مقالاتمقالات سیاسی

سوال کلیدی درباره قرارداد موسسه WE: برنامه 900 میلیون دلاری اصلا از کجا شکل گرفت؟

 

فراتر از تعارض منافع و جزئیات پرداخت های خیریه WE به اعضای خانواده نخست وزیر، مساله اساسی تری وجود دارد که کمتر از آن صحبت شده است: اینکه این ایده اصلا از کجا نشات گرفت؟ در اینجا منظور از (این)، برنامه اعطای کمک هزینه به دانشجویان داوطلب است، برنامه ای با 900 میلیون دلار بودجه که مدیریت آن به خیریه WE واگذار شد تا از طریق آن به دانشجویانی که به کارهای داوطلبانه مشغول می شوند بین 1000 تا 5000 دلار پرداخت شود.

حالا دیگر همه می دانیم که نخست وزیر با انتخاب این خیریه دچار چالش تعارض منافع شد و خودش هم این را پذیرفت. بیل مورنو، وزیر اقتصاد نیز تصدیق کرد که بهتر بود خودش را از این مذاکرات کنار می کشید. 

اما هنوز یک معمای حل نشده وجود دارد: این جریان چه طور آغاز شد؟ برنامه ای که این همه بر سر مدیریت آن حرف و حدیث به راه افتاده است، خودش از کجا شکل گرفت؟

این یک برنامه معمولی نیست. در نوع خود بی سابقه است و اجرای آن در هیچ دولتی دیده تجربه نشده بود. و با ضعف هایی که دارد انتظار می رود خیلی پیش از اجرایی شدن، متوقف می شد.

آیا این برنامه پیشنهاد خیریه WE بوده است؟ آیا خود دولت آن را مطرح کرده است؟ یا مخلوق ذهن اعضای خانواده ترودو بود؟

 

 

در حال حاضر 3 کمیته مجزا در مجلس روی این پرونده کار می کنند و امیدواریم حداقل یکی از آنها بتواند اصل داستان را کشف کند.

قطعا ریچل ورنیک، معاون وزیر کار و توسعه اجتماعی کانادا، که در برابر کمیته مالی مجلس اقرار کرد او خیریه WE را برای اداره این برنامه پیشنهاد کرده، مبدع طرح نبوده است.

خانم ورنیک گفت در ماه آوریل به او گفته شده قرار است در یکی از برنامه های حمایتی دانشجویان در دوران پاندمی بحث کار داوطلبانه نیز گنجانده شود. او نیز با خیریه WE تماس گرفته و موضوع را مطرح کرده است اما تا چند روز بعد، یعنی 22 آوریل، که آقای ترودو جزئیات برنامه را اعلام کرد، از نحوه عملکرد برنامه اطلاعی نداشته است.

در اینجا به توالی زمان ها دقت کنید. وقتی نخست وزیر برنامه ای را اعلام می کند یعنی آن برنامه در حال اجراست. از طرفی وظیفه خانم ورنیک صرفا اجرای دستور بوده است. بنابراین باید دید چه کسی در فاصله تصمیم گیری درباره برنامه اعطای کمک هزینه به دانشجویان تا زمانی که نخست وزیر آن را به اطلاع عموم رسانده، این طرح را پیش برده و آن را به کرسی نشانده است؟ و آیا این فرد از پیش موسسه WE را در نظر داشته است؟

این برنامه به نظر طرح بدی نمی آید! در حالی که به خاطر پاندمی در تابستان اکثر کارهای دانشجویی تعطیل شده اند، چرا این پول را به دانشجویانی ندهیم که داوطلب خدمات رسانی به دیگران می شوند؟ با این وجود دیگران ایراداتی را به آن وارد می دانند از جمله تبدیل کار داوطلبانه به یک کار کم درآمد. اما مشکل بزرگ تر اینجاست که اگر صرفا قرار بر کمک به دانشجویان داوطلب بود، می شد فهرستی از این دانشجویان را تهیه کرد و در شهریه های دانشگاه برای آنها تخفیف قائل شد.

اما ظاهرا دولت- و تاکید می کنیم که نمی دانیم دقیقا چه کسی در دولت- خواهان مشارکت حداکثری در مدتی کوتاه بوده است. به موسسه WE هم پول داده شده تا تعداد بیشتری را به این برنامه جذب کند. WE نیز به نوبه خود به معلمان برای جذب تعداد بیشتر دانش آموزان و به NGO ها برای ایجاد فرصت های کار داوطلبانه پول پرداخت کرده است.

خانم ورنیک نیز به عجله بی سابقه ای که در تحقق برنامه وجود داشت، اشاره کرده است. 

شاید در این میان یک نفر پرسیده باشد این همه هیاهو برای چیست، اما این زمانی بوده که دیگر نخست وزیر برنامه را اعلام کرده و از آن راه بازگشتی نبوده است.

در واقع نخست وزیر یک برنامه 912 میلیون دلاری را که برای پوشش 180 هزار داوطلب کافی است، اعلام کرد اما در واقع قرار نبود چنین اتفاقی بیفتد.

باردیش چاگر، وزیر جوانان و مسئول اجرای این برنامه، به کمیته مالی مجلس گفت قرار بوده موسسه WE 43.5 میلیون دلار برای استخدام دو گروه 20 هزار نفری دریافت کند. اگر فرض کنیم موسسه WE موفق به استخدام 50 هزار دانشجو هم می شد، یعنی قرار بوده 43 میلون دلار برای مدیریت تنها 250 میلیون دلار از بودجه این برنامه دریافت کند، پس تکلیف مابقی بودجه چه می شده است!

مسلما نقش خیریه WE و تعارض منافع نخست وزیر مهم است اما تصمیم گیری درباره این برنامه خیلی پیش تر از تصویب جزئیات آن در دولت انجام شده بود. بنابراین سوال کلیدی این است که موسسه WE  از چه زمانی وارد داستان شد و مهم تر از آن، ایده این برنامه چه طور و توسط چه کسی متولد شد.

برچسب ها

یک نظر

  1. خوب مشکل چیه؟ نوشته موسسه خیره ما. یعنی خانواده ما و دوستان ما. نگفته که شما. پس اعتراض نکنید

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید