صفحه اصلی / اخبار / سرمایه گذاران چینی در بازار مسکن کانادا به دنبال چه هستند؟

سرمایه گذاران چینی در بازار مسکن کانادا به دنبال چه هستند؟

بریتیش کلمبیا- طبق گفته داگلاس تاد، یکی از ستون نویسان Vancouver Sun، حضور روزافزون سرمایه های چینی در کانادا، به ویژه در کلانشهر ونکوور، پرسش هایی کاملا معتبر و در عین حال نگران کننده در مورد انگیزه واقعی سرمایه گذاران چینی از ورود به بازار مسکن کانادا را، سبب شده است.

تاد در مقاله اخیرش، به نتایج به دست آمده از مطالعات مختلف اشاره کرد که میزان سرمایه گذاری چینی ها در بازار املاک کلانشهر ونکوور در سال 2015 را 13 میلیارد دلار نشان می دهند. تاد می نویسد: گمانه زنی های مالی در مقیاس بزرگ از چین در حالی انجام می شود که بسیاری از کارشناسان، سرمایه گذاری خارجی در بازار املاک و مستغلات را برای کانادایی ها سودمند و سالم تلقی نمی کنند. کانادایی هایی که بسیاری از آنها با معضل گرانی بیش از حد مسکن در کشور روبرو هستند. این وضعیت هنگامی پیچیده تر می شود که مشاهده می کنیم این تنها چینی های ثروتمند نیستند که در حال ورود به بازار کانادا می باشند، بلکه موسسات بزرگی مانند China Investment Corp. که به ارزش 1.7 میلیارد دلار در شرکت استخراج معادن Teck Resources (مستقر در ونکوور) سرمایه گذاری کرده است، نیز به بازار مسکن کانادا وارد شده اند.
Teck Resources، به نوبه خود، بیش از 2 میلیون دلار به حزب لیبرال بریتیش کلمبیا اهدا کرده است. این حرکت باعث شد، درماد تراویس از Integrity B.C.  ادعا کند که دولت چین به دلایل خاص و به صورت هدفمند به یک حزب سیاسی در کانادا کمک مالی کرده است.

تاد در ادامه مقاله اش با اشاره به این گشاده دستی 2 میلیون دلاری، می نویسد: پس حاکمیت ملی و محافظت از سیاستمداران کانادایی از سرمایه های خارجی، چه شد؟ این در حالیست که موارد نقض حقوق بشر در چین بی شمار است… اینکه تصور کنیم علاقه چین به کانادا بی ضرر و بی خطر است، ساده لوحانه است. ما نباید از راه های بی شماری که قدرت های بزرگ مانند آمریکا، برای نفوذ و تاثیرگذاری بر قدرت های متوسط، همچون کانادا، از آنها استفاده می کنند غافل باشیم. اشغال اقتصادی، سال هاست که به عنوان استراتژی حاکمیت به کار می رود.

تاد در بخش دیگری از مقاله می نویسد: به گفته بانکداران کانادایی و چینی، شرکت های چینی در حال خرید گوهرهای کانادایی از جمله Grouse Mountain Resort می باشند. علاوه بر خرید زمین های گلف و هتل در ونکوور و خرید Grouse Mountain Resort توسط شرکت چینی China Minsheng Investment Group، شرکت بیمه چینی Anbang نیز مبلغ 1.2 میلیارد دلار در 4 برج Bentall واقع در دان تاون ونکوور سرمایه گذاری کرده است. Anbang، همچنین 90 میلیون دلار برای اجاره هتل  Fairmount Vancouver Airport  هزینه کرده است. این دو شرکت چینی، ارتباطات بسیار نزدیکی با دولتمردان چینی و حزب حاکم دارند.

تاد می نویسد: ترودو خرید املاک و مستغلات و شرکت های کانادایی برای خارجی ها را با تعیین سقف 1 میلیارد دلار برای سرمایه گذاری خارجی، آسان تر کرده است. تنها در صورت فراتر رفتن این مبلغ از 1 میلیارد دلار است که تملک خارجی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

علیرغم نتیجه به دست آمده از نظرسنجی اخیر Nanos، اکثر کانادایی ها مایل به فروش شرکت های فن آوری به چین نیستند. اما تلاش مسوولین روابط عمومی دولت ترودو، آنها را متقاعد کرده که از قرارداد تجارت آزاد با پکن حمایت کنند. با این حال هنوز مخالفانی وجود دارند.

حزب نیودموکرات فدرال با هدف حمایت از مشاغل کانادایی و احراز اطمینان از سودمند بودن قراردادهای خارجی برای اکثر کانادایی ها، خواستار کاهش سقف تعیین شده برای سرمایه گذاری خارجی است.

اندرو شیر، رهبر جدید حزب محافظه کار فدرال نیز، با اشاره به نگرانی های مربوط به نقض حقوق بشر، پایین بودن استانداردهای کار و ارتباط شرکت های چینی با رژیم حاکم، با قرارداد تجاری بین کانادا و چین مخالف است. شیر می گوید: اجازه دسترسی شرکت های چینی به بازار کانادا، مشاغل کانادایی، کارگران و شرکت های کانادایی را تهدید می کند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *