مقالاتمقالات سیاسی

سلاح پنهانی اندرو شیر برای شکست دادن ترودو

پل ولز- نشریه آن-لاین ام اس ان.کام

همیش مارشال، مدیر ستاد مبارزات انتخاباتی اندرو شیر رهبر ملی محافظه کاران پیشرو در انتخابات پیش رو در سطح کشور می باشد. جالب اینکه وی از هم اینک از طریق ارسال پیام هایی برای مخاطبان خاص، کار خود را برای آزمایش جو موجود و جمع آوری هواداران اینترنتی آغاز کرده است. کمااینکه یکی از پیوند/ لینک های موجود در تارنمای محافظه کاران مراجعان به این تارنما را به سوی مطلبی زیر عنوان یک بار تامین مالی برای ترودو هدایت می کند. البته همه احزاب در تارنماهای خود دست به این گونه فعالیت ها زده، و می زنند. اما محافظه کاران در این مورد بسیار موفق تر بوده اند. کمااینکه در فصل دوم سال جاری 6 میلیون و 45 هزار و 466 دلار کمک مالی جمع کرده اند، که تقریبا دو برابر رقیب شان می باشد. چراکه میزان کمک های مالی به لیبرال ها 3 میلیون و 99 هزار و 218 دلار است.

از دیگر سو همه احزاب برای موفقیت در انتخابات سال 2019 به پول و مقداری شانس نیاز دارند. انتخاباتی که اندرو شیر تلاش خواهد کرد، در خلال آن جاستین ترودو را از سمت خویش کنار بزند. محافظه کاران نیز مانند همه احزاب در راه هدف خود از وسیله های گوناگون بهره می برند. اما یک سلاح پنهانی هم دارند. اینکه تنها سه سال پس از پیروزی قاطع ترودو در انتخابات سراسری پیشین، مسوولان استانی با طرح مالیات بر تولید گازکربنیک دولت مرکزی مخالفند. اما از دیگر سو محافظه کاران نگران آنند که در رقابت با لیبرال ها، دانلد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نقطه ضعف شان به شمار برود. در ادامه به برخی نکات کلیدی می پردازیم، که می توانند به پیروزی و یا شکست هر یک از این دو حزب رقیب در انتخابات پیش رو منجر شوند.

زمانی که مردم کانادا یک دولت نوین اکثریت را انتخاب می کنند، معمولا بیشتر از 4 سال طول می کشد که از آن رویگردان شوند. تنها استثنائات تاریخ کشور در این مورد آر بی بنت و الکساندر مکنزی هستند، که هر دو در پایان نخستین دوره زمامداری خویش که با کسب آرای اکثریت رای دهندگان اننخاب شده بودند، جایشان را به رقبایی دادند که پیشتر آنها را شکست داده بودند. اما در انتخابات پیش رو اندرو شیر، و نه استیون هارپر، رهبر محافظه کاران است. خود محافظه کاران هم این را می دانند. بااینهمه نتایج نظرسنجی ها مبنی بر تساوی تقریبی پشتیبانی مردم از هر دو رقیب، به آنها امید پیروزی می دهد. به ویژه که مساله مهم مالیات مورد اشاره نیز، در میان است. مساله ای که نه تنها محافظه کاران در سطح ملی، بلکه دولت های استانی نیز می خواهند تا حد امکان از آن برعلیه دولت مرکزی بهره ببرند. و فردی که در این راه به حزب متبوع اندرو شیر کمک خواهد کرد، همیش مارشال است. مردی که اندرو شیر به سبب استفاده از همکاری اش با اننقادهای فراوان روبرو می باشد.

 

چراکه همیش مارشال  پیشتر در هیئت تحریریه رسانه ربل/ Rebel Media فعالیت داشت که ضد مهاجران است، و اخبار نژادپرستانه هم منتشر می کند. اما همیش مارشال هرگز تحلیلگر این رسانه نبود. بااینهمه جالب ترین مساله این می باشد، که فعالیت در مبارازات انتخاباتی پیش رو نخستین تجربه وی در این زمینه نیست. البته تجربه پیشینش در سطح ملی نبود. اما انتخابات شهرداری 2015 ونکوور به پیروزی نامزد مورد پشتیبانی وی، و نوشتن کتابی درباره این پیروزی از سوی خودش و جردن بیتمن رئیس شاخه استان بریتیش کلمبیای فدراسیون مالیات دهندگان منجر شد. یعنی مردی که در آن انتخابات چهره اجتماعی فعالیت های محافظه کاران به شمار می رفت. در حالی که همیش مارشال کارگزار پشت صحنه بود.

در آن انتخابات رای دهندگان کم سوادتر هدف تلاش های محافظه کاران بودند. محافظه کارانی که برای پیشبرد کار خود به شدت روی فیسبوک هم حساب می کردند. زیرا در حالی که می دانستند توییتر از طریق رهبران برای رساندن پیام به مخاطبان رسانه ها کارایی دارد، اما برای سر و کار داشتن با مردم کوچه و بازار ضعیف است. البته در ادامه جردن بیتمن به دلایل گوناگون از چشم مردم افتاد. بنابراین در واقع در عمل تایید شد، که همیش مارشال موتور محرکه پشت موفقیت محافظه کاران ونکوور بود.

و اینک شاهدیم که انتخابات پیش رو به ویژه به سبب مطرح بودن مالیات مورد اشاره، به آن انتخابات شباهت دارد. مساله ای که با توجه به افزایش بهای بنزین می تواند، به محور اصلی مبارزات تبدیل شود. با توجه به آنچه گفته شد، آیا می توان با اطمینان محافظه کاران را برنده انتخابات پیش رو دانست؟ به هیچ وجه! چراکه لیبرال ها کارت دانلد ترامپ را در دست دارند. کمااینکه انتقادهای شدید وی از ترودو در خلال نشست کشورهای گروه 7 سال جاری، سبب بروز احساسات ملی گرایانه در کانادایی ها شد.

اینک باید منتظر شد و دید، اکثریت مردم به کدام حزب تمایل بیشتری نشان خواهند داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0