علم و دانش

سطح فعلی ذرات پلاستیک موجود در آب های جهان برای انسان خطر جدی ندارد

کارشناسان سازمان بهداشت جهانی در گزارش جدید خود مدعی شدند که ریزپلاستیک های موجود در آب های جهان در سطح فعلی، انسان را با خطر جدی روبرو نمی کند. از نظر ایشان، شواهدی که نشان بدهد این ریزپلاستیک ها برای سلامتی مضر می باشند، وجود ندارد. کارشناسان در عین حال بر لزوم تحقیق بیشتر در مورد اثرات احتمالی ریزپلاستیک ها بر سلامتی انسان، تاکید کردند. 

دکتر ماریا نیرا، مدیر گروه بهداشت عمومی و محیط زیست  سازمان بهداشت جهانی درباره این گزارش گفت: ما باید در مورد تاثیر سلامتی ریزپلاستیک ‌ها بیشتر بدانیم زیرا آنها در همه جا وجود دارند – از جمله در آب آشامیدنی.

سازمان بهداشت جهانی در گزارش خود به سه خطر بالقوه مرتبط با ریزپلاستیک ‌های موجود در آب اشاره کرد: ذرات فیزیکی، مواد شیمیایی و میکروارگانیسم ‌هایی که ممکن است خود را به ریزپلاستیک‌ ها متصل کنند.

آلیس هورتون، دانشمند آلاینده‌ های انسانی در مرکز ملی اقیانوس‌ شناسی در لندن گفت: تا به امروز هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست که نشان دهد ریزپلاستیک‌ ها خطری برای سلامتی انسان دارند، اما این لزوما به معنای بی ‌ضرر بودن آنها نیست؛ بنابراین درک هر گونه خطرات احتمالی ریزپلاستیک ‌ها بر سلامتی انسان، ضروری است.

سازمان بهداشت جهانی در گزارش اخیر خود به دیگر راه‌ های ورود ذرات ریزپلاستیک به بدن انسان از جمله از طریق هوا و غذا اشاره‌ نکرده و تنها موضوع آب را مورد بررسی قرار داده، اما این سازمان اعلام کرده به زودی درباره دیگر راه‌ های انتقال ریز پلاستیک‌ ها به بدن انسان هم گزارشی تحقیقی منتشر خواهد کرد.

بر اساس نتایج یک تحقیق هر انسان در هفته به اندازه 5 گرم ذرات ریزپلاستیک وارد  بدن خود می ‌کند؛ این میزان معادل حجم پلاستیک به کار برده شده در ساخت یک کارت اعتباری (بانکی) است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان