مقالاتمقالات اجتماعی

سومالی لند برای پایان دادن ختنه زنان؛ یک روستا به طور هم زمان تلاش می کند

به نظر می آید تمام زنان پانزده تا چهل و نه سال سن در سومالی لند تحت عمل جراحی برای ختنه زنانه قرار گرفته اند.

بلیندا گلداسمیت – Global Citizen

 بنیاد تامسون رویترز: هنگامی که ممتاز خدار نه ساله شد، نمی توانست منتظر مراسمی باشد که توسط هر زنی در دهکده خود در سومالی لند در شمال شرقی آفریقا انجام شده است که به باور همگان موجب زیبایی او خواهد شد.

اما عمل سنتی ختنه دستگاه تناسلی زن (FGM)  موجب درد و رنج و عذاب او شد و به مدت یک هفته او را در رختخواب انداخت. بعد از آن در هر ماه در دوره های زنانگی برای او کابوس و درد شدیدی به وجود آورد.

خدار که هم اکنون زنی چهل و پنج  ساله است، به بنیاد تامسون رویترز در روستای سنانی در حومه هارگیسا، پایتخت جمهوری خودخوانده سومالی لند می گوید: خوشحال بودم، چراکه فکر می کردم این یک افتخار بزرگ برای شب عروسی من است.

 

 

او که در اتاقی نشسته و بزها در خیابان غبار آلوده پرسه می زنند با استفاده از مترجم به ما می گوید: این فرهنگ ما بود. همه این کار را می کردند. اما من هرگز به دخترانم این کار را تحمیل نکردم.

خدار که اکنون سه فرزند دارد، یکی از هزاران زن است که مورد هدف کارمندان بهداشتی در طرح روستا به روستا و حتی خانه به خانه در سومالی لند است که یکی از بالاترین نرخ ختنه زنان را در جهان داراست. این عمل موجب مرگ و یا عقیم شدن زنان می شود.

آژانس سازمان ملل متحد یونیسف تخمین می زند که حدود نود و هشت درصد از زنان 15 تا 49 ساله در کشور خودمختار سومالی لند چهار میلیون عمل کرده اند.

سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند حدود دویست میلیون زن در سطح جهان تحت عمل ختنه زنانگی قرار گرفته اند كه این امر مستلزم برداشتن جزئی یا كلی دستگاه تناسلی خارجی است. در سومالی و سومالی لند، دهانه واژن معمولا با بخیه تقریبا بسته می شود.

شش کشور آفریقایی چاد، لیبریا، مالی، سیرالئون، سومالی و سودان ختنه زنانگی را جرم نمی دانند، و رهبران جهان در سال 2015 متعهد شده اند که طی برنامه ای هدفمند به این موضوع خاتمه دهند.

این باعث شد تا سومالی در سال گذشته با صدور فتوا یا حكم شرعی، نوعی از عمل جراحی شدید را ممنوع اعلام کند ولی هنوز تفاسیری برای انجام نوع خاصی از این ختنه زنانگی وجود دارد و نیز هیچ قانونی برای مجازات مسوولین وجود ندارد.

اما مختار محمد علی سخنگوی دولت سومالی لند می گوید ریشه کن کردن ختنه زنانه یک اولویت است که باید تا پایان سال تصویب شود؛ یک قانون پیشنهادی که پس از مخالفت روحانیون اسلامی اصلاح شد و از دوره ریاست جمهوری پیشین است.

وی گفت: ما متعهد به پایان دادن به همه این شیوه ها هستیم.

این عمل سال هاست که تبدیل به یک عمل فرهنگی شده و متوقف کردن چنین سنتی آسان نیست… اما احترام زیادی به قوانین در سومالی لند وجود دارد.

در جلسه سانانی که توسط انجمن بهداشت خانواده سومالی لند برگزار شد، تمام سی و پنج زن حاضر ختنه شده بودند.

خادان عبدالهی، مدیر کلینیک سوفها می گوید که جلسات آگاهی رسانی در هارگیسا و روستاهای مجاور را در مورد ضرر و زیان ناشی از ختنه زنانه برپا می کند، گفت: برای تغییر دیدگاه های فرهنگی و شفاف سازی برای زنان، کار زیادی لازم بود.

عبدالهی، مادر سی و دو و دارای سه فرزند، به یاد می آورد که چگونه در پنج سالگی روی دامان مادربزرگش با شیرینی فریب خورد، گیج شده بود و خواهر ش با فریاد او را به فرار فرا می خواند.

وی اشاره می کند: صحبت با زنان در روستاها و کلینیک های پزشکی تاثیرش را گذاشته است. زیرا زنان برای اولین بار فهمیدند که بسیاری از مشکلات بهداشتی آنها به ختنه زنانگی ربط دارد.

عبدالهی می گوید: ما باید برای توضیح عوارض ناشی از ختنه زنانگی باید به همه روستاها برویم تنها در این صورت آن متوقف خواهد شد.

همه می گویند این یک رفتار سنتی است و شما نمی توانید جلوی آن را بگیرید و آنها هنوز هم ختنه می کنند ولی دیگر جلوی قصابی کردنشان گرفته شده است.

این معضل فقط برای یک زن نیست

زنان در این جلسات تشویق می شدند تا در مورد موضوعات بهداشتی و داستان های زایمان خود صحبت کنند، و فقط در این صورت متوجه شدند که درد شکم و افزایش خطر زایمان شان طبیعی نیست.

رودا محمد پنجاه و پنج ساله می گوید: این بخشی از فرهنگ ما است و ما نمی خواهیم فرهنگ خود را تغییر دهیم. 

من این را از مادرم، پدرم و خانواده ام گرفتم.

کمپین قدیمی بر ضد ختنه زنان توسط ادنا عدن اسماعیل، که بانوی اول سومالی لند و اولین وزیر امور خارجه زن بود، راه افتاد و اطمینان داشت که این دیدگاه ها به آرامی تغییر می کنند.

ادان می گوید حداقل این مساله اکنون در مرحله جهانی مطرح شده است اما باید جدی گرفت. من می خواهم که مردان هم به این جنگ بپیوندند و این فقط یک مساله زنانه نباشد. اما تنها راهی که این کار متوقف می شود این است که همه افراد جامعه ما زنان، مردان، متخصصان بهداشت، بزرگان روستا و رهبران مذهبی همه در این مورد کنار هم گرد آیند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *