مقالاتمقالات پزشکی

سلامت کامل روانی بسیاری از مبارزه کنندگان با سرطان

برگرفته شده از تارنمای خبری نیوز مکس
گزارش نتایج پژوهش به عمل آمده با شرکت کانادایی های بزرگسال از 50 ساله به بالا که در نشریه بالا رفتن سن و سال و سلامت روانی منتشر شده، نکات جالبی را نشان می دهد. مثلا اینکه اکثریت افراد این گروه سنی که در حال حاضر مبتلا به سرطان هستند و یا بیماران سرطانی پیشین، از نظر سلامت روانی در وضعیت خوب و مناسبی قرار دارند.
شرکت کنندگان در پژوهش مورد اشاره را 438 بیمار سرطانی، و هزار و 174 درمان شده از این ابتلاء تشکیل می دادند. دو سوم بیماران کنونی و بیش از سه چهارم نجات یافتگان/ مبتلایان پیشین آنانی هستند، که اینک از نظر سلامت روانی در وضعیت خوب و مناسبی به سر می برند.
ازمه فولر- تامسون مدیر موسسه دوره زندگی و بالا رفتن سن و سال دانشگاه تورنتو که در عین حال نویسنده اصلی گزارش مورد اشاره است، در این پیوند می گوید: عملکرد و وضعیت بیماران سرطانی بسیار بهتر از آن بود، که ما انتظار داشتیم. کمااینکه دو سوم آنها با استانداردهای سفت و سخت ما در مورد سلامت روانی همخوان بودند. این مساله به نوبه خود به این معنی و مفهوم است، که یا سرخوش و شادند، و یا اینکه از زندگی روزانه کاملا، و یا تقریبا کاملا خرسند می باشند. آنها همچنین خاطرنشان کرده اند، که از نظر سلامت اجتماعی و سلامت روانی در سطح بسیار بالایی قرار دارند. باید توجه داشت که تنها مبتلایانی که دارای هیچ بیماری روانی از جمله افسردگی و ناهنجاری های در پیوند با اضطراب نبودند، و یا کسانی که در یک سال اخیر هیچ نشانه ای از افکار تمایل به خودکشی نداشته اند، به عنوان افراد دارای سلامت کامل روانی گروه بندی شده اند.
وی در ادامه می افزاید: اخبار در پیوند با مبتلایان پیشین که بهبود یافته اند، حتی بهتر است. کمااینکه سه چهارم شان از نظر سلامت روانی در وضعیت کاملا خوب و مناسب به سر می برند. این میزان در مقایسه با شمار افرادی که هیچ پیشینه سرطانی نداشته اند، بالاتر می باشد.
کری وست دومین نویسنده گزارش مورد اشاره و دانشجوی دوره دکترای رشته امور اجتماعی نیز، در این پیوند خاطرنشان می کند: در بین مبتلایان کنونی و یا پیشین سرطان احتمال وضعیت کاملا خوب و مناسب سلامت روانی در بین زنان، سفیدپوستان، متاهل ها، و شرکت کنندگان مسن تر، بیشتر بود. این امر در مورد افراد با درآمد بالاتر و آنانی که دردهای طاقت فرسا و محدودیت های عملکردی ندارند نیز، صدق می کند.
او در ادامه می افزاید: ما دریافتیم، که سختی های دوران کودکی در این مورد تاثیر بسزایی دارند. کمااینکه احتمال اینکه افرادی که در آن دوران هدف سوءاستفاده جسمی قرار داشته اند، و یا به افسردگی و ناهنجاری های در پیوند با اضطراب مبتلا بوده اند پس از سرطان گرفتن و یا درمان شدن از نظر سلامت روانی وضعیت خوب و مناسبی داشته باشند، کمتر است.
براساس اظهارات کری وست اینگونه پژوهش ها می توانند به شناسایی راه هایی برای حفظ سلامت روانی در دوران بیماری و برهه درمان، کمک کنند.

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان