صفحه اصلی / اخبار / سناتور حزب محافظه‌کار: علت مرگ کاووس سیدامامی در اوین، قتل بوده نه خودکشی

سناتور حزب محافظه‌کار: علت مرگ کاووس سیدامامی در اوین، قتل بوده نه خودکشی

یک سناتور حزب محافظه‌کار از پاسخ نرم‌خویانه‌ دولت فدرال به خبر درگذشت یک استاد دانشگاه ایرانی-کانادایی در زندانی در ایران انتقاد کرد.

 

به گزارش خبرگزاری نیمه‌ رسمی ایلنا، کمیته تحقیق پارلمان ایران تایید کرده که علت مرگ کاووس سیدامامی در زندان اوین، خودکشی بوده است. این کمیته گفته تصویر دوربین‌های مداربسته این موضوع را تایید می‌کنند. علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی این پارلمان نیز گفته که خانواده سیدامامی هم مساله خودکشی را پذیرفته‌‌اند و درخواست کالبدشکافی نکرده‌اند.

 

عمر الغبرا مسوول روابط خارجی پارلمان کانادا، در این‌ باره در توییتش گفت که دولت کانادا از شرایط مرگ سیدامامی ابراز نگرانی کرده و خواستار پاسخ روشنی از ایران شده است. این موضع‌گیری، واکنش شدیدی را از سوی سناتور لیندا فرام به همراه داشت که می‌خواست بداند چرا دولت اوتاوا، موضع تندتری در این‌ باره نمی‌گیرد. او در توییترش نوشت: ابراز نگرانی کرده؟ چرا نمی‌گویید بسیار هم خشمگین است؟… خواستار پاسخ شده؟ چرا نمی‌گویید خواستار انتقال سریع جسد او به کانادا هستیم؟

 

خبرگزاری فارس نیوز از قول سخنگوی کمیسیون امنیت ملی پارلمان ایران نوشته: در تصویر کاملا مشخص است که سیدامامی کاری می‌کند که زندانبان فکر کند خواب است، بعد پیراهنش را به شکل طناب درمی‌آورد و خودکشی می‌کند.

 

سناتور فرام سخنان او را باور نمی‌کند. او در مصاحبه‌ای می‌گوید: شکی وجود ندارد که این حرف‌ها مطلقا فاقد اعتبار هستند. زندان اوین، مکانی به شدت امنیتی است که خودکشی یک زندانی در آن اساسا غیرممکن است. آنجا زندگی‌ات تحت کنترل خودت نیست و تنها توضیح ممکن برای مرگ این استاد دانشگاه در اوین، این است که او به قتل رسیده.

 

فرام می‌گوید: کانادا در این مورد باید خواستار یک کالبدشکافی مستقل بشود که توسط پزشکان کانادایی انجام شود. در نبود این امکان، دولت باید این مساله را به عنوان قتل یک شهروند دیگر کانادا در زندان اوین تلقی نماید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *