املاک و مسکنمقالات

سرد شدن بازار واحدهای مسکونی نوساز در پی احتیاط سرمایه گذاران

در سال 2017 بازار واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی نوساز چنان در تورنتو داغ بود، که مشاوران املاک در هنگام آماده شدن آنها برای فروش در برابرشان صف می کشیدند. حتی از شب پیش تا صبح در این صف ها می ایستادند، و یا به کسی پول می دادند که به جایشان بایستد. زیرا می خواستند نخستین افرادی باشند که وقتی درها باز شدند، بتوانند این واحدها را برای مشتریان شان معامله کنند.

اما سال گذشته که پروژه های ساختمانی بیشتری انجام شد و گزینه های بیشتری به وجود آمد، اوضاع تغییر کرد. زیرا ناگهان مشتریان می توانستند، از بین سه یا چهار گزینه واحد مورد نظر خود را انتخاب کنند. همچنین فرصت داشتند یک روز در مورد تصمیم خود بیندیشند، بدون اینکه ملک مورد نظرشان روز بعد 10 هزار دلار گران تر برای فروش عرضه شده باشد. البته تقاضا برای واحدهای مورد اشاره همچنان زیاد می باشد. اما اوضاع عادی تر شده است.


اگر از دور به بازار پیش فروش واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی در دست ساخت نگاه کنیم، به نظر می رسد که آخرین حباب باقی مانده در بازار مسکن است. کمااینکه در سال 2018 بهای آنها رکورد زد. بگونه ای که در بخش مرکزی تورنتو قیمت متوسط هر پای مربع/ اسکوئرفوت از این واحدها به هزار دلار رسید. حتی در سایر نقاط این کلانشهر از جمله حومه های آن بهای آنها در مقایسه با دو سال پیش افزایش 56 درصدی پیدا کرد، و سر به رکورد 921 دلار برای هر پای مربع زد. بگونه ای که در سال 2018 هر واحد به طور متوسط به قیمت 625 هزار دلار به فروش رفت.
اما اینک بازار واحدهای مورد اشاره رو به سرد شدن دارد، و پیش فروش آنها دارد به سطح عادی باز می گردد. کمااینکه شمار واحدهای پیش فروش شده در سال 2018 نسبت به دو سال پیش از آن که اوج رونق بازار مربوطه بود، کاهش 42 درصدی پیدا کرد.
یکی از مهم ترین دلایل این وضعیت احتیاط رو به افزایش سرمایه گذاران مربوطه است. یعنی افرادی که این واحدها را برای فروش سریع پس از آماده شدن و سود بردن از افزایش بهای آنها، و یا اجاره دادن می خریدند. این سرمایه گذاران عامل کلیدی بازار مربوطه بوده اند. کمااینکه در سال های اخیر نیمی از واحدهای به فروش رفته در تورنتو را خریده اند، و بزرگترین به وجود آورنده عرضه واحدهای استیجاری در شهر ما بوده اند. افزایش اجاره بها نیز، بر داغی بازار مربوطه می افزود. اما این روزها به سبب تغییرات، دیگر محاسبات پیشین مصداق ندارند. زیرا بالا رفتن بهره وام مسکن و افزایش بهای فروش باعث شده اند، که در این روند که مالکان بتوانند از طریق اجاره دادن واحدهای خود از پس مخارج مربوطه برآیند، مشکل به وجود آمده است. بنابراین بالقوه با سود کمتری روبرو می باشند.

از دیگر سو اینک توجه بسیاری از افراد به پیش فروش واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی در دست ساخت در ونکوور جلب شده، که به موازات سردی فعالیت سرمایه گذاران در 9 ماه نخست 2018 کاهش 15 درصدی یافت. همچنین بین فصل های دوم و سوم سال گذشته از بهای متوسط هر واحد 15 درصد کم شد. البته برخی بر این باورند، که در تورنتو وضعیتی مشابه پیش نخواهد آمد. کمااینکه بسیاری از دست اندرکاران ساخت و ساز می گویند، فروش واحدهای مورد اشاره دارند پس از اوج غیرعادی بازار 2017 به حالت عادی بازمی گردند. اما بعضی از تحلیلگران نگران آنند، که به موازات عرضه شمار زیادی از اینگونه واحدها به بازار اوضاع دگرگون شود. کمااینکه ادم برایند مشاور شرکت معاملات املاک در مرکز تورنتو می گوید: فکر می کنم دوران طلایی که هر دست اندرکار ساخت و ساز در 30 روز کلیه واحدهایش را می فروخت، به سر رسیده است…
در 2016 و 2017 بسیاری از سرمایه گذاران با توجه به سود زیادی که دیگران در سال های پیش از طریق خرید واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی به جیب زده بودند، به سرعت وارد بازار مربوطه شدند. حتی زمانی هم که در اواسط سال 2017 به سبب اقدامات دولت ها از جمله بستن مالیات بیشتر برای خریداران خارجی و مقررات سفت و سخت تر اخذ وام مسکن بازار خانه سردتر شد، خریدارانی که در پی مسکن های ارزان قیمت تر بودند، بازار واحدهای مورد اشاره را گرم تر کردند. بگونه ای که در سال 2017 فروش آنها سر به رکورد 34 هزار و 697 واحد زد، که در مقایسه با سال 2016 افزایش 28 درصدی داشت. اما همانگونه که آمد، این وضعیت در سال 2018 تغییر کرد. تغییری که به تدریج ایجاد شد، اما اینک کاملا محسوس است. مثلا دیگر شمار زیادی از سرمایه گذاران دست به خرید واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی در دست ساخت نمی زنند. کمااینکه 76 درصد واحدهای واقع در اینگونه مجتمع ها که در سال 2016 برای فروش عرضه شدند، در همان سال به فروش رفتند. این میزان تا 2017 سر به 82 درصد زد. اما در 2018 در مجموع به 65 درصد کاهش یافت. کاهشی که در اواخر آن سال حتی کمتر هم شد. گرچه این میزان در مقایسه با سطح متوسط 53 درصدی دهه اخیر بیشتر است، اما نشان می دهد که سرمایه گذاران دارند در بازار مربوطه محتاط تر عمل می کنند. چراکه دیگر سودی که در این بازار نصیب شان می شد، مانند گذشته نیست.

پرسش و پاسخ هفته:
برخی از دوستان سوال می کنند که برای خرید ملک، کدام منطقه از لحاظ سرمایه گذاری مناسب تر است؟
خرید یک ملک به شرایط متعددی بستگی دارد. مهمترین موضوع این است که خریدار برای خود به طور واضح مشخص نماید که چه چیزی در انتخاب ملک برای او در اولویت است. بعنوان مثال اگر هدف از سرمایه گذاری تامین مورگیج از طریق گرفتن اجاره باشد، می بایست ملکی را خریداری نمود که حداکثر میزان اجاره را از مستاجر دریافت نمود که در این مورد گاهی خریدن یک واحد آپارتمانی منطقی تر بنظر میرسد چون با خرید حدود$400,000 آپارتمان، میزان پرداخت مورگیج و هزینه های شارژ و Tax ماهیانه حدود $1800 دلار خواهد بود در حالیکه اجاره همان آپارتمان حدود $2000 می باشد در صورتیکه برای خرید یک Townhouse در همان منطقه مورد نظر حداقل می بایست $800,000 پرداخت نمود در حالیکه اجاره آن بیشتر از $2500 نخواهد بود.
بنابراین هدف اصلی خریدار تعیین کننده انتخاب منطقه و نوع ملک خواهد بود در هفته های آتی شرایط دیگر سرمایه گذاری را به تفضیل توضیح خواهم داد.

در صورت داشتن هرگونه سوال با من علیرضا صدیقی تماس حاصل فرمایید:
416-939-4646

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0