مقالاتمقالات اجتماعی

سهل انگاری باورنکردنی مردم کانادا در استفاده از بزرگ ترین سلاح دیجیتال علیه کووید-19

 

از میان همه فرصت هایی که در دوران پاندمی از دست رفت هیچ یک به بزرگی بی توجهی مردم کانادا نسبت به استفاده از اپلیکیشن هشدار کووید نبود.

همه ما از ترس ویروسی نامرئی قالب تهی کرده ایم آن وقت در نصب اپلیکیشنی که آن را می شناسد و تشخیص می دهد کوتاهی می کنیم. اما خوب است بدانیم تا زمانی که به جای ویروس، استفاده از این اپلیکیشن همه گیر نشود، ویروس به تاخت و تاز خود ادامه خواهد داد.

نمی توان تصور کرد چه طور مردم از بروز موجب دوم نگران هستند در حالی که کار ساده ای مانند دانلود یک اپلیکیشن را، که دقیقا برای جلوگیری از شیوع مجدد بیماری طراحی شده، برای مقابله با آن انجام نمی دهند. تا امروز کمتر از 2 میلیون کانادایی نسبت به نصب این برنامه روی گوشی های همراه خود اقدام کرده اند که برای کشوری با 38 میلیون نفر جمعیت، جای هیچ توضیح و توجیهی باقی نمی گذارد.

هشدار کووید یک معجزه نیست اما ابزاری قدرتمند در برابر گسترش شیوع است که با غفلت و سهل انگاری مردم و کم توجهی سیاستمداران به حاشیه رانده شده است.

این برنامه می تواند ناقلین- به ویژه ناقلین بی علامت- را به سرعت نور شناسایی کرده و پیش از آن که ناخواسته عده دیگری را به ویروس آلوده کنند، و یا پزشک از آنها بخواهد خود را قرنطینه کنند، کسانی را که با او در ارتباط بوده اند از احتمال خطر آگاه کند.

 

 

در شرایطی که انتظار می رود نصب این اپلیکیشن در جامعه همچون استفاده از ماسک فراگیر یا حتی اجباری اعلام شود، استفاده از آن به اختیار افراد گذاشته شده تا در جامعه ای که حاضر به دفاع همه جانبه از خود نیست، فرصت مانور بیشتری برای ویروس فراهم شود.

در واقع استفاده از ماسک نیز زمانی در میان مردم جا افتاد که دولت ها و مقامات بهداشت و سلامت اهمیت آن را با تکرار و تاکید به مردم نشان دادند. اما دولت اپلیکیشن هشدار کووید را غریب و بی پشتیبان به حال خود رها کرد.

عدم نصب این اپلیکیشن معادل دیجیتال عدم تزریق واکسن آنفلوانزا است. در حالی که افراد با تزریق واکسن آنفلوانزا هم خود را در برابر ویروس مقاوم می کنند و هم جلوی شیوع آن را در جامعه می گیرند، نصب این اپلیکیشن هم علاوه بر مزایای فردی، می تواند در بلندمدت شیوع کووید-19 را در جامعه متوقف کند. همین حالت در مورد استفاده از ماسک هم صدق می کند. بنابراین اگر مردم هم ماسک بزنند و هم هشدار کووید را نصب کنند، شاهد پیشرفت فردی و جمعی فوق العاده ای در مهار ویروس کرونا خواهیم بود.

این در حالی است که فعلا اپلیکیشن هشدار کووید در برزخ رقابت های استانی، انجماد سیاسی، بی توجهی رسانه و ترس کاذب مردم از تجاوز به حریم خصوصی شان، گرفتار شده است. اما فراموش نکنیم در فقدان سیاستمداران و مقاماتی که فواید استفاده از این اپلیکیشن را برای مردم روشن کنند، ویروس کار سختی برای راه اندازی موج های بعدی بیماری ندارد.

اکنون ماه ها از ارائه اپلیکیشن می گذرد و با این وجود هنوز فقط تعداد محدودی از استان ها به آن مجهز شده اند. داگ فورد، نخست وزیر انتاریو، در ابتدا با استقبال از این اپلیکیشن، از فرانسوا لوگو، نخست وزیر کبک درخواست کرد مقاومتی را که نسبت به این سلاح ویروس یاب به وجود آمده بشکند و استان خود را به آن تجهیز کند. اما هنوز هم در کبک، استانی که در کل کشور بدترین وضعیت را در دوران پاندمی تجربه کرد، حرف و حدیث ها درباره نقض حریم خصوصی توسط این اپلیکیشن به پایان نرسیده است.

این در حالی است که این نرم افزار بدون نیاز به هیچ گونه اطلاعات شخصی، صرفا گوشی های همراهی را که بیش از 15 دقیقه در فاصله دو متری فرد قرار داشته اند شناسایی می کند. در صورتی که شخصی مبتلا به کووید-19 شده باشد، با وارد کردن یک کد، به تلفن همراه همه افرادی که در نزدیکی او قرار داشته اند، یک پیام هشدار ارسال می شود.

جالب اینجاست که در روزگاری که همه ما شخصی ترین اطلاعات خود را بدون لحظه ای درنگ در اختیار گوگل، فیس بوک، تیک تاک، اینستاگرام و آمازون قرار می دهیم، نسبت به نصب یک اپلیکیشن نجات بخش در وسط یک بحران سلامت دچار وسواس حفظ حریم خصوصی شده ایم.

محققان دانشگاه آکسفورد معتقدند ردیابی دیجیتال نقش ویژه ای در کنترل پاندمی دارد و نمونه مشابه این تکنولوژی در واشنگتن، قابلیت آن را در کاهش آمار ابتلا، تعداد افراد بستری در بیمارستان، و مرگ و میر ثابت کرده است.

اکنون تنها به عزم جمعی برای دانلود و نصب این برنامه نیاز است تا از آثار مثبت آن در کنترل شیوع بهره مند شویم. برای ایجاد این عزم، از نخست وزیران استان ها انتظار می رود همان اندازه که هر روز به اشکال مختلف بر استفاده از ماسک تاکید می کنند، اهمیت نصب این برنامه را نیز به مردم یادآوری کنند.

یک راه ساده در انتاریو این است که نخست وزیر، ممنوعیت استفاده از موبایل در کلاس درس را برای دانش آموزانی که اپلیکیشن را نصب کرده باشند لغو کند. با آشنا شدن دانش آموزان با این برنامه والدین نیز کم کم تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. 

پس بیایید همه با هم به فراگیری اپلیکیشن هشدار کووید کمک کنیم نه به شیوع خود کووید-

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست