اخباراخبار جهان

سرنوشت رئیس جمهور سابق فرانسه به زندان ختم شد

 

فرانسه – قاضی یکی از دادگاه های پاریس، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه را به جرم فساد به یک سال حبس محکوم کرد. سارکوزی درخواست تجدید نظر خواهد داد و می تواند حبس خانگی را نیز درخواست کند.

سیاستمدار 66 ساله که از 2007 تا 2012 مقام ریاست جمهوری فرانسه را در اختیار داشت، به جرم تلاش برای پرداخت رشوه به یک قاضی در ازای دریافت اطلاعاتی در باره یک پرونده حقوقی که بر علیه او به جریان افتاده بود، محکوم شد.
وی تا برگزار شدن دادگاه تجدید نظر، آزاد خواهد بود. اما حکم دادگاه ضربه بزرگی به اعتبار سیاستمدار بازنشسته ای بود که همچنان نقشی تاثیرگذار در عرصه سیاسی فرانسه دارد. لازم به یادآوریست که این پایان مشکلات حقوقی وی نیست و نامبرده اواخر ماه جاری بایستی برای پاسخگویی به یک اتهام دیگر در دادگاه حاضر شود. دادستانی فرانسه در حال تکمیل تحقیقات در باره یک پرونده سوم نیز می باشد.

این اولین بار در تاریخ معاصر فرانسه است که یک رئیس جمهور سابق به جرم فساد مالی به زندان محکوم می شود. سلف وی، ژاک شیراک، در سال 2011 به دلیل سوء استفاده از بودجه عمومی در زمان خدمت به عنوان شهردار پاریس، مجرم شناخته شد و دو سال حبس تعلیقی به وی تعلق گرفت. اما جرم او، فساد مالی محسوب نمی شد.

همانطور که گفته شد سارکوزی حق دارد دوران محکومیت خود را به جای زندان در خانه و با نصب دستبند الکترونیکی، سپری کند. این گزینه در اختیار کلیه مجرمین محکوم به حبس های دو سال یا کمتر قرار دارد. سارکوزی همچنین دو سال حبس تعلیقی دریافت کرده است، ولی اگر طی 5 سال آینده خلاف جدیدی مرتکب نشود، مجبور به اجرای آن نخواهد بود.
ژاکلین لافونت، وکیل سارکوزی تاکید کرد که موکل اش درخواست تجدید نظر خواهد کرد.

سارکوزی پس از شکست در رقابت درون حزبی برای انتخاب نامزد حزب محافظه کار برای انتخابات ریاست جمهوری 2017 ، از سیاست کناره گیری کرد. با این وجود او در میان رای دهندگان محافظه کار بسیار محبوب باقی مانده است و در پشت صحنه نقش مهمی ایفا می کند. از جمله با حفظ رابطه با امانوئل ماکرون و ارائه مشاوره به وی. کتاب خاطرات سارکوزی به نام The Time of Storms که سال گذشته منتشر شد، هفته ها پرفروش بود.

 

 

سارکوزی اواخر ماه جاری برای پاسخگویی به اتهامات مربوط به مبارزات انتخاباتی اش در سال 2012 که به پیروزی رقیب سوسیالیست او، فرانسوا اولاند انجامید، در دادگاه حاضر خواهد شد. حزب محافظه کار سارکوزی و شرکتی به نام Bygmalion متهم به پنهان کاری در مورد هزینه 42.8 میلیون یورویی شده اند که تقریبا دو برابر حداکثر مبلغ مجاز برای تبلیغات انتخاباتی است.

در تحقیقات دیگری که در سال 2013 آغاز شد، سارکوزی به دریافت میلیون ها دلار از معمر قذافی، دیکتاتور وقت لیبی، برای تأمین مالی غیرقانونی کمپین موفقیت آمیز خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 2007 ، متهم شده است.
او هر دو اتهام را رد کرده و ادعای بی گناهی دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست