علم و دانش

سربازان نازی گنجینه هنری اروپا را سرقت کردند؛ اما حکم داده شده مانع بازگردانده شدن آنها

 

فروش کلکسیونی از آثار هنری به جا مانده از قرون وسطی توسط چند تاجر به دولت پروس (آلمان) در سال 1935، نه تنها به دلیل اجزای تشکیل دهنده کلکسیون، بلکه به دلیل فروشندگان آن، قابل توجه بود.
آنها یهودی بودند.
مارک ماسوروفسکی، مورخ متخصص در آثار هنری غارت شده در زمان هولوکاست گفت: آنها تحت فشار و تهدید بودند. موقعیت یهودیان در آلمان از سال 1933 خطرناک و شکننده بود.
گرچه از نظر تاریخی واضح و روشن است که آزار و شکنجه سیستماتیک یهودیان از ابتدای حکومت آدولف هیتلر آغاز شد، اما امروز سه نفر از وارثان فروشندگان آن کلکسیون، همچنان برای اثبات مالکیت خود با مشکل روبرو می باشند.
کارشناسان نگرانند که حکم اخیر دادگاه عالی آمریکا، مانع بیشتری بر سر بازگرداندن آثار هنری غارت شده به صاحبان اصلی آنها ایجاد کرده و صدها خانواده یهودی را از دریافت خسارت از آلمان محروم کند.
دلالانی که از سوی هرمان گورینگ، دومین فرد قدرتمند در رایش سوم، منصوب شده بودند، نیمی از گنجینه طلای ملقب به Guelph Treasure را به یک سوم قیمت واقعی آن به دولت رایش فروختند.
ده سال بعد، ادعای صاحبان این گنجینه مبنی بر اینکه آنها تحت زور و تهدید فروخته شده بودند، رد شد، تا وارثان شکایات خود را به دیوان عالی آمریکا ببرند.
اما قضات دیوان عالی آمریکا به صورت متفق القول اعلام کردند که اختیار قضایی در این مورد ندارند.
بنیاد میراث فرهنگی پروس، که مدیریت موزه برلین را به عهده دارد، برای نگه داشتن آثار کلکسیون در موزه تلاش کرده است. مسوولین بنیاد دلیل فروخته شدن این آثار به قیمت ارزان را، شرایط بد اقتصادی در اروپای زمان جنگ می دانند و نه تهدید و توطئه نازی ها!
ارزش این گنجینه های غارت شده توسط نازی ها، هم اکنون 250 میلیون دلار برآورد می شود. سربازان نازی، حدود 20 درصد از آثار هنری موجود در اروپا را به غارت بردند. بخش زیادی از این آثار هنوز به صاحبان اصلی یا وراث آنها بازگردانده نشده اند.
این در حالیست که دولت فدرال آلمان از کلکسیون داران خصوصی و نهادهایی که این آثار را در اختیار دارند خواسته است که آنها را به صورت داوطلبانه به صاحبان اصلی بازگردانند. به نظر می رسد که دولت آلمان بر خلاف همتای خود در اتریش، در اعاده حقوق صاحبان این آثار هنری موفق نبوده است. کمیسیونی که از سوی دولت آلمان برای رسیدگی به شکایات تشکیل شد، از سال 2003 یعنی سال تاسیس به این سو، تنها به 18 مورد رسیدگی کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست