اخباراخبار کانادا

سخنگوی کاخ سفید: کمک به کانادا در تهیه واکسن منتفی است 

 

واشنگتن- جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، طی کنفرانس مطبوعاتی 1 مارچ، ارسال واکسن به کانادا و مکزیک، را منتفی دانست و گفت رئیس جمهور جو بایدن متعهد به واکسیناسیون همه آمریکایی ها قبل از تقسیم دوزهای واکسن با کشورهای دیگر است. 

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا بایدن آماده ارسال بخشی از موجودی واکسن های کووید-19 به همپیمانان خود می باشد، گفت: خیر. رئیس جمهور به وضوح اعلام کرده است که بر روی در دسترس قرار دادن واکسن به تک تک آمریکایی ها متمرکز شده است.

وی گفت: پس از اینکه کل 300 و چند میلیون آمریکایی واجد شرایط واکسن را دریافت کردند، درباره تقسیم و اشتراک موجودی واکسن با سایر کشورها صحبت خواهیم کرد.  

ساکی در مقایسه با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در اظهار نظر خود قاطع تر بود. بلینکن در مصاحبه هفته گذشته با رزماری بارتن (از CBC) گفت که ایالات متحده در حال بررسی چگونگی کمک به اجرای واکسیناسیون در جهان است. 

کانادا در حال حاضر، در برنامه واکسیناسیون شهروندانش با مشکل روبرو است و از جهان غرب عقب می باشد. ده ها کشور جهان تعداد زیادی از شهروندان خود را واکسینه کرده اند. 

 

 

بایدن تا به اینجا سیاست دولت قبلی در ذخیره واکسن های ساخت آمریکا برای شهروندان خود را دنبال کرده است. کارخانه فایزر در میشیگان و کارخانه مدرنا در نیو انگلند، کل تولید خود را تنها به توزیع داخلی اختصاص داده اند. 

دسامبر سال گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، شرکت های داروسازی را ملزم کرد که محصولات خود را قبل از صادر کردن به سایر کشورهای جهان، در اختیار دولت آمریکا قرار بدهند. این سیاست باعث شد کانادا، علیرغم همجواری با آمریکا، برای تامین واکسن مورد نیاز خود به تولید کنندگان اروپایی متوسل بشود. 

جاستین ترودو اعلام کرد که کانادا در انتظار دریافت بخشی از واکسن های خریداری شده از آسترازنکا از کارخانه آن شرکت در آمریکا، طی سه ماهه سوم و چهارم سال 2021، می باشد. 

با اینکه وزارت بهداشت و درمان این واکسن را تایید کرده، اما آسترازنکا هنوز درخواست تایید را به سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ارائه نداده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست