مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

سه حقیقت که باید پیش از آوردن سگ به خانه بدانید

خانم جِیمی اسکریمجر – روزنامه‌نگار کانادایی

تابستان گذشته، و پس از دو سال التماس فرزندانم از من برای آوردن یک سگ به خانه، من سرانجام تسلیم شدم. نه اینکه فکر کنید به این نتیجه رسیده بودم که خانواده‌‌ ما، دیگر برای پذیرش مسئولیت نگهداری از یک حیوان خانگی آماده شده بود… کاش اینطور بود، اما واقعیت چیز دیگری بود. ولی بگذارید سوالی از شما بپرسم؛ چه سخن از بچه‌دار شدن باشد و چه آوردن یک حیوان خانگی، آیا می‌شود برای چنین مواردی کاملا آماده بود؟

نام سگ ما چارلی است و دلیل آوردنش این بود: شوهر من، سه فرزند از ازدواج نخستش دارد و ما با هم یک دختر نیز داریم، قرار ما این بود که اگر تا زمان معینی من نتوانم باردار شوم، برویم و برای بچه‌ها یک سگ بیاوریم. بنابراین، هنگامی که تلاش ما برای بارداری، برای بار سوم شکست خورد، ما رفتیم و یک توله‌ Golden Retriever به خانه آوردیم.

اما سگ داشتن، خیلی پرزحمت‌تر از آن است که من فکر می‌کردم. سگ‌ها، از جهاتی بسیار شبیه بچه‌ها هستند؛ شما فکر می‌کنید می توانید رفتارشان را پیش‌بینی کنید، ولی تنها وقتی یکی از آنها را داشته باشید، می‌فهمید که جریان از چه قرار است. برای همین تصمیم گرفتم، سه مورد را که فکر می‌کنم باید پیش از آوردن سگ به خانه بدانید، با شما در میان بگذارم:

1 – فرزندان شما، آنقدر که قولش را می‌دهند، کمک تان نخواهند کرد

بچه‌های من، برای آوردن این توله، التماس می‌کردند و قول دادند که همه‌ کارهایش را انجام دهند. ولی حالا، این من هستم که باید تا نیمه‌های شب، همراه این سگ بیدار بمانم، من بودم که صبح زود بیدار می‌شدم تا به تربیت این توله بپردازم، و من هستم که هر روز، تمام روز را در کنار این سگ هستم. درست است، تمام مسئولیت این حیوان بر دوش من است.

البته، منصفانه بگویم، بچه‌ها هم هنگامی که در خانه هستند، کمک می‌کنند. اما بیشتر اوقات بسیار درگیر درس و مدرسه و یا دیدار از مادرشان هستند. منظورم این است که اگر سگ می‌آورید، خود را آماده کنید که زمان زیادی برای او بگذارید و مسئولیتش را کاملا بپذیرید.

2 – این مساله، یک تعهد زمانی عمده می‌طلبد

بسیار مهم است که در جریان باشید که تربیت کردن سگ تان و اینکه کمک کنید او با خانه‌ جدیدش سازگاری پیدا کند، به زمان و تلاش بسیاری نیاز دارد. آن شب‌های نخست، برای شما شب‌های درازی خواهند بود، به ویژه اگر بخواهید سگ تان یاد بگیرد که در قفسش بخوابد. (پیشنهاد من این است که حتما این کار را بکنید). خوشبختانه شغلی که من دارم، به من اجازه می‌دهد که در طول روز در خانه حضور داشته باشم و این به این معناست که من می‌توانم وقت مشخصی را برای تربیت کردن سگ مان، اختصاص بدهم. توصیه من این است که تنها در صورتی به فکر آوردن یک توله سگ به خانه بیفتید که بتوانید این وقت و زمان را برای آن بگذارید. گرچه وقت و انرژی که برای تربیت یک سگ می‌گذارید، ارزشش را دارد، چرا که می‌توانید مطمئن باشید هنگامی که به خانه برگردید، با کفش‌های جویده شده و یا بریده‌های دستمال‌ کاغذی در سراسر خانه روبرو نخواهید شد.

3 – سگ داشتن، پرهزینه‌تر از آن است که فکر می‌کنید

از هزینه‌های خوراک سگ گرفته تا هزینه‌ چک‌آپ گاه به گاه در دامپزشکی برای اطمینان از سلامتی سگ تان، تزریق واکسن‌هایش، و یا درمان بیماری‌های او؛ باید آماده باشید تا روی این عضو جدید خانواده‌تان سرمایه‌گذاری کنید. من پیشنهاد می‌کنم برای یافتن دامپزشک مناسب و قابل اعتماد، از پیشنهادات دوستان و یا اعضای خانواده‌تان کمک بگیرید. برای اینکه در هنگام دیدن فاکتورهای هزینه‌ها شوکه نشوید، پیش از اینکه سگ یا هر حیوان دیگر خانگی را به خانه بیاورید، در این موارد تحقیق و بررسی کنید که دست کم از لحاظ روانی آماده شده باشید.

و به یاد داشته باشید: حیوانات خانگی، منبع عشق و محبت هستند، اما اگر برنامه‌ شغلی شما کاملا پر است، حتی به آوردن آنها به خانه، فکر هم نباید بکنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0