علم و دانش

سرماخوردگی با سرد شدن هوا ارتباط ندارد 

با فرا رسیدن فصل پاییز و سرد شدن تدریجی هوا، بار دیگر می شنویم که سرما سبب بیماری می شود! اما کارشناسان این نظریه را کاملا نادرست می دانند. دکتر آیزک بوگوش، متخصص بیماری های عفونی می گوید: چنین چیزی واقعیت ندارد، عفونت های دستگاه تنفسی در طول سال ممکن است ایجاد شود. سرد بودن هوا دلیل نمی شود که فرد به سرماخوردگی مبتلا شود. واقعیت این است که سرد شدن هوا نشان دهنده تغییر فصل است و برخی از عفونت ها در ماه های زمستان بیشتر عود می کنند. 

سرماخوردگی با سرد شدن هوا بی ارتباط است. برای مبتلا شدن به آن می بایست درمعرض ویروس سرماخوردگی قرار بگیرید. این اتفاق به همان اندازه که درماه دسامبر ممکن است رخ بدهد، در ماه جون نیز محتمل است. 

به گفته دکتر بوگوش، دلیل اینکه افراد بیشتری در فصل های سرد سال به سرماخوردگی مبتلا می شوند، ممکن است نزدیک بودن مردم به یکدیگر در محیط های بسته و محدود باشد. زیرا در ماه های سرد، مردم اکثر اوقات روز را در فضاهای سرپوشیده سپری می کنند. 

نتایج اثبات نشده برخی از تحقیقات نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن در دمای سرد به خوبی عمل نمی کند. اما دکتر بوگوش این فرضیه را نمی پذیرد و می گوید که کارشناسان و پزشکان در مورد صحت آن اتفاق نظر ندارند. 

دکتر بوگوش تاکید می کند که چیزی به نام فصل آنفلوانزا واقعا وجود دارد. زیرا برخی ویروس ها در زمان های خاصی از سال بیشتر شایع می شوند. یکی از این ویروس های فصلی آنفلوانزا می باشد. از اواخر ماه نوامبر، موارد شیوع آنفلوانزا در کشور بیشتر می شود و معمولا تا اواخر ماه فوریه و اوایل ماه  مارچ ادامه می یابد. 

 

 

علیرغم باور عمومی درباره راه های تقویت سیستم ایمنی بدن، دکتر بوگوش می گوید که تنها به دو روش می توان از ابتلا به بیماری پیشگیری کرد. شستشوی مکرر دست ها و دریافت واکسن آنفلوانزا.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!