کاهش آلودگی محیط زیست اعلام کرد.

استفاده از بنزین‌های حاوی سرب حدود صد سال پیش آغاز شد. در آن هنگام، سازندگان اتومبیل برای افزایش توان موتورها موضوع افزودن تتراتیل سرب به بنزین را به میان کشیدند.

تحقیقات و پژوهش‌ ها پس از آن به وضوح نشان دادند که سوخت بنزین حاوی سرب منجر به آزاد شدن ریزگردهایی می ‌شود که می ‌توانند هوا، آب و زمین را آلوده کرده و حتی به مواد خوراکی بشر نیز نفوذ کنند.

دانشمندان حتی به این نتیجه رسیدند که وجود این ریزگردها می ‌تواند به تحول مغزی کودکان نیز آسیب برساند. افزون بر آن، استفاده از تتراتیل سرب در بنزین عملا باعث آن می‌ شد که سازندگان اتومبیل نتوانند از کاتالیست‌ها در ساخت خودروها بهره گیرند.

استفاده از تتراتیل سرب

بسیاری از کشورهای جهان سال‌ ها پیش به استفاده از بنزین حاوی سرب پایان داده بودند. به عنوان نمونه آلمان در سال‌ های آخر دهه 80 ، از استفاده از این سوخت در بنزین عادی چشم پوشی کرد.

در سال 2000 آلمان با منع استفاده از بنزین ‌سوپر حاوی سرب، عملا این برنامه را اجرا کرد. در بسیاری از کشورهای دیگر اروپا نیز استفاده از چنین سوختی سال‌ ها پیش عملا از چرخه تامین انرژی حذف شد.

آخرین کشوری که هنوز از چنین سوختی استفاده می ‌کرد، کشور الجزایر بود.

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست