علم و دانش

سلول های مغزی خوک های مرده زنده شد

دانشمندان آمریکایی سلول های مغزی خوک های مرده را احیا کردند. یافته های آنان می تواند روش جدیدی برای تحقیق درباره بیماری هایی مانند آلزایمر را فراهم کند. نتیجه مطالعات آنان نشان داد که مرگ سلول های مغزی را می توان متوقف و برخی پیوندهای مغزی را مجددا احیا نمود.

پژوهشگران با انتشار گزارش مطالعات خود در نشریه Nature تاکید کردند که برخلاف باور قبلی که روند جبران ناپذیر خسارت دیدن مغز دقایقی بعد از قطع جریان خون شروع می شود، می توان تا چند ساعت پس از متوقف شدن جریان خون، مانع مرگ سلول ها شده و یا روند آن را کند و معکوس کرد.  

تیم پژوهشگران دانشگاه Yale، برای اثبات فرضیه خود، دستگاهی به نام BrainEX را ساختند که در خارج از بدن قرار می گیرد و یک مایع خون مانند را برای انتقال اکسیژن و کند کردن سرعت مرگ سلول ها به مغز پمپ می کند. در جریان مطالعات آنان، مغز 32 خوک به آزمایشگاه منتقل و چهار ساعت به سیستم مورد اشاره وصل شد. دانشمندان پس از پمپ کردن مایع به مدت 6 ساعت، متوجه فعالیت برخی سلول ها شدند. اثرات آن به مدت 10 ساعت بعد از مرگ خوک ها ادامه داشت. شواهد نشان می دهد که با مداخله به موقع و صحیح، مغز پستانداران می تواند بیشتر از آنچه تصویر می شد در برابر از دست دادن اکسیژن مقاومت کند.

تا قبل از این دانشمندان علوم اعصاب و پزشکان بر این باور بودند که مرگ سلولی ناشی از کمبود اکسیژن غیرقابل برگشت است. دومینیک ویلکینسون، استاد اخلاق پزشکی در دانشگاه آکسفورد می گوید: این تحقیقات به ما یادآوری می کند که مرگ فرایندی است که در طول زمان رخ می دهد و سلول های بدن انسان ممکن است برای یک دوره زمانی پس از مرگ، احیاء شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0