مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

سوء استفاده جنسی در مدارس؛ بحرانی که ادامه می‌یابد

پژوهش‌های یک بنیاد خیریه‌ ملی، که موارد سوءاستفاده‌ و استثمار جنسی کودکان را پیگیری می‌کند، نشان می‌دهد که سوءاستفاده‌ جنسی معلمان از دانش‌آموزان در مدارس کانادا، همچنان ادامه دارد. این پژوهش‌ها، که همچنان در حال انجام هستند، توسط بنیاد Canadian Centre for Child Protection یا CCCP انجام گرفته و نشان می‌دهند که در 17 ماه گذشته، 108 مورد ادعایی و یا تاییدشده از سوءاستفاده‌ جنسی در مدارس، به این مرکز گزارش شده‌اند. این آمار به این معناست که هر هفته، یک مورد سوءاستفاده جنسی به این مرکز گزارش شده؛ آماری که در 20 سال گذشته، کم و بیش ثابت مانده است.

نانی کلاسن، مدیر بخش آموزش سازمان CCCP در این مورد می‌گوید: اگر این شرایط، عمق بحران را به مسئولان نشان نمی‌دهد، من نمی‌دانم چه چیزی ممکن است به آنها ثابت کند که بحران جدی است. این‌ها داده‌ها و شواهدی قطعی بر این موضوع هستند. میزان 36 مورد از 108 موردی که اخیرا و از اول ژانویه‌ 2018 تاکنون، به این مرکز گزارش شده‌اند، به محکومیت کیفری و مجازات‌های تنبیهی منجر شده‌اند. بسیاری از موارد باقی مانده، یا هنوز به دادگاه ارجاع نشده‌اند و یا در حال دادرسی هستند.

این مرکز، از سال 1997 تا 2017 شماری نزدیک به هزار و 300 مورد ادعایی و یا اثبات شده از سوءاستفاده‌ جنسی توسط یکی از کارکنان مدرسه را، در آمار خود ثبت کرده‌ است. خانم کلاسن  می‌گوید که البته در این میان، ادعاهای بی‌اساس هم وجود دارند که توسط دانش‌آموزان ارائه می‌شوند، اما شمار آنها بسیار پایین است. پژوهشگران، این داده‌ها را با بررسی اسناد دادگاه‌ها، گزارشات رسانه‌ای و همچنین داده‌ای سازمان‌های استانی که بر آیین‌نامه‌های رفتاری معلمان نظارت می‌کنند، گردآوری می‌کنند.

خانم کلاسن، می‌گوید برخی از افراد، با دیدن آمارهایی که ما ارائه داده‌ایم، شگفت‌زده می‌شوند. او می‌گوید: مردم تصور می‌کردند که این موضوع، مربوط به دوران قدیم بوده و دیگر اتفاق نمی‌افتد. مساله‌ای که در اینجا اتفاق می‌افتد این است که یک نفر، از رابطه‌ای که با کودکان و نوجوانان دارد سوءاستفاده می‌کند و این بدبختانه، موضوعی است که ما حتی در این دوران نیز شاهدش هستیم.

کمک به مدارس برای حل مشکل

خانم کلاسن، به سراسر کانادا سفر می‌کند تا به هیات امنای مدارس کمک کند تا به معلمان، رهبران اتحادیه‌های معلمان و مدیران مدارس آموزش‌های لازم را در این زمینه بدهند. این آموزش‌ها، باید به مدیران یاد بدهد که اگر گمان می‌کنند یک مورد سوءاستفاده در حال جریان است، به چه مواردی دقت کنند، چطور از روی دادن این مساله جلوگیری کنند و چطور وارد میدان شده و از ادامه آن، جلوگیری نمایند. او می گوید: مساله‌ اصلی این است که ساختار مدیریتی مدارس را طوری تنظیم کنیم، که بر افرادی که با دانش‌آموزان کار می‌کنند نظارت بیشتری انجام گیرد تا بتوانیم از این موارد تعرض جنسی، جلوگیری نماییم.

خانم کلاسن توضیح می‌دهد که در بسیاری از گزارشات، این موارد تعرض، در جریان فعالیت‌های فوق برنامه مانند اردوهای مدرسه‌ای، مسابقات ورزشی و غیره روی داده‌اند. او می گوید: اگر قرار است مسئولان مدرسه، ساعات کار با دانش‌آموزان را، به بیش از آنچه در برنامه‌ هفتگی پیش‌بینی شده گسترش دهند، این فعالیت‌های افزوده باید با نظارت کافی، به صورت کاملا شفاف و ثبت‌شده، انجام گیرند. اما به گفته‌ او، اغلب در این جور برنامه‌ها، شفافیت وجود ندارد و جایگاه‌ها و قواعد کاری نیز، نادیده گرفته می‌شوند.

کلاسن، برای نمونه، از مدیر یک مدرسه می‌گوید که برای مربیگری تیم منتخب والیبال دختران مدرسه، داوطلب شد. گزارش می‌گوید که او در طول جلسات تمرین، مرتبا به موهای این دختران دست می‌کشید و پشت و کمرشان را لمس می‌کرده است. کلاسن می‌گوید: این یک نمونه‌ بسیار خوب از این رفتارها هستند، که گرچه غیرقانونی به شمار نمی‌روند، اما مصداق نادیده‌گرفتن حریم شخصی می‌باشند. بنابراین، اگر رفتاری دیده می‌شود که نامناسب است، باید جلوی آن را بگیریم. تنها به این روش است که می‌توانیم از ادامه‌ کار افرادی که، ممکن است اهداف شوم‌تری داشته باشند، جلوگیری کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان