علم و دانش

سقوط؛ پایان عمر کاری یک فضاپیمای بازنشسته

 

ناسا اعلام کرد فضاپیمای متعلق به این سازمان فضایی پس از آتش گرفتن در جو بدون ایجاد خطری روی کره زمین سقوط کرد. 

این فضاپیما بی هیچ خطری روز شنبه بر فراز اقیانوس اطلس جنوبی، وارد جو زمین شد و آتش گرفت. ناسا قبلا به عموم مردم اطمینان داده بود که این فضاپیما خطری برای سیاره ما یا ساکنین زمین ندارد و با پایان عادی عمر کاری یک فضاپیمای بازنشسته مواجه ‌هستیم. 

هفته پیش که  این سفینه علمی قدیمی را ردگیری کرده بودند، ابتدا گمان می‌ رفت که سیارکی در مسیر برخورد با زمین باشد. 

اما رصد کردن‌ های بیشتر نشان داد که جرمی ساخته دست انسان، یعنی فضاپیمای رصدخانه‌ ای ژئوفیزیکی یک (OGO-1) است که در سال 1964 به فضا پرتاب شده بود. 

ناسا در بازه زمانی 1964 تا 1969 سالی یک فضاپیما به فضا پرتاب می‌ کرد تا بتواند کره‌ زمین را بهتر شناسایی کند. این فضاپیما هم در مدار مرکزگریزی قرار گرفت که حدودا هر دو روز یک بار دور زمین می‌ چرخید و با پرواز در کمربندهای تابشی می‌ توانست فضای مغناطیس حول کره زمین را بررسی کند. 

 

 

این فضاپیما پنج سال به کار خود ادمه داد تا این که محققان در سال 1969 آن را در حالت آماده به کار قرار دادند. زیرا دیگر نمی ‌توانستند داده‌ های بیشتری از آن دریافت کنند و در نهایت نیز در سال 1971 ماموریت آن پایان یافت. 

OGO-1 همان طور که از نام آن پیداست نخستین فضاپیما از مجموعه فضاپیماهای OGO بود که به فضا پرتاب شد، اما آخر از همه به زمین برگشت و پنج فضاپیمای دیگر قبلا از مدار زمین خارج شده بودند و در نقاط مختلف اقیانوس‌ های زمین سقوط کرده بودند. 

با آن که مشخص شد که OGO-1 فضاپیما است و نه سیارکی که در رصدهای نخست گمان می‌ رفت؛ ناسا به کمک آن توانست مسیر برخورد اجرام احتمالی آینده با زمین را ردگیری کند. ناسا در بیانیه‌ ای اعلام کرد با ردگیری مسیر بازگشت این فضاپیما به زمین توانست فرایندهای ردگیری و پیش‌ بینی برخورد اجرام طبیعی با جو زمین را بررسی کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست